şükela:  tümü | bugün
  • iktisata dönecek valla seçecek arkadaşlar gerçekten hedeflediyse gitsinler entelektüel olmak önemli arkadaşlar. üşenmeyip gezmek lazım.
  • çok idealist değilseniz, ya da daha ilk dönemden yaşadıklarınız sizi bezdirdiyse yapmanız gereken şey şu:

okulu en kısa zamanda bitirmeye çalışın. c almışsınız, d almışsınız önemli değil. bitirin.

bu durum sanıyorum tüm yaratıcılık gerektiren meslek eğitimlerinde geçerli. inekleyin ve bitirin. siz "bu proje olmadı, bırakayım seneye veririm." diye ağladığınızda, büyük ihtimalle bir sonraki dönem ufkunuz açılıp çocuk oyuncağı gibi geçmeyeceksiniz o dönemi. yine aynı acıları yaşayacaksınız. olan kaybolan hafta sonlarınıza, katılamadığınız etkinliklere, zayıflattığınız ilişkilerinize (aile, arkadaş, sevgili) ve malzemelere harcayacağınız paraya olacak.

mimarlık okulu, psikolojik, sosyolojik her neyse, her şekilde, okuması en çok yoran ilk üç okuldan biri. evet, okulu uzun yıllara yayarak bu sürede teknik, kültürel, sanatsal, tarihsel anlamda kendini doldurabilmek mümkün ve iyi bir şey belki de. ancak bütçenizi zorlayabilir. birikimli bir şekilde mezun olmak, orta gelirli aile çocukları için çok mümkün değil.

okulu bir an önce bitirmeye çalışırken, bir yandan da mümkün olduğunca atılgan olun ve mesleğinizden ve mesleğinize yakın dallardan çevrenizi genişletin. iş işte öğreniliyor. yapacağınız stajlar size hangi ortamda çalışmak istediğiniz konusunda inanılmaz yardımcı olacaktır. o yüzden yine çevrenizi kullanarak kaliteli yerlerde staj yapmaya çalışın ve işi öğrenin.

çalışma ortamınıza karar verdikten sonra gerisi mezun olup iş aramaya geliyor. burada biraz tasarım ofislerinden bahsedeceğim. burası türkiye. o ödül listelerinde adını gördüğünüz ofisler bile tecrübesiz çalışan aradığı zaman önce patronun, sonra ortakların, büyük müşterilerin sonra da çalışanların yakınlarına değerlendirmede ilk sırayı veriyor. buna torpil diyebilirsiniz. kısmen doğru ama bana göre bu akdeniz sıcaklığından kaynaklanıyor. "iş öğreteceksek tanıdığa öğretelim." diyorlar. tecrübesiz çalışanın yapacağı ilk şey zaten ofisin çalışma düzenine alışmak olacak. bu maksimum 1 yıllık süreçte sizin yaratıcı tarafınız çok da fazla dikkate alınmayacak. neredeyse bir tekniker edasıyla çalışırken, proje süreçlerini, çizim ve render programını daha iyi kullanmayı ve yasal olayları öğreneceksiniz. yani demem o ki, bu pozisyona gelmek için müthiş bir portfolyonuz olması o kadar da önemli olmuyor türkiye'de. ilişkileri güçlü olan her zaman önde oluyor.

daha fazla uzatmadan; mimarlığı sevdiğinizi ama okulun sizi çok yorduğunu hissettiğiniz anda, aldığınız notları önemsemeden, boşu boşuna ders bırakmadan, bir an önce bitirin ve iş sahibi olun. yerine göre yaklaşık aynı yorgunluğu veya daha fazlasını yaşayacaksınız. ama unutmayın, çok değerli şeyler var hayatta. hem sevdiğiniz işi yapıyor olacaksınız, hem üstüne para alıyor olacaksınız, hem de üniversite yıllarına göre daha çok boş akşamınız, geceniz, uykunuz, hafta sonunuz olacak.

