• başrolde makaralı tape var.
  • diziye ilham veren hatta based on olan kitabı geçen hafta türkçe olarak yayınlandı. henüz okuma fırsatım olmadı bu yüzden çevirisi falan nasıldır bilmiyorum ama diziyi benim gibi sevenler için kaçırılmaması gerekiyor diye düşünüyorum.
  • ikinci sezonu bir gecede netflix'te bitirdim. lezbiyen kısmı, holdensiz kısımları atlayarak, atlantadaki katilin bulunmasına ulaşmaya çalıştım. gerçek hayattan aktarılma ama 2. sezon haddinden fazla sıkıcıydı.

flash forward ve flashback yapılarak biraz hareket katmaları gerekiyordu. benim için merak konusu olan diğer sapığın yakalanması.
  • 2. sezonunu çok beğendiğim dizi. anna torv un etkisi mi bilmiyorum ama dizideki karakterlerin çoğunu beğenmekle birlikte en çok wendy'i beğeniyorum.

netflix'in her diziye bir eşcinsel koymasından düşen payı alan burada wendy karakteri olmuş. flörtünün karakterini çok güzel analiz etti. kız neydi öyle bir ben aştım havalarında bir de wendy'i ezikliyordu. asıl ezik kendisi eski kocasının yanında nasıl da sesi değişti. birden uysal sevimli biri oldun de mi? seni sinsi. *bu nokta beni biraz düşündürdü aslında bunu daha önceden fark etmiştim farklı insanlarla farklı ses tonuyla konuşa insanlar çok da düzgün olmuyor. çift karakterliler ve kendilerini övmeyi çok severler. fakat aslında çok basitler. ikincil farklı sesi duyduğunuz da bunu anlıyorsunuz. geçmiş oluyor.

özetle iyi dizidir. izlenmeli. vee bill sana da çok üzülüyorum.
  • netflix'in en adam akıllı birkaç dizisinden biridir iyi değil diyenleri sallamayın. her ne kadar ilk sezonu pek hatırlamayıp kıyas yapamasamda 2. sezon çok iyiydi. esas katilimizi bekledim durdum hikayeye nerede girecek diye ama girmedi. ince ince işlediler onu da resmen. bir sonraki sezon çok iyi olacak belli. bu tür başka diziler bilen varsa yeşillendirebilir.
    not: bu diziyi sevip, izlemeyene the killing'i kesinlikle tavsiye ederim.
  • tek kötü yanı introsu olan harika fincher dizisi.mahkumlarla konusma sahnelerinde gerilimi çok iyi hissettiriyor,fincher'ın alametifarikası olan çekim teknikleri güzel bir senaryoyla birleşince ne kadar etkili olabildiğini tekrar göstermiş ayrıca wendy'nin olduğu sahneler biraz sıkıcı onun yerine daha fazla holden ve bill görmek isterdim.
  • bir sosyal bilimci ya da herhangi bir alanda araştırma yapan herhangi birinin mutlaka izlemesi gereken dizi.
    veri nasıl toplanır, veri nasıl normalleştirilir, veri nasıl bir şablonda toplanır ki genellenebilsin, hipotezi doğrulamak için nelerin yapılması etiktir, nelerin yapılması değildir... bir sürü sorunun cevabı var dizide. belli ki devamında da olacak. bir akademisyen ile bir uygulamacının ters düştüğü konular ve her şeyin önündeki bürokrasi engeli de harika ortaya koyuluyor dizi boyunca.

