şükela:  tümü | bugün
  • akvaryumlara genelde yeni bitkilerle habersizce taşınan ve "adi salyangoz" çeşitlerinden biri olarak kabul edilen canlı. bazı akvaryumlarda aşırı ürerler, ortalığı istila edebilirler ve baş etmesi oldukça zordur, bir süre sonra kabusa dönüşebilirler. hobici, akvaryumu salyangozdan kurtarmak için ilaçlama gibi yöntemlere başvurup akvaryumun dengesini iyice bozabilir.
    amma lakin ki öyle değildir. çünkü bu canlılar akvaryumun sigortası, cankurtaranı gibidir. eğer akvaryumunuzda bunlardan varsa ve çılgınca çoğalıyorsa onları ilaçlamak yada çeşitli yöntemlerle öldürmek yerine, bu duruma şükredip sebebini araştırmalısınız. "adi salyangozlar" besin olarak ortalıkta ölmüş, çürümek üzere olan ve muhtemelen su dengesini bozacak, hastalık yapacak ne varsa üzerine çullanıp afiyetle tüketirler. yani aşırı üremelerinin sebebi aşırı beslenmeleridir. ya akvaryuma gereğinden fazla yem atıyorsunuz, ya da başka (fazla miktarda balık yada bitki ölüsü, dışkı gibi) bir dengesizlik vardır.
    zamanında uğraştığım bitkili akvaryum hobisinde arayıp, benzer bir türünü bulup akvaryuma kendi elimle taşıdığım bir canlıdır. onlar temizlikçidir, onlar alarmdır, onlar kumunuzu karıştırıp havalandırır, sirkülayon sağlar. onları yeni kurduğunuz akvaryumda balık ve bitkileri getirmeden önce su dengesini oluşturmaları için öncü olarak akvaryuma atabilirsiniz.
    onlar adi değil kutsaldır. salyangozları seviniz.
  • çok afedersiniz, geldi yine...

şu anda kurulu olan akvaryumum 1.5 senelik. 1.5 sene önce bitki eklemesini yapıp, akışına bıraktım olayı. arkadaş sen nereden geldin de, sardın akvaryumu? 4 ay öncesine kadar 1 tane bile yoktu ortada, patlama yaşandı yine. bugün dış filtreyi açtım, yüzlercesi dış filtrede yaşıyordu.

vakti zamanında akvaryumu sardıklarında 4 tane katil salyangozla olayı çözmüştüm. şimdi köklerini kurutmak istemiyorum, çünkü salyangozları seviyorum ama çok arsız bir canlı. şimdilik göz yumuyorum. ağustos-eylül gibi duruma bakıp, katil salyangoz kozumu kullanabilirim.

vakti zamanında akvaryumumda o kadar fazla minare vardı ki, katil salyangozlar üremeye başlamıştı akvayumumda. normalde kolay kolay üreyen salyangozlar değillerdir katiller. yeterli besin bulunursa, uygun su şartları olursa, üremeye başlarlar. minareleri yiye yiye üremişlerdi. bu sefer de öyle olacak muhtemelen.

sadece dış filtrede yüzlercesi varsa, akvaryumda kim bilir kaç bin tane var. dediğim gibi dokunmuyorum şimdilik. çünkü ışıklar açıkken camlarda tek tük oluyorlar. ancak yüzlercesini camda görürsem, işte o zaman külahları değişiriz.
  • bir çeşit tatlı su salyangozu. bir süre besledim. diğerlerine göre daha hareketlilerdi.

(bkz: tavşan salyangozu)
    (bkz: elma salyangozu)