şükela:  tümü | bugün
 • asgard daki tanrilarin en wise olani frost giant balthorn un oglu ola bilitesi vardir
  odin in amcasi felan oldugu dusunulur
 • planescape tormentde morte rictusgrin icin yapilan bir tanim. "a mimir is a walking encylopeda chef" der morte, planetbaldursgate aciklamasina gore ise
  "a mimir is a magical construct designed to provide information on all aspects of life on the outer planes"
  (http://www.planetbaldursgate.com/…characters/morte/)
 • excalibur'un dövüldüğü ocağı yapmıştır.
 • iskandinav mitolojisinin "en cömert" tanrısı olarak geçiyor kimi yerlerde. ayrıca bu mitolojide geçen "world tree"nin kökündeki özgürlük çeşmesine verilen bir isim.
 • osmanlıca'da lügat anlamına gelen kelime.
 • (bkz: altın mimir)
 • yeni god of war oyununda kratos'un köklerinden kafasını söküp yanına alacağı tanrı
 • ne devdir ne de bir aesir'dir. tüm tanrıların danıştığı bilge varlıktır. en eski varlıklar arasında ismi geçmez ama herkesten daha bilgedir. evi urd kuyusu'nda bulunan mimisbrunnr'dır. aesir ve vanir savaşı'nda aesir'in yanında yer almış ve vanir tarafından öldürülmüş, ardından başı kesilerek odin'e gözdağı verilmiştir. odin, mimir'in bedenini ve kesilmiş başını bulduğunda rünleri kullanarak başını sarar ve söylediği şarkılarla birlikte korunmasını sağlar. mimir'in başı, tanrılara tavsiye vermeye devam etmiştir. eski gelenekleri, örfü ve töreyi simgeler. odin mímisbrunnr'a yaptığı ilk ziyaretinde mimir'in içkisinden içmek için bir gözünü feda eder.
 • iskandinav mitolojisinde, aesir kabilesinin tanrılarının en bilgesi; aslında hayatta kalan kaynaklardan, onun bir aesir tanrısı mı yoksa bir dev olarak mı kabul edildiğini söylemek mümkün değil hatta ayrıca bir su perisi olduğuna da inanılıyordu. mimir, aesir tarafından rakip tanrılara (vanir) rehin olarak gönderildi,ancak aesir-vanir savaşı sırasında vanir tarafından öldürüldü ,kafası kesildi ve başı aesir'e geri gönderildi.

  odin, kopan başı görünce onu özel bitkilerle mumyaladı ve onu korumak için sihirli şarkılar söyledi. ihtiyacı olduğunda bu bilgeye danıştı ve eşsiz tavsiyeler almaya devam etti.

  başka bir hikayeye göre mimir, dünya ağacı yggdrasill'in köklerinden birinin altında duran bir kuyunun , muhtemelen urd kuyusu ile aynı olan mímisbrunnr adlı bir kuyunun sahibiydi. odin mímisbrunnr olarak adlandırılan bu kuyudan bir içki karşılığında mimir'e bir gözünü feda etti.odin'in sulardan içmek ve bilgelik almak için söz verdiği gözlerinden biri dolayısıyla bu kuyudaydı. başka bir efsanede mimir, kahraman siegfried'e demircilik zanaatını öğreten bir demirciydi.

  mimir hakkındaki bugünkü bilgimiz ne kadar az olsa da, bu roller vikinglerin onu, tanrıların eylemleri için paha biçilmez bir rehber olarak hizmet eden ataların geleneğinin bilgeliğini korumalarına yardım eden varlık olarak düşündüklerini gösteriyor.
hesabın var mı? giriş yap