mutlu bir hayat dileğiyle.
  • bombok gökdelenler, üst üste sikimsonik binalar çizecekseniz olmayın. en büyük tavsiye budur mimar olmak isteyenlere.
  • bir mimar olarak tasarladığınız ilk şey o fakülteyi 5 yıldan önce bitirme hayali ise,
    yıkılır...
  • dünyanın en eski ikinci mesleğini icra edeceğinizin farkında olun. birinci sıradaki meslekle emek/kazanç oranı açısından başa baş durumdadır da, o nedenle.
  • (bkz: #45011283)
  • bu işten yüzbinlerce lira kazanacağınızı idda edenler olacak (eğer babanız müteahhit değilse) bunlara inanmayın. ailenizi de bu konuda bilgilendirin. size bu kolpa bilgileri verenler elbette boş durmayacak ve onları da zehirleyecektir.

mezun olduktan sonra çok şanslıysanız 2bin artı sigorta ile başlarsınız. bedeviyet varsa 1100 artı yarı yatan sigorta pirimi. (bu kadar değişiyor evet piyasa çalışandan bile ne koparırsam diye bakıyor)
  • okumayin, gayet ciddiyim. hele ailenizin cevresi, ailenizde insaat ile ilgili birileri yoksa gercekten okumayin. herkes okurken gaz verecek senin bir imzan kac para edecek biliyor musun diye. bir o imzayi atamayacaksiniz, iki atarsaniz uc kurusa atacaksiniz. herkes arolat, tabanlioglu falan olmak istiyor ama bu durumda hayaller paris, gercekler eminonu zibilyon tane ozel okul sayesinde her sene mezun sayisi daha da artmakta, biz kendi donemimiz icin bile teknik ressamdan farkimiz yok derken daha ogrenci olanlar icin ne diyecegimi bilemiyorum. gercekten cok yetenkli falan degilseniz ve basta belirttigim avantajlara sahip degilseniz bulasmayin. mesela ben tasarim konusunda kazma tabir edebilecegim cinsten oldugum icin bir de msu gibi bela bir okulu bitirdigim icin ego vs hic bir sey kalmadi bari santiyeci olayim dedim. evet ofiste calisanlara gore genelde daha iyi kazaniyorum belki ama cumartesi diye bir sey yok. yeri geliyor pazar da yok. resmi tatil mi? o ne ya. arkitera vs gibi platformlarda da kose yazilari var calisma sartlari ile ilgili, onlari da bir okuyun. bence en temizi mimarlik okumayin. muhendislik okuyun ustune bir de mba patlatin.
  • okumayın +9524882

dört sene önce tercih yaparken mimarlıkla ilgili yazılan her şeyi okudum sözlükte. abartıdır dedim, inanmadım. ama yazanlar az bile yazmış diyorum şu an.

evet her bölüm zor ama mimarlığa hayatınızı adamak zorundasınız. benim gibi kendini tek bir işe yoğunlaştıramayan bir insansanız, gerçekten çok zor.

diğer bölümlerde genelde vize, final haftasında çalışılırken; haftada iki gün olan proje dersi için sürekli çalışmak zorundasınız. kafanızda sürekli proje olduğu için de ders çalışmasanız bile sizi sürekli bir 'çalışmalıyım' hissi rahatsiz edebilir.

kendinizi adamaya, çok çalışmaya uygun görüyosanız okuyun. ancak mezun olduktan sonrası için de beklentilerinizi düşük tutun. evet çok iyi para kazanan mimarlar var. yukarıda da bahsedilmiş tabanlıoğlu, arolat diye. bu mimarların süralecek mimar olduğu gerçeği de unutulmamalı.

ytü' den mezun olmak üzereyim. her sene 100' den fazla insan mezun oluyor. hepimizin çok yetenekli olması ve çok iyi şartlara kavuşacağını beklemek aşırı hayalcilik olur diye düşünüyorum.

mimarlar çok kazanır algısı yüzünden aileniz de mezun olur olmaz 10binle işe başlayacağınızı düşünür. ayrıca yetenek önemli değil diyenler olacak, inanmayın. tekniker değil mimar olmak istiyosanız yetenek olmak zorunda.

okul nasıl biter diye sorarsanız, ben parlak bir öğrenci değilim. ama ne kadar kötü giderse gitsin hiçbir proje dersini bırakmadım, o beni bıraksın dedim ve şimdiye kadar bir şekilde geçtim. demem o ki okul bir şekilde biter, ama her şeyi göze alarak başlamak gerek. yoksa büyük hayal kırıklığı yaratabiliyor insanda.
  • burnunuz ve götünüz yerçekimine muhalefet etmesin.