şükela:  tümü | bugün
 • yahoonun yeni arama teknolojisi.

  (bkz: http://mindset.research.yahoo.com/)
 • yaptığınız bir aramanın sonuçlarını "shopping" ve "researching" uçları arasında, tercihinize göre filtreleme imkanı sağlıyor... akıllıca tasarlanmış bir alet...
 • tasarimindan murat günak'in sorumlu oldugu elektrikli otomobil. gayet de hos bir is cikarmistir kendisi...

  http://www.spiegel.de/…27.html#backtoarticle=595000
 • murat günak tarafından kurulan, spirit avert* isimli yatırım firmasının sahibi isviçreli multi milyoner lorenzo schmid tarafından finanse edilen isviçreli otomobil firması.
  aynı zamanda bu firmanın ürettiği hibrid otomobilin adı.

  teknik özellikler:
  uzunluk: 4260 mm
  yüksüz ağırlık: ~800 kg (menzil arttırıcı* ile birlikte ~900 kg)
  elektrik motor: 70 kw, 220 nm
  menzil arttırıcı: 17 kw
  azami hız: 140 km/h (elektronik olarak sınırlandırılmış)
  ivmelenme: 0-100 km/h in ~7 saniye
  elektrik menzil: sürüş tarzına göre 100-200 km, ece kombine 180 km
  menzil arttırıcı ile birlikte:800 km'den fazla
  co2 emisyonu elektrik motor: 0 g/km
  menzil arttırıcı ile co2 emisyonu: max. 79 g/km

  menzil arttırıcı (range extender):otomobile kolaylıkla sökülüp takılabilen, benzinle çalışan tek silindirli jeneratör.

  (bkz: http://www.mindset.ch/)
 • ikinci devrim olarak lanse edilmesi pek doğru değil bence. zira finansmanını isviçreli bir multi milyoner karşılıyor (babasının hayrına değildir elbette), firma isviçre'de kurulmuş. murat günak'tan başka firmada türk var mı ondan bile şüpheliyim. parçalarının da türkiye'de üretildiğini sanmıyorum. yani bu otomobilin türkiye ile ilgili tek bağlantısı murat günak gibi duruyor ki eğer "tasarımcısı türkse otomobil türk otomobilidir" diyeceksek kendisinin tasarımından sorumlu olduğu peugeot 206, mercedes slk, mercedes c serisi, volkswagen eos gibi pek çok otomobile de türk demek gerekir. bizimkilerin ise konudan ne kadar kopuk olduğu şu haberden anlaşılıyor: http://www.milliyet.com.tr/…1109667&date=23.06.2009

  "erdoğan, “araç türkiye’de mi üretilecek?” sorusunu ise, “-türkiye’de üretilmeyecek-, ilk kez bir türk’ün tasarladığı araç. 140 kilometre hız yapıyor” diye yanıtladı."
  hemen aşağıda:
  "aracın dünyada bu özelliklere sahip ilk otomobil olduğunu kaydeden devlet bakanı zafer çağlayan, “türk malı, türk damgasını alacak. -türkiye’de üretilecek-. bana göre türkiye açısından dünyanın çok önemli yatırım ve markası olacak, tüm dünyaya türk adını ve türk imajını duyuracaktır” dedi."
 • dusunce bicimi/sekli

  growth mindset or fixed mindset? sec bakalim deseler ilkini secerdim; hem kendime hem de sevdiklerime.

  ps. bazi seyler secilemiyor maalesef
 • su 30 yillik bana cok kisa gelen hayatimdan ne anladin diye sorsaniz aha bunu anladim. hersey mindset arkadaslarim. bunu iyi ekleyin cikarin en iyisini bulun alin. boyle ustun koru kalmasin bu soylemim diye size bir ornek de veriyim.

