şükela:  tümü | bugün soru sor
  • şöyle bir uçağa ya da helikoptere binip bir yolculuk yapsak, hiç minare görmeyip halkın arasına karışsak, incelesek, araştırma yapsak , eminim çoğu ülkemize müslüman diyemez. çünkü fuhuş, kumar, alkol, zina, faiz ve en önemlisi kul hakkı yeme ve adaletsizlik. maalesef çok bağnaz bir toplum olduk.
  • yanlış tablodur. doğrusu, minareyi bol gördüğün bütün ülkelerde fuhuş, kumar, alkol, zina, faiz ve en önemlisi kul hakkı yeme ve adaletsizlik vardır. bunun minare ile ya da kutsal kitabımız kuran ile alakası yoktur. evde kuran, mahallede cami ya da minare hiç bir şeyi düzeltmez. biz hala ramazan aylarında "yeğenim ağzıma osurdu orucum bozuldu mu?" diye soran geri zekalılarız.
    gerçek din ya da onu da geçtim gerçek insanlığı öğrenip yaşamadığımız sürece, insan yapımı binaları çoğaltmak, onların içinde ibadet etmek ya da o binaları kıçımıza sokmak hiç bir şey ifade etmez.
  • minareleri kaldırmak önemli olmayacaktır. var olmasına rağmen gene aynı.
  • güzel olmayacaktır. mesela bütün istanbul silüetlerinde, video çekimleri ve resimlerinde hep minareler ön plana çıkıyor.
    bütün manzaralar çirkin, yüksek binalarla, köprülerle bozulmuş.
    geriye kalan tek şey stratejik yerlere konumlandırılan camilerin minareleri.
    otantik bir hava veriyor.
    kaldır, hiçbir turist gelmez, güzel demez.
    tarihi yapılardaki dokuyu da bozuyoruz zaten büyük ölçüde.
    eski semtler, dar sokaklar, cami minaresi. bu kadar yani şehirlerimiz bundan ibaret.
  • çokta önemli değil. kalksa ne olur kalkmasa ne olur. abbasi mimarisi sağ olsun bunları başımıza sardı. bari 7 yüzyıl mescitlerinden yapın dine bağlılığınızı görelim. emevilerin kiliselerden özenip tasarladığı yerleri bize dini yapı diye sokmaya çalışmayın.
  • binlerce ortodoks kilisesi seklinde cevaplanabilecek durum.

zira ulkemizdeki cami mimarisi 15.yy’dan itibaren neredeyse tamamen ortodoks kiliselerinin kopyasi halindedir. selcuklu ve beylikler doneminde daha cok kare ve keskin geometrik sekilde yapilmis camiler. selcuklu camileri de daha cok ermeni kiliselerine benziyor.
  • en büyük korkusu "ezan desibelinin düşmesi" veya "minaredeki şerefe sayısının tekte kalması" olan bir toplumda gerçekleşmeyecek senaryodur. o yüzden fikir jimnastiği bile yapmıyorum bu konuda.
  • bu kur'an kursları ne olacak?
    asıl sorun onlarda.
    (bkz: ensar vakfı)
  • minarelleri kaldırmak diye okudum, uzun uzadıya entry girecektim

minareymiş, teknik olarak işlevi yok. hiçbir müezzin minareye çıkıp kendi sesiyle ezan okumaz, aldığı maaşın onda birini bile hak etmez.

minareler kaldırılırsa sadece telefonların çekim gücü düşer. bu devirde minarelerin tek işlevi baz istasyonu barındırmasıdır.
  • cami - minare = (bkz: hamam)

!: yapısal benzetme.