şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kazanıp 300 bin tl yi evine götürmesini gönülden desteklediğim filmdir, zira kürtçe film çekmek isteyenler için kuşkusuz cesaret verecektir.
 • gösterim galasında olay çıkan film.

  http://tinyurl.com/yflzzhe
 • filmde bir jitem subayının yargısız infaz yapması, galada protesto edilmiş.

  buradan sesleniyorum: jiteme yönelik asimetrik psikolojik harekatı durdurunuz, jitemden elinizi çekiniz!
 • kürtlere karşı yapılan milyonlarca yanlı yayından sonra, öldürülen terörist ve şehit düşen türk askeri skor tablosuna bakıp, yine onlardan daha çok gitmiş diye orgazma gelen türk milliyetçisinin ufak bir kürt milliyetçiliğiyle karşılaşınca nasıl da afalladığını gösteren film.

  hayır, sen değil misin zamanında kürtçe şarkı söylemeyi, kürtçe konuşmayı yasaklayan; o zaman da aslan kesilip, dedin mi bu medya çok yanlı, bu medya ulusal yarışmadan çıkarılsın, çok tehlikeli mesajlar veriyo. ama doğru ya sen o zamanlar orgazmın doruklarındaydın, hatırlamazsın pek, sen de haklısın. her neyse film yanlıdır, belki de hiç değildir, izlemeden bilemeyiz; ama sorun şu ki adam yapıyosa da senin yaptığın milliyetçiliğin milyonda birini yapamıyo. biraz kenara çekil de güzel kardeşim, senin yürüdüğün yolun ucundan kıyısından geçmek isteyenler var, ha diyorsan ki barış için böyle bir yol izlenmez, yanlış yoldasın, kocaman puntolarla yazıyor o zaman senin için: "ha şunu bileydin" *.
 • galasinda olay falan cikmayan, gala ardindan farkli fikirlerin elbet ki dile getirildigi, elbet ki ulke gundemi hasebiyle ara ara tansiyonun yukseldigi ancak genel itibariyle hakkinda manset yapilmaya aday konunun olay cikmasindansa buyuk alkis almis oldugu gerceginin goz ardi edildigi film olmustur. bir adim atilmistir ve bu adim ne iliklerimize kadar usutmustur, ne de icimizi alev alev yakmistir, bir film yapilmistir ve gozlerimiz gormeye alisageldigimiz bir turun disinda bir seyler izleme firsati bulmustur. sanatta aslolan salonu terk etmek degil, gozlerden kan da bosalsa, elin, kolun kopsa da o koltuktan kalkmayacak cesareti tasiyabilmektir. deger yargin seni alakadar eder, kimse kimsenin dusuncesine mudahale etme hakkina sahip degildir. ozgurdur sanat... altin gununden firlamis bir teyzenin gala cikisinda nasil bu kadar alkis alir hayret bir sey diye cevresindekilere bagirdigini hatirliyorum. evet, gercek tam da bu tepkili bayanin soylediginde sakli. sinemacisindan elestirmenine, gazetecesinden, yazarina herkes sadece repliklerin konusmasini istiyor artik, fazla bir sey degil...
 • diyarbakır'ın gelir ve eğitim olarak ortalama üstü ailelerinden biri.faili meçhul cinayetleri ısrarla gündeme taşımak isteyen yerel gazeteci bir baba çocuklarının üstüne titreyen bir anne... bir düğün dönüşü batman diyarbakır karayolunda trafik kontrolünde durdurulduklarını sanırlar ama bir jitem subayı tarafından katledilirler.geride 6 aylık dilovan 7 yaşında fırat ve 10 yaşındaki gülistan kalır hayattaki tek akrabaları teyzeleri de gözaltına alınınca çocukların hayatta kalma savaşı başlar.
  konusu kısaca böyle olan miraz bezar filmi min dit. filmin tamamı kürtçe.film sinematografik olarak oldukça başarılı görüntüler kurgu dört dörtlük.bezar hikayesini de gayet iyi anlatıyor.özellikle filmin ikinci yarısında hafif ajitasyon sorunu da ortadan kalkıyor ve çok başarılı bir final bekliyor seyircileri.

  --- spoiler ---
  özellikle çocukların annelerinin sesinden dinledikleri kurt masalının filmin finaline bağlanması beni oldukça etkiledi.

  gelelim içeriğe ;
  bu filme gerçekçi değil diyenlere filmin geçtiği yıllara (doksanlara) dair gazete arşivlerine girmelerini öneririm.

  tek eleştirim bezar'ın filmde fırat'ın dağa çıkma sürecini izlettireceğini düşündürtmesi (meşhur türkü sahnesi) ancak fırat'ın suç çetelerine doğru bir yola girmesi.

  --- spoiler ---
 • film ayakta alkışlanmayı fazlasıyla hakeder.
  öyle herkes alkışlıyor diye de değil, önemli bir kırılma noktasıdır (benim için).
  sinemada kürt sorununa ortak bakış; ya yapılacak bir şey yoktur ya da kötü adam gibi kötü olunmalıdır. gözden kaçan, köyleri yakılan, anne babası öldürülen çocukların tehlikede ve tehlikeli olduğuydu. esasında bu kadarını bilmek için filmi izlemeye gerek yok, gerçekçi olmadığını düşünenlere ada expresiyle bir yolculuk yeterli olacaktır. pendik-hereke arası özellikle gebze ve dil iskelesini bir görsünler. orada çantanızı alan, elinde bıçakla dolaşan çocukların hemen hepsi kütçe konuşur. filmi izlemeyi gerekli hale getiren; o çocukların kaybedecek bi yaşam kaygıları yok, hareket eden trenden atlayacak kadar gözleri kara (uygun sıfat bu olsa gerek).
  taraflı bir film, çok güzel bir tarafta; tıpkı annenin çocuklarına anlattığı çirok gibi bir tarafta.
  kendinizden utanırsınız, az biraz empati yapmayı denediğinizde çünkü intikam fırsatı ele geçince garip bi rahatlama hissi uyandırıyor, vicdan masturbasyonu sanırsam bu.
  neyseki filmin gözünü kan bürümemiş, kurdun boynuna zil takmış başka ceylan öldüremesin diye.
  gönül isterdiki, fimde iyi olanlar sadece kürtçe konuşmasın, başka dilde konuşan barış elçileri olsun katiller yerine, böyle filmler de yapılmasın, izlenmesin.
  dert oldu film içime, uyutmadı beni.
 • “bence bu film çok sağlam bir tablo sunan ilk önemli politik bir film. adına doğu sorunu, kürt sorunu, kürt açılımı her ne olarak adlandırırsak adlandıralım, bu sorunu bir aile çerçevesinde ve bir laboratuar kent haline gelen diyarbakır’daki serencamını çok iyi veriyor. sonundaki simgesel sahne de, bu iş böyle sürerse nelere mal olacağını çok güzel şekilde veren bir film. herkese uyarılarda bulunan, ders veren ve doğuda süre gelen insanlık dışı uygulamaların sona ermesi gerektiğini belirten bir film. ben çok sevdim” atilla dorsay
 • sadece ankara, batman, bitlis, diyarbakır, mersin, şanlıurfa ve van'da gösterime girmiş olan film. istanbul'da gösterime girmemiş olmasının sebebinin 14 nisan'da istanbul film festivali'nde gösterilecek olmasının etkili olmadığını, bunun nedeninin çok daha derinlerde aranması gerektiğini düşündüğüm film aynı zamanda...