şükela:  tümü | bugün
  • niyet ettim allah rızası için şu kafamı susturmaya diyenler için bir umut. şu an beynim o kadar yorgun ki iki soluklanmaya gidiyorum. yazmaya ilişkin haklarım saklıdır.
  • mindfulness eğitimi verdiğini söyleyen bir yer. gel gör ki eğitimi veren erhan ali yılmaz bu konuda nereden eğitim almış? buna dair hiçbir bilgi yok. daha çok "mindfulness ile ilgilenmeye başladı ve kendini bu konuda eğitimci ilan etti." gibi bir şeyler yazıyor. güzel ülkemizde kimse eğitimcilerin eğitimini sorgulamadığı için tabii ki çılgınca prim yapıyor. eğer eğitimini aldıysa doğru düzgün yazsın da güvenebilelim.
  • mindfulness konusunu sağdan soldan duyuyordum ama önyargılarım vardı. mambo jambo bir şey mi, yoksa bir temeli var mı diye etkinliklerine gittim 2 hafta önce. eğitimi veren erhan ali yılmaz mindfulness’ı google’ın “search ınside yourself” eğitiminde öğrenmiş. bu yüzden sunumu sadece bilimsel kanıtlara dayanarak hazırlamış. örnekler harvard, stanford gibi üniversitelerin bulgularına dayanıyor. eğitim ise aslında etkinlik tadında keyifli geçiyor. bugüne kadar bu eğitimi 3-4 bin kişiye vermişler. o yüzden gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. daha çok merak ediyorsanız şuraya (https://mindfulacademy.co/) bir bakın derim.
  • çok param var, amaan vereyim de kurtulayım diyenlerin gitmesini tavsiye edeceğim hede.
    çok param da yok ama ne yazık ki eskişehir'deki etkinliğine gittim. yanan koca günüme mi yanayım, üzerine verdiğim paraya mı bilemedim.
    hiçbir dişe dokunur bilgi sahibi olmadan eğitim vererek nasıl büyük paralar kazanılırın ispatı bir etkinlik aynı zamanda. sabahtan akşama kadar bekledim belki ufacık minicik bir şey öğrenebilirim diye ama sinir olmaktan başka bir işe yaramadı bekleyişim. etkinliğin bitimine bir saat kala belli ki bir şey olmayacak artık diye çıktım, o sırada belki tüm gün anlatamadığı bir şeyi anlatmışsa bilemiyorum. beyaz yakalıya hitap eden bu adam hala nasıl seminer verebiliyor, kimse burda neden saydırmıyor anlamış değilim. kimse kendini ifşa etmek istemiyor da olabilir tabi.
    son sözüm, gitmeyin.
  • internette herhangi bir yerde net bilgi alınamayan 100tl üzeri ücretli biletli etkinlik organizasyonu.

eğitimcinin linkedin profilinde bahçeşehir işletme mezunu olduğu yazıyor, sonrasında çok sayıda farklı reklam ajanslarında uzun süreler çalışmış.

keşke popup reklamlarına biraz da ilgili etkinlik konusundaki uzmanlığına dair bilgi eklenebilseymiş, ne şekilde birden aydınlandı ve mindfulness eğitimlerine başladı gibi. hikaye öyle boşlukta kalınca dışardan biraz ilginç görünüyor, olmayabilir ancak sadece keyword bazlı pop-up etkinliği ölçen bir pazarlama kampanyası gibi sanki mesela..

neyse bu vesileyle bir cumartesi etkinlik bileti fiyatına gidip güzel müzik dinlememi dolaylı olarak sağlayan herkese teşekkür ederim. black-friday'e ayrıca saygılar sundum.

yakında organik beslenmede yaratıcılık atölyesi açıyorum ben de, beklerim.
  • gelişimini ilk günden beri sevinçle takip ettiğim organizasyon. bir de app'ı var, mola app.

geçenlerde hürriyet ik'da tam sayfa bir ropörtajını gördüm erhan'ın, o zamandan beri buralara geleyim de iki satır yazayım diyorum, anca bugüne kısmetmiş. merak edip baktım takribi 7 hafta geçmiş. yaşasın procrastination illeti... (tembellik dediğini duyar gibiyim. bence kendine sakla.)

mindfulness'la 2015 yılının sonlarına doğru bir app vesilesiyle tanıştım, tanışma hikayemiz çok değişik, seviyorum. mindfulness'la tanıştım ve hayatım değişti dememi bekliyorsunuz ama yok canım o işler öyle hemencik olmuyor. zihin şifaya programlı olduğu kadar şifaya direnmeye de programlı. benimki de direndi, yer yer yine direniyor.

