şükela:  tümü | bugün
  • sevgili sözlük,

dünyada (belki de sadece turkiye'de, bilemedim) serbest meslek diye anılan bildiğim kadarıyla 3 tane meslek var... muhasebe, avukat ve mimar... şimdi diğer ikisini bilmem ama bence okulda aldığın eğitimle kariyer dahilinde o meslek dışındaki tüm mesleklerde başarılı olup o meslekte başarılı olamayacağınız tek dal mimarlık... yani aldığın formasyonla her türlü kurguyu anlayabilir, katkıda bulunabilir ve(ya) yönetebilirsin ama gelgelelim mimarlık yapmaya kalkınca işin orası biraz ters... ortalıkta çatır çatır toplu konutlar, alışveriş merkezleri ıvırzıvıresidance filan dönüyor... ama hepsinin tasarımı öylesine sığ, öylesine aptalca... bir mimarlık düşünki, ne yüzyıllardır oluşmuş kentsel çevreye katkı da bulunsun, ne de bomboş arazide tutarlı bir bağlama oturabilsin... nerden baksan tutarsız, nerden baksan ahmakça... yani mimarlık eğitimi alıpda üstüne diplomasını duvara asıp yıllarca tasarım / uygulama yapmış bir sürü adam arasında erol evgin bence çok daha iyi mimar, hiç değilse bir iki güzel tını var adamın yaptığı... eğitimi almış, formülü anlamış... peehh... bırakıcam bu işi en sonunda sözlük...
  • öğretim görevlisi egosu temelli bir eğitimdir. hoca ne kadar insafsız ise o kadar sancılı geçer. sevmek de çok önemlidir bu işi. aşk hayatına benzemez, sevmezsen s*kilirsin.

neticede insanın karakteriyle oynar minimum 4 sene sürecek eğitim boyunca. alışkanlıklarını, olaylara ve durumlara yaklaşım tarzını herhangi bir 4 senelik üniversite eğitimine göre çok daha farklı bir şekilde değiştirir.

sevmek lazım demiş miydim? eğer eğitimini alıyorsanız bir ucundan sevmeye çalışın bu mesleği. yoksa kurutur adamı. ya 4 senenize lanet edersiniz ya da söz konusu eğitim 4 seneyle sınırlı kalmaz, uzar gider.
  • kararsız, sikimsonik,egoist, bilgisini öğrencilere aktaramayan akademisyenler ile dolu, hiç tavsiye etmedigim, gençliğinizi heba etmeye değmeyen bölüm. onun yerine gidin turizm otelcilik, yabancı dil okuyun