*

şükela:  tümü | bugün
  • genc bir kizimizin kendini bulma cabalarini konu alan onun hayal dunyasina girip ciktigimiz biraz boyle spirited away tadinda bir anime (hasta bir kedi kuklasi vardir animede hm boyle alice harikalar diyarindaki tavsan gibi takim elbiseli filan adam gibi fakat kafasi kedi istiyorum oyle bir sey)
  • orjinal adi "mimi wo sumaseba" olup "if you listen closely" diye de bilinirmis.. yazari hayao miyazaki olup bir studio ghibli eseridir, oyle olunca da haliyle guzeldir.. soz konusu kedi kuklasi baron olup, o ve yine bu eserdeki tombul kediyi iceren the cat returns diye yeni bir film de yapilmis..
    ayrica guzeldir, duygusaldir, sevgi doludur..
  • aklima geldide country roads muzigi ile baslamasi yarmisti beni
  • ortaokul bebelerinin aski konulu, duygusal anime. miyazaki hayao bu konuya nedense hep sarmistir ama hep de tutmustur. zira, en saf en karsiliksiz asklarin o yaslarda olduguna inandigini dusunuyorum. konu oldukca basit, ancak bir o kadar da rahatlaticidir. sizi asirici heyecanladiracak ya da uzecek bir konusu yoktur, sadece duygusal ogelerle bezenmis bir cizim harikasidir. john denver'in country roads'u olivia newton john tarafindan seslendirilmis sekilde filmin ana muzigini olustururken, ben de köyüme gidip oradan kiz alacagim dedim ama benim hiç köyüm olmadi ne yazik ki...
  • yönetmeni; yoshifumi kondou'dur.

screenplay, storyboards, production ise hayao miyazaki'dir.
  • tokyo sehir hayatinda orta halli bir aile nasil bir yerde nasil bir evde yasar, yine orta halli bir memur nerelerde yasar ne tur detaylari gorur eder tum bunlarin hepsinin en guzel belgesel filmden bile daha iyi resmedilip tasvir edildigi bir hayao baba filmidir. okul sinifinin kapisinin yanindaki uyari yazilarindan kutuphanede ki detaylar, ogretmenlerin ogrencilerle iliskisi, insanlarin digerleriyle olan iliskileri kesinlikle tek bir abarti olmadan islenmistir.
    yurt disina gidip keman ogrenecegim diyen coluk cocuga turkiye'de pek rastlanamaz ise de japonya'da yurt disinda okuyacagim diye cocuk yasta ulkesini birakip giden bir cok insan olmasi da belki bize enteresan gelecektir ama bu adamlar icin gayet normal.
    kisacasi en sevdigim hayao animelerinden biridir, bir digeri icin (bkz: kaze no tani no naushika)

not: hayao baba bu filmde karsimiza antikaci dukkanin onundeki yaban domuzu heykelcigi ile karsimiza cikmistir...
  • bu filmdeki saatin üstünde porco rosso yazmaktadır.

ayrıca kızımız hikayesine başladığında hemen önünde kiki'nin minik bi heykeli asılır.
  • studio ghibli ve hayao miyazaki'nin maskotları haline gelmiş the baron ve domuzu heykel olarak, moon (kedi) karakterini ise daha gerçekçi versiyonu ile görebileceğimiz, 'içindekini göremezsen sadece bir taştan ibaretsindir' temalı, içinde kendi peri masalını yaratan animasyon. shizuku'nun yazdığı masal daha sonra the cat returns'ün hikayesine kaynaklık etmiştir.