şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • istatistiklerinde 151.455 kişinin alım yaptığını belirtmiş, oyunun şu anda €9,95 olduğu gerçeğinden yola çıkarak, basit bi hesapla 2.914.495 tl para kazanmışlığı var yapanın, ve çıktıktan sonra fiyat €20 olacakmış, ne diyelim allah gözünü doyursun.

  edit: developer arkadaş markus perssonmuş
 • aldim bu oyunu, bir gece sabahin 8'ine kadar magara kazdim, 5-6 ev yaptim, ve kaybolup bir daha bulamadim hicbirini. lanet ettim, cok kufur ettim, ciktim.

  simdi bakiyorum da baya yanlis anlamisim ben bu oyunu. cag aydinlanma cagiymis meger. http://www.minecraftwiki.net/wiki/crafting'a bakmadan oynamaya calismayin oyunu, pek bir anlami yok.

  adamlar dort vakte minecraft icinde minecraft oyununu oynatan bilgisayar yapacaklar. inanmayan baksin: http://www.youtube.com/watch?v=nkjqao77i6c, http://www.youtube.com/watch?v=thil-e9yegm, http://www.youtube.com/watch?v=4-nzgo2tbxw.
 • oyunda herşey iyi güzel de iki altın bir elmas bulayım diye uğraşırken sessiz sessiz gelip de adamın götünde patlayan o yeşil pezemenkler kalp sağlığı açısından zararlı. kaybolmamak için yapılması gereken başlangıç noktasına yakın bir yere ev kurmak ve en kısa zamanda bir pusula yapmaktır.
 • basit bir sandbox'tan ibaret olduğunu sanarak aldığım ve o haliyle bile çok hoşuma gitmiş oyun. birkaç yorum okuyup bir kaç tutorial videosu izleyince "lost adasına düşmüşlük" hissi verdiği gibi, hakikaten verdiğim her kuruşu hakeden "dünya kadar" bir oyunmuş.
 • oyunun satışından kazanılan para 14 milyon tl ye ulaşmıştır.
 • efendim henüz beginner seviyesinde oynuyor olsam da bazı tecrübelerimi çeşitli yazılı ve görsel dokümanlardan edindiğim bilgilerle harmanlayarak sizlere sunmayi kendime misyon edinmiş bulunuyorum. bu ve bundan sonraki entry'lerimi mümkün oldukça edit'leyerek güncel tutmaya çalışacağım.

  dipnot: oyun sürümüm "alpha", karlı havalarda hiç oynamamış bir kişiyim. yanlışım olursa affola.

  --- spoiler ---

  *** oyuna ilk başladığınızda yakınlarınızda bir yerdeki ağacı yumruklayıp 6-7 parça log çıkarın. bunları kullanarak önce workbench, sonra axe (ağaç kesmek için), pickaxe (taş vb blokları kırmak için), shovel (toprak, kum, çamur benzeri blokları kırmak için) ve sword (mob ve hayvanları -inek, domuz, tavuk vb- öldürmek için) yapın. tarifleri için :

  http://www.minecraftwiki.net/wiki/crafting

  adresindeki tool recipes başlığından faydalanabilirsiniz.

  unutmayın wooden tool'ları uzun süre kullanmayacaz. sadece hızlı biçimde ihtiyacımız olabilecek cobblestone (taş blok - daha sağlam tool'lar yapabilmek için), coal (kömür - torch ve diğer item'lar için), flint (çakmaktaşı - çakmak ve ok yapmak için), leather (basic armor yapmak için - inekleri kılıçla öldürdüğünüzde düşüyor), pork (4 hearts veren yemek için - domuzları kılıçla öldürdüğünüzde düşüyor ve eti pişirmek için coal ve furnace gerekiyor) vb gibi temel maddeleri hızlı biçimde elde etmek için kullanıyoruz. wooden tools'dan 1'er kopya yapmanız yeterli olacaktır. buarada ilk gece krizini atlatabilmek için kendinize bir shelter yapmak adına yanınızda yeterince wood da bulundurun(>50 öneriyorum, evi nasıl yapacağınızı anlatacam).

  *** kısa zaman da cobblestone bulur, daha hızlı çalışan ve daha dayanıklı olan stone tools yapabiliriz. cobblestone block şöyle görünüyor :

  http://www.minecraftwiki.net/…/file:cobblestone.png

  bunları da wooden tools ile aynı recipe'larla yapıcaz ama farklı olarak wood koyduğumuz yerlere stone koyucaz. artık daha hızlı çalışan ve daha dayanıklı bir pickaxe'imiz var. bundan bir kaç kopya hazırlamanız faydanıza olacaktır. aynı şekilde birkaç kopya axe yapınki ilk gece için kuracağımız shelter'ın wood'u için gerekli log'ları hızlıca kesebilelim.

