• almanyada falan su yerine gecen icecek.bildigimiz soda.
  • bildiğimiz sodadan da beter bişey.. almanya'da "weiss bier"den sonra öğreneceğiniz ikinci şey garsona yarım yamalak bile olmayan almancanızla "wasser, nicht mineral" olacaktır.. almanlar nedense bira içmedikleri zaman deli gibi bundan içmektedirler.. bizim beypazarı-kınık-kızılay sodaları gibi de deildir.. akminanın daha da garipi.. (bakınız:yeri gelir almanyalarda da fink atarım mesajlı entiri)
  • italyada aynı mamule ulaşmak için
    (bkz: aqua mineral)
  • almanya ve hatta avrupada marketlerde sudan daha fazla bulunan içecek. eh muslukten akan su tertemiz olduktan sonra neden su satılsınki...
  • almanların, gazlısı ve gazsızı olarak ıkı tıpte ürettikleri vesu niyetine içtikleri bildiğimiz maden suyu. ama adamlar bu tatlara o kadar alışmışlar ki evde soda yapıyorlar. ev sahibinden suistediğinizde de 'istersen evde yaptığımız da var' gibi garip bir cevap verebiliyorlar. yok eğer siz illaki 'ülkemin suyundan içmek istiyorum' diye tutturursanız, çeşmeden akan arıtılmış suyu daha ''önce de kullanıldı bu su'' diye düşünmeksizin içebilirsiniz.
  • iğrenç tada sahip alman suyu.marketlerinde bolca satılır, su niyetine bunu alıp içerler.normal su da aşırı pahalıdır.tadı mide bulandırıcıdır.hele benim gibi normal sodadan midesi bulanan biri için iğrenç ötesidir.bir de bunu çalkalayıp bir anda açıp kafaya dikmek vardır ki yapana übermensch gözüyle bakılır.
  • en sinir oldugum tarafi soyle kana kana icilememesidir, bi yerden sonra ic yakar. ama onun disinda seviyorum yani, alistim diyebilirim.

edit: eger bunun ohne sinden icmek istiyosaniz turkiyedekilere en yakin tadi evian, blackforest ya da vittel in spor sisesinde olanini deneyebilirsiniz.
    edit: bi de bence gazli olanlari daha katlanilabilir. ama ilk seferden alismak icin prickelnd yazanini almayin, medium veya wenig kohlensäure yazani alin.
  • almanya'daki zincir marketlerde markası çok cıfcıflı olmayanlarının 1.5 litresi 20 cent civarında satılmakta. ki türkiye'de de su niyetine soda içen bir insan olduğumdan kana kana tüketmekteyim.
  • restoranlarda wasser dediğinizde bu geldiği için normal suyu stilles wasser diyerek istemelisiniz, yoksa hoşunuza gitmeyen acı tatlarla karşılaşabilirsiniz.
  • bir diger adi da saurer sprudel'dir. tatlandirilmis olanlari da vardir, portakal ve limon aromali. onlar da gelber sprudel ve süsser sprudel diye gecer halk dilinde.
hesabın var mı? giriş yap