  muhendis olarak calistigim donemlerde gemiyle avrupa'dan amerika'ya geciyoruz. yolda teknik bir ariza oldu ve biz bahama'da 5 gun durmak zorunda kaldik. tum ekip tabiki yikildi *. neyse dolasiyoruz bahamalarda. benim hayatimda gordugum en luks resort cenneti. yatlar katlar arabalar hoteller hersey ustumuze ustumuze geliyor. ben diyorum icimden ne kadar sansliyim bunlari da bu yasimda gordum icimde ciftelliler flamankolar almis yurumus. arkamda 10 erkek hepsi depresyon dokunsan kavga cikacak. hepsi moraller bozuk asla bunlara sahp olamicaz biz kafalari. simdi 5 yil sonra bakiyorum iyi ki o gun mutluymusum. ilerde sizde bugune bakip niye salak salak uzulmusum diceksiniz o yuzden mutlu olun sikmayin tatli caninizi hic biseye. mindset'i kurun o tikir tikir islesin baska hic biseye gerek yok.

  mindset bedava!
 • zihniyetimiz, olayları ve durumları nasıl yorumladığımızı gösteren düşünce tarzımız.

  bu mindset hayatın her alanına yön verir. ilişkileri etkiler, farklılıkların mantığını ortaya koyar, yaşadığımız saçmalıkların nedenini bize gösterir.

  örneğin bir hediye aldığında o hediyeyi kişinin yanında açmak veya açmamak kişinin mevcut mindsetiyle ilgilidir. kafamızdaki mindsetin yönlendirmesiyle hareket ederiz. "görmemiş gibi hediyeye atladı, bak şuna" demesinler diye açmayabiliriz alır almaz veya " hemen açmazsam kendisini önemsemediğim hissine kapılır, diye düşünüp alır almaz açabiliriz hediyeyi.

  benzer şekilde insanların anlam veremediğimiz hareketlerini, davranışlarını, sözlerini anlamak açısından iyi bir mindset okuyucusu olmak hayat kurtarıcıdır.
 • bir yazar bunu insanın vücudu donanım ise zihniyeti de işletim sistemidir diya açıklamıştı. günlük hayatımızda yaptığımız hareketlerin, aldığımız kararların, kurduğumuz ilişkilerin, hatta düşüncelerimizin bile arkasındaki örüntüdür. hakikaten adamı hayatta vezir veya rezil eden şey, sahip olduğu mindset, yani düşünce yapısı, zihniyeti. kimileri "dünyanın bütün musibeti gelir beni bulur" diyerek hayata karşı olumsuz bir zihniyetle yaşarken kimileri de başlarına gelen felaketlerden fırsatlar yaratıyor. sevdiğim bir girişimci olan jay samit "istediğimizi elde etmek, neyi hakettiğimize inanmamıza bağlıdır" (you get ın life what you believe you deserve) diye bir laf etmişti, doğrudan bu konuyu anlatıyor kendisi.

  örneğin daha tembel bir mindsete sahip bir kişi işsiz kaldığında bunun dünyada başına gelen en kötü şey olduğunu, evde sürekli boş boş yatmak zorunda kaldığını, potansiyelini kullanamadığını, verimsizleştiğini düşünür, evde öğleye kadar uyur, depresyona girer, kalkınca da sabah programlarını izler vs. çalışkan bir mindsete sahip olan bir kişi ise dünyada işsizlik diye bir şey olamayacağını, maaşlı bir işi yoksa bile başka şeyler yapabileceğini, para kazandıracak şeyler yapmasa bile, kendine yatırım sayılabilecek beceriler elde etmek için uğraşabileceğini, örneğin nasıl bir başka dil öğrenebilirim, nasıl daha iyi satış yapabilirim, nasıl konuşma becerilerimi geliştirebilirim gibi şeylerle uğraşabileceğini düşünür. her iki şekilde de mindset sahibi insanlar tanıdım ben şahsen, yaşanmış örnekler veriyorum.

  carol dweck'in growth mindset vs. fixed mindset tanımlaması da popüler olmuştu ve tam bu dediğim konuyu anlatıyordu. ilginizi çekerse bakın.