şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir ziya gokalp siirinden alinti.
  itinayla (bkz: ziya gokalp)
 • vakti zamanında tayyip erdoğanın bir miting sırasında okuduğu ve hapse girmesine sebep olan şiirin bir dizesi...
  (bkz: ukte)
 • 21. yüzyıl başları türkiye cumhuriyeti başvekili birinci recep efendinin takiyye sanatında henüz ustalaşmamış olduğu dönemlerde okuduğu şiirden bir dize. kendileri şehr-i istanbul şehremini ilan edildiklerinde ilk sözleri "inşallah taksim meydanına camii inşa edeceğiz" olmuştu.

  bu dizelerde suç unsuru, izi yoktur tabii, önemli olan bu dizelerin o dönemde hangi niyetle dile getirilmiş olduğudur. "biz tüm medenniyyettlerden -kendi telaffuzu, çifter n ve y ile - daha güçlüyüz, bu gücü de inancımızdan, imanımızdan almaktayız, bu güç ile bilim teknoloji ekonomi kültür sanatta patlama yaratıp dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer alacağız." dedikten sonra bu dizeleri okumuş olsaydı en fazla popülizm yapmakla suçlanırdı bir iki satılmamış işgüzar kalem tarafından. ancak dizelerin okunuşundaki maksat ve niyet çok açıktır, vaktiyle "demokrasi bizim için amaç değil araçtır" diye buyuran muhterem şahıs bugün amacına doğru adımlarını sıklaştırmakta, ülkede yangın yayılıyormuş, isyan rüzgarları esmekteymiş, bu şahıs da kendisine yakışanı ve kendisinden bekleneni yaparak kel alaka ülkelere yaptığı saçmasapan gezilerde ılımlı* özlemlerini açık açık dile getirmektedir artık, şiir dizesine falan ihtiyacı kalmamıştır.
 • dizelerin aslı şöyledir:
  minareler uzay mekiği, kubbeler gözlemevi.
  camiler laboratuvar, müminler bilimadamı...* *
 • isin garibi bu dizeler yuzunden rteyi tutuklayanlar yıllar sonra eger siirt'de degilde baska bi yerde mesela rizede ya da ege bolgesinde bi yerlerde soyleseydi tutuklanmazdı demislerdir,dumura sevketmislerdir insanı.
 • recep bey'in zamanında açtığı yoldan pkk'da nasiplenmek istemiş ve şırnak uludere'de cami hoparlöründen apo'nun vaazlarını yayınlamışlar. e tabii baktılar ki bu yoldan giderlerse ekmek bol. adamlarda haklı yani.

  http://haber.gazetevatan.com/…dilar/323396/1/gundem
 • akp'nin kurulmasına vesile olan şiir.

  yandaşları şiir her gündeme geldiğinde başbakanın sadece bir şiir okuduğu için hapse girdiğine dair imalar yapar . bence de bu şiire rağmen hapse girmesi demokrasinin ayıbıdır.

  ama yargı ve demokrasinin asıl ayıbı bu şiiri okuyup; "demokrasi trendir zamanı gelince inmesini biliriz" diyen adamın hala siyaset yapabilmesidir.

  bu şiiri zamanında ziya gökalp şiiri diye yutturmaları akp tipi spekülasyonun temelini atmalarına dayanır. son zamanlarda emir kusturica olayını kendi lehlerine çevirmeleri bu spekülasyon zincirinin son halkasıdır.

  şiirle ilgili en sağlam araştırmayı murat bardakçı yapmış; http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/…d=99109&yazarid=28
 • arkadaş içimdeki müslümanı ortaya çıkartan bu dizelerdir
  (bkz: cihada gittim gelecem)