öte yandan bu mesele armut piş ağzıma düş bir mesele de değil, emek vermek gerekiyor, "dur ve nefes al" komutu çok kolaymış gibi geliyor kulağa ama "durmak" kolay değil. hele sükunet içerisinde durabilmek hiç kolay değil.

haliyle bedeni ona dur demiş birinin (suser burada erhan'dan bahsediyor) bu sitemi ciddiye alıp çıktığı yolculuktan edindiği tecrübeleri paylaştığı bir eğitim benim için tüm sertifikalardan ve diplomalardan uzak bir heyecan ve merak kaynağı olmuştu. o günkü heyecanım bugün bile aklımda, üstelik erhan'ın yolculuğunun hala yakın takipçisiyim.

nihai tüketici olmanın getirdiği "yine bizi düdüklüyorlar" hissini bir kenara bırakmasam belki bu eğitime katılamazdım. ama bazen yeniliğe, şifaya şans vermek gerekiyor. şifa içimizde, ben buna inanıyorum. yine de içimize giden o yola neyin ışık tutacağını henüz bulamadıysak denemekten de korkmamak lazım. şifaya şans verin. uygun ortam yaratın. gerisi gelir.

zaten, zihin hep böyle, her duygunu, hamleni yargılıyor; akıl veriyor, senden iyiyi bildiğini iddia ediyor ve susmuyor ulan sus-mu-yor.

işte mindfulness da burada devreye giriyor ve bir bakıyorsunuz yıllar önce:

“şimdi ve burada” olmak,
    yargılamamak,
    düşünceleri sıkı sıkı tutmamak/düşüncelere tutunmamak,
    yargılamadan izlemek,
    geçmelerine izin vermek
    ve dikkatin dağıldığında dikkati yine,
    bedenine,
    içine,
    etraftaki seslere/kokulara çekip anda kalmak

şeklinde (* *) kafama kodladığım bilgiler en ihtiyacım olan anlarda ringe çıkıp o dırdırcı zihnime sağlam bir kroşe yapıştırmış ve nakavt sessizliği.

bir de düşünün yani, düzenli nefes çalışmışlığım, mindfulness egzersizi yapmışlığım filan da yokken ne kriz anlarını geleceğin endişesi olmadan atlatmışım. ne ilişkileri geçmiş yüklü valizleri getirmeden şimdiye, karşımdaki yeni insana bakarak tecrübe etmişim, yağmurlu ve soğuk diye havayı "kötü" diye yaftalamamayı öğrenmişim (iyi ki varsın erhan), trafikte tıkıldığımda, bir yere geç kaldığımda, bir deadline yaklaştığında dört nala koşan kalbime sakinliği öğretmişim. adım adım hayatıma sahip çıkar olmuşum.

ne iyi etmişim de mindfulness'la tanışmışım.

eğitimden aklımda kalanlar, akıcı, dikkati uyanık tempoda tutan, benim için özellikle önem arz eden bilimsel atıflar açısından zengin, soyut kavramlardan bahsederken anlaşılırlığı kolaylaştırmak için görsellemelerin kullanıldığı bir eğitim olduğu. tabii bütün bunlara ek olarak erhan'ın yalınlığı, heyecanı, güleryüzü ve iyi niyeti.

bu başlığı ilk günden beri takip ediyorum. deneyin, paylaşın ama zihni susmayan insanlar bu kadar çokken ne olur denemediğiniz şeyler hakkında kendi önyargılarınızı bu gibi mecralara kusup, başkalarının önyargılarını da beslemeyin. onun yerine derin nefesler alın ve anın tadını çıkarın.

yukarıdaki özet yeter şimdilik duramasanız bile.

tehlike anında camı kırın ve derin nefesler alın.
    deneyin. yanılın. yine deneyin.
  • farkındalık ruh, yani modern ismi ile zihin katışıksızlığıdır. bu bağlamda eğitmenin zihnini eğitmiş olması yeter, herhangi bir sertifika ya da akademik ünvana ihtiyaç duymaz. çünkü zihin eğitilmek için profesör onayına ihtiyaç duymaz. hatta kişi çalışırsa zihinsel boşluğunu temizleyerek statü, ünvan gibi eklentilerin yalnızca dünyevi hayata özgü illüzyonlar olduğunu kavrayıp etiketlerden topyekün vazgeçebilir bile.

kendilerini tanımasam ve tanıtım siteleri benliğe yük olarak taşınan ticari kaygıları dışarı vuruyor gibi dursa da hangi seviye, tür yada biçim altında olursa olsun farkındalık ile tanışmanın tüm canlıların yararına olacağını bildiğimden başarılar dilediğim oluşumdur.
  • ruh sağlığı uzmanı birinin vermesi gerekirken işletme mezunu bir adamın hobi olarak öğrenip verdiği bir eğitim. temelde kullanılan yöntem exposure, buna da işletme mezunu birinin hakim olmasını beklemek çok güç. bazı kişilerin ''ama iyi eğitimdi.'' demeleri bir anlam ifade etmiyor çünkü bu arkadaşlar verilen eğitimi değerlendirebilecek bilgiye sahip değil.
  • araştıracağım. bakalım kimmiş o kendini geliştiren terbiyesiz.