şükela:  tümü | bugün
  • zihin sarayı. hatırlamaya veya düşünceyi doğru kullanmaya yönelik, çıkarımlardan ve çağrışımlardan faydalanarak, şablon belirlemek. düşünce yönetimi.

söz gelimi, istiklal caddesi'ndeki bütün dükkanları ve sokakları çok iyi biliyorsunuz. hiçbir zaman unutmayacağınızı düşündüğünüz, zihninizin en sağlam bölümünde olduğuna inandığınız bu caddeyi kullanmak için, her bir ögeyi, her bir sokağı, zihin sarayınızdaki şablon haline getiriyor ve üzerine çağrışımlarınızı kullanarak, hatırlamak istediğiniz diğer ögeleri yerleştiriyorsunuz. hatırlamak istediğinizdeyse sadece istiklal caddesi üzerinde ufak bir gezintiye çıkıyor, zaten bildiğiniz taşlara tekrardan basıyor, zihin kontrolünüzü elinizde tutarak doğru düşünceye yönelebiliyorsunuz.

anlatıldığı kadar basit değilse bile temel kavram bilgisi olarak mümkün olabilen, harikulade yöntem.

hakkında basit bir deneme yazısı için;

(bkz: düşünce haritası)
  • sherlock holmes, hannibal lecter ve spencer reid tarafından kullanılan yöntem.
  • bunu kullanarak anılarınızı ve bildiklerinizi sınıflandırabilirsiniz. saraydan çok arşive benzer.
  • yazarların şu anda olmak istedikleri yer hakkında bir yazı yazacakken kelime kelimeyi açtı ve kendisiyle başbaşayız. zaten sherlock'un sezonu da yeni bitmişken heves edilen bir şey olduğunu düşünüyorum. (en azından ben tamamen kendi tasarımım bir zihin sarayım olsun isterdim)

öhm, klasik sözlük formatına dönersek; dizilerde ya da filmlerde gördüğünüz gibi kendinize ait tam detaylı bir yer tasarlayamadığınızda -ki normal olanı bu sanki- ya da bir yeri kullanmak üzere içselleştiremediğinizde -istiklal caddesi metaforu- fotoğraf çekerek de uygulayabileceğiniz hatırlama tekniği.

telefonu dışarıdan bakana hiçbir şey ifade etmeyecek fotoğraflar ve videolarla dolu bir insan olarak, fotoğraf çekerek bilgileri görselleştirmenin en azından sarayı göz önünde canlandırmaya harcanan enerjiyi ortadan kaldırarak asıl olaya (hatırlamak) odaklanmayı sağladığını söyleyebilirim. fotoğrafı çekerken genel düşüncelerimi sonradan hatırlamak istediğim kavram(lar)a odaklamak, aynı fotoğrafı tekrar gördüğümde aynı düşünce yapısına geri dönmemi sağlayan bir etkiye sahip oluyor.

"ben wikipedia'yı download edip samanyolu galaksisi'ndeki yıldızlara kodladım ama gökyüzüne baktığımda hatırlayamıyorum?" gibi bir argümanla gelmeyeceğinizi umuyorum.

şu anda olmak istediğim yer de o fotoğraflardan birini çektiğim yerdi, evet.
  • nasıl ki bir kaplumbağa ve salyangoz ömrünün sonuna kadar karşısına çıkacak olası tüm engellere rağmen her hangi bir şikâyette bulunmadan taşır evini; zihin sarayına sahip olanların bunu getirisi olan güzellikler ve olanakların yanında yan etkilerini de taşımak zorunda olup taşıyabilmeleri adına oldukça ama oldukça güçlü olmak zorundalar zira günlük hayatta zihin sarayında bulunan bilgilerin derya denizi içinde var olmak, bu var oluş sırasında durum değerlendirmesi yaparken içinde bulunulan topluluğu unutmak ve kimi olaylarla duygulara tepkisiz kalmamanız içten bile değildir.

bilgi derya denizi için yüzerken bilginin gerçek hayatınızda daha fazla yer işgal etmemesine özellikle dikkat edilmesi gerekir zira serbest çağrışım ile ortaya çıkan bilgilerden dolayı nerede, kiminle ve ne zamanda olduğunuzu unutabilirsiniz haliyle zihin sarayının kontrolünü birkaç kontrol mekanizmasıyla bağımsız olarak denetlenmesi yerinde bir karardır. misal sadece evinizde veya iş yerinizde belli bir odada veya sandalyede sizin için anlamlı anlamsız bir eşyaya bakarak zihin sarayınızın kapısın açmak gibi

(bkz: sherlock holmes)
    (bkz: serbest çağrışım)
    (bkz: kendimden biliyorum)
  • (bkz: loci yöntemi)
  • (bkz: mind setting)
    (bkz: mind place)
    herkesinki saray olacak değil ya.