--- buradan sonrası spoiler olabilir ---

gerçek katillerin hikayelerine dayanması bazen ister istemez spoiler yemenize sebep oluyor. ben atlanta katili konusunda merakıma yenik düşüp -ford'un bu kesin bir siyahi dedikten sonra kendinden şüphe ettiği zamanda- google'a "atlanta child killer" yazma girişiminde bulundum ve pat wayne bertram williams düştü hemencik önüme. ama bence spoiler yemek çok sıkıntı değil bu dizi için. zaten manson'un hikayesini de bilmeyen yoktur misal. burada önemli ve ilgi çekici olan o konuyu nasıl işledikleri. bence çok iyi işliyorlar. misal asıl katilimiz amerika'da en uzun süre kaçabilen dennis rader. adam ilk cinayetinden 34 yıl sonra yakalanabiliyor. hikayesini az çok öğrenirsiniz ama oya gibi ince ince işlediler adamın hikayesini. bomba gibi bir üçüncü sezon geliyor tahminim.

brian mevzusu şahane işlendi. seri katillerin ailelerini suçlamak kolay, kötü olaylar başlarına geldiğinde iyi insanların da nasıl tepki verebileceklerini gösteriyor aslında dizi. nancy ve bill'in dönüşümü ve bill'in bunu sorgulaması sezonun en güzel tarafıydı bence.

nancy'ye parantez açıp kendisine diziyi izlerken çok küfür etsem de aslında bazı durumlarda hak verdiğimi de söylemek isterim. katil olma potansiyeli olan bir çocukla tek başına ilgilenmek zorunda kalmak psikolojik bir yıkım. en son skyler'ı izlerken bu kadar kızıp yine de bazı durumlarda hak vermiştim.

son olarak, wendy'nin 2. sezon finalinden bir önceki bölümde garson kıza ayarın daniskasını verirken kullandığı ses tonu ve öz güveninden nasibeyleyarabbiiii...

--- spoiler ---

edit: dün 2 şuku vardı, bu nasıl girmiş ayol debe'ye. bence insanların gözünden kaçan entrileri seçip gösterelim debesi. olsun, ben sevdim *
  • tanıdığım herkese zorla izlettiğim dizi. en iyi diziler listeme 3. sıradan girmiş durumda.
  • ilk sezonunu iki sene önce izlemiştim, ikinci sezon gelince dizi hakkında hiçbir şey hatırlamadığımı fark edip ilk sezona yeniden başladım. diziyle tanışmadan önce gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki aynen ford gibi bir insandım. seri katillere ilgim var. insanların işlediğii suçların ardındaki motivasyonlari bilme tutkum var. suça özendigimden değil, suçluları daha yakından tanımak istediğimden. bu bağlamda "türk seri katiller" kitabı ile yoluma çıkmış olup "mindhunter" ile yolculugumu taçlandırdım. kriminoloji'ye dair her türlü kaynağı sonuna kadar kullanmayi hedefliyorum. yargı erkinin çiçeği burnunda bir üyesi olarak, boylelikle kötü adamlari daha kolay yakalayabilirim.

*edit: asıl kitabı aldım, umarım faydasını görürüm zira 29 lira az değil.

*okuduktan sonra gelen edit: aslinda tam okumuş sayılmam o kadar beklentimin altında o kadar sıkıcı bir kitapti ki yarıda bıraktım. paranıza yazık dostlar sakın almayın.
  • serin bir moda akşamında, dizilerden ve filmlerden bahsettiğimiz sırada iki arkadaşımın çok şiddetli tavsiyesi üzerine başladığım, her gün bir bölüm izlerim diyip çoğu zaman hızımı alamayıp üç bölüm arka arkaya patlattığım ve ikinci sezonunu da bitirdiğim dizi.

psikolojik-gerilim türünde izlediğim en iyi bir kaç diziden biri olabilir. muhteşem diyemem ama kesinlikle başarılı bir iş. izlemekte tereddüt edenler varsa ve bu türü seviyorsa hiç tereddüt etmeden başlayabilirler.

yalnız değinmeden edemeyeceğim --- spoiler ---

o suskun ve hiç konuşmayan halin, saçma sapan tavırların ve dik bakışların 20 bölümde sadece 2 kelime ettiğin, onunda birisinin “balık ölü müydü ?” olduğunu düşündükçe, senin ananı sikeyim demekten kendimi alamıyorum. ananı sikeyim brian”
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap