şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yaratıcısının hayal gücüne saygı duydurtan, yer yer takip etmekte zorlandığım ve bazı bazı adam kesin trip'te dedirten, if'te 'katakulli' adıyla yer alan japon anime.
 • ünlü mangası robin nishi'nin senaryosunu yazdığı, (zaten filmdeki karakterin ismi de aynen bu) şahane fantastik bir animasyon.
  değişik teknikler kullanılarak ortaya çıkan animasyonda, masaaki yuasa "üzerinde çok çalışılmış olmasına rağmen, hiç çalışılmamış gibi duran bir film yaratmak istedik" diyor. zannımca aynen de hissedilen durum bu.
  başında ve sonunda yer alan, ışık hızıyla kurgulanmış arka arkaya geçen kareleri izlediğinizde aslında karakterler ve durumlar arasında çok sıkı bir bağ kurulduğunu anlayabiliyorsunuz. ve fekat çok zor... çok hızlı...
 • biraz garip, biraz eğlenceli, biraz anlaşılmaz, biraz nahoş ama kesinlikle orijinal.betimlemeler ve renklerin sevişmesi kesinlikle harika.
 • bugüne kadar izlediğim en deli işi anime. yok böyle bir kafa.

  --- spoiler ---

  ne olmuş! dışarı çıkmak istiyorum! çünkü dışarıda çok fazla var! değişik hayatlar süren çok farklı insanlar! çok iyi insanlar, çok kötü insanlar... halk bizden tamamen farklı. devasa bir erime kabı! görüyorsun, başarı, sokaklarda ölmek, iyilik veya kötülükle alakalı değil. bunun bir parçası olmak istiyorum! şunu fark ettim ki hiçbir bağlantım ya da yeteneğim olmasa bile, hatta bir kaybeden olsam bile, ellerimi ve ayaklarımı düşünmek, hareket etmek ve hayatımı şekillendirmek için kullanmak istiyorum.

  --- spoiler ---

  fragman: http://www.youtube.com/watch?v=xu4eff85u60
 • ayik ayik izlememek lazim, cok sikici oluyo.
 • hafiften bir waking life kafası yaşatmıyor değil. çok hızlı akıyor bir de sanki saniyede 50 kare oynuyor gibi. sözlükte neden ilgi görmediğine de anlam verebilmiş değilim. 8/10.
 • bu sıralar japonseverliğim tuttu ve anime üzerine anime izledim. ama bu film. bu film. başka bi şey. geniş yelpazede okuma yapılabilmesi, kafa karıştırması, havada bırakması, harika estetik, orjinal fikirler, absürd mizah...
  bütün favori filmlerimin ortak noktalarını taşıyor ve listeme bi daha hiç çıkmamalık bi giriş yaptı. hah bi de aşırı underrated tabii ki
 • (bkz: prey) adlı oyunun efsane müziği

  https://www.youtube.com/watch?v=jogu05q-ch4
 • muhteşem bir anime. gerçek bir mindfucker, ama bunu mağrur bir ciddiyetle değil gülmekten ölmeye yaklaştığınız andaki absürtlükle yapıyor. çizimlerinin hoşuna gitmeyeceği animeseverler tanıyorum, lakin bence kurgusuyla anlatış şekli bu halde daha da bütünleşip genel atmosferi tamamlamış. bazı yerleri o kadar saçma ki saykedelik bir takım rüyalarımı anımsayıp gülmekten başka bir şey yapamıyorum. ne izledim ben şimdi demeyi seven kimselerdenseniz mutlaka izleyin.

  --- spoiler ---

  nishi'nin öldüğü kısım, ordaki deneyimi tam olarak dimitri. tam olarak. arka plandaki sesler, frekanslar, dalga geçen, sürekli değişen tip!! "kim olduğumu biliyorsun, aklında bir yerlerde yankılanıyor zaten, hadi, rahatla ve söyle, aklına gelen ilk şeyi söyle bakalım. (tanrı)" ((lan!!! insanı tribe sokuyosunuz ta ekran başından!!!)) animenin geri kalanı hiç olmasaydı bile sırf o kısım için muhteşem derdim. öyle.

  bazı kısımlar çok anahtar deliği (!). mesela nishi'nin bazı anlarda etrafı orantısız algılıyor oluşu. mesela balina'dan çıktıkları zaman. haaaaaa bunlar olmadı mııı bi dakka ya bunlar olmadı mı lan şimdi?!!!!

  --- spoiler ---
 • ingilizce: akil oyunu