  *** cobblestone bulduğunuz yerlerde

  http://www.minecraftwiki.net/…ages/f/fb/coalore.png

  buna benzeyen bloklar arayın. bunları wood pickaxe ile kıramazsınız, zaten stone pickaxe yaptıktan sonra wood olanlarını atın gitsin. stone pickaxe kullanarak kırdığınızda size geceleyin aydınlatma amacıyla kullanabileceğiniz torch'ları yapmaya yarayacak olan coal verecek. mümkün olduğunca bunlardan toplayın. bu arada şu resimlere benzeyen

  http://www.minecraftwiki.net/…ages/0/0c/gravel2.png
  http://www.minecraftwiki.net/…ges/8/87/ironore2.png

  blokları görürseniz bunları kırarak flint ve iron ore (furnace yaptığınızda iron ore işlenebilir hale gelicek ve artık iron pickaxe yada sword kullanabileceksiniz - daha öncelikli olan sword tabi ki damage'i daha yüksek) elde edin. ilk blok common'dur (genelde görülebilen bir bloktur) ancak 2. resimdeki blok rare'dir (bulunması zor bir bloktur) ve madenlerde bulunur.

  *** bu kadar işi tamamladığınızda artık gün kararmaya başlamış olacaktır. artık shelter'ımızı yapmaya başlayalım : öncelikle elinizdeki logları wood'a çevirin. tercihen 5x5 boyutunda bir shelter yapalım. evin kapısı için bir karelik boşluk bırakarak 3 blok yüksekliğinde bir shelter yapın. bunun sebebi şu: mob'lar 2 bloktan atlayamazlar ancak skeleton archer'lar 2 blok yükseklikten içeri ok atabiliyorlar. diğer taraftan yakın çevrenizde bir tepe olmamasına özen gösterin: bu tepelerden de ok atabiliyor skeleton'lar. kapı için de :

  http://www.minecraftwiki.net/wiki/crafting

  adresindeki mechanism recipes'dan bulup yapabilirsiniz. sizden başka kimse kapıyı açamıyor, ancak skeletonlar kapının boşluklarından ok atabiliyor.

  blokları dizmeniz bitince workbench'inizi ve birkaç wood block'u kullanarak ufak bir basamak oluşturun. duvara çıkarak shelter'in 4 köşesine torch dikin: etrafınızı az da olsa görmeye çalışın, zira örümcek bulursanız onları tek string (yay ve olta yapmak adına gerekli bir malzeme) kaynağı olmalarından dolayı kaçırmak istemezsiniz. üstelik örümceklerin öldürülmesi ok atan ve patlayan moblara göre daha kolaydır. skeleton görürseniz mutlaka saklanıp sabah olmasını bekleyin güneş onları yakacaktır böylece oklarını yerden toplayabilirsiniz (eğer bırakırlarsa tabii). düz yeşil renkli olan patlayan creepler ise en sinir bozucu olan tiplerdir. patladıkları yerde kocaman oyuk açarlar. bunları kılıcınızla öldürebilirsiniz (yakınınızda patlamamalarına özen gösterin) ve bunlardan da gunpowder (tnt vb malzeme yapmak için gerekli malzeme) düşebiliyor.

  benim evin resimleri şöyle :
  http://tinypic.com/r/5v1xg2/7
  http://tinypic.com/r/afirgp/7
  http://tinypic.com/r/dwrgvt/7

  --- spoiler ---

  şimdilik yazacaklarım bu kadar. ilk gece korkunuzu yendikten sonra 2. günde neler yapabileceğinizi yazan entry'mi bekleyin. yoruldum yahu.
 • ilk gecenizi atlatmanızı sağlayacak evi baştan yaratıp fazlasıyla malzeme harcamak yerine, halihazırda bolca olan tepelerden birine aydınlatmalı bir oyuk açmak en mantıklısıdır.

  ışıklandırma çok önemli, zira gece olduğunda mob'lar karanlıkta spawn oluyorlar. biraz tahta, biraz kömür buldunuz mu ilk günü atlattınız demektir, sonrasında allah büyük zaten.

  ayrıca evinizi kocaman bir dünyada kaybetmemek için spawn point'inize yakın bir yere kurmak ya da girişine falan her yerden görünebilecek uzunlukta bir taş direk dikmek de fayda sağlayacaktır.

  spawn point'e yakın kurarsanız ilerleyen zamanlarda kendinize bir pusula yaparak kolayca bulabilirsiniz evinizi.
 • bilgisayarımda olan tek oyun olarak alpha versiyonunu bulundurduğum eğlence. arada açıyorum, topladığım malzemelerle kuleler yapıyorum, sandala atlayım denizde geziyorum, mağaralarda kayboluyorum, domuzlara eğer takıp sürüyorum. insan kendini ister istemez robinson crusoe gibi hissediyor. çocukluk hayallerimi, mimarlık özentimde harmanladığım güzellik.
  bir de o çıkan yaratıklar adamı çok korkutuyor bazen, yerinden sıçratıyor.
 • legocraft denilesi oyun.

  (bkz: lego)
hesabın var mı? giriş yap