şükela:  tümü | bugün
 • vianin icad ettigi ufak tefek anakart formati. bu sayede ev icin kelime anlamiyla "el kadar" sunucular kurmak mumkun olmaktadir. fansiz falan calisir, sunucusunu evinde bulunduran benim gibi insanlarin geceleri rahat uyumasini saglar. bu formattaki makinelerle yapilmis fantastik isler icin: http://www.linitx.org/
 • süper-küçük, sevimli ve kullanışlı bir anakart formatı.

  an itibariyle ülkemizde mini-itx formatında ürün bulunurluğu son derece düşüktür. kimi firmalar da bu altyapıda anakart ve kasa getirip, fahiş fiyatlarla satarak milleti düdükleme telaşındalar. kendilerine çok içten sevgilerimi gönderiyorum.
 • türkiye'de hala uygun kasalar ve farklı ürünlerin bulunmadığı, bulunsa bile fiyatlarının anormal olduğu ürün grubudur. doğru düzgün bir firma şunları düzgün fiyatlara getirse, biz de çok düşük güç isteyen firewall vs uygulamaları için kalkıp dana kadar sunucular kullanmasak.
 • 17 cm x 17 cm boyutlarında anakartların form faktörü.
 • dün akşam itibariyle kendime 1 tb lık disk, core 2 duo işlemci ile kurup, lcd tv nin yanına koyduğum, multimedia center olarak kullanmayı düşündüğüm, kasa ve anakartın form faktörü
  kasaya aşık olduğum için bu kadar zahmete girdim...
 • fiyatlarının en sonunda türkiye içinde normal seviyelere düştüğü ürünler.sadece bir ram ve hdd ekleyerek çalışan sistem oluşuyor hem de bir kısmı fansız oluyor. tek sorun mini itx kasaların anakartlarla aynı fiyat olması
 • dahili hd ses* ve grafik işlemcileriyle artık 1080p video da çözebilen*, az elektrik tüketen, fazla ısınmayan, sessiz sistemlere izin veren anakart formatı. anakartın karton ambalajını kasa yaptım, severek kullanıyoruz.
 • ekran arkası bilgisayarların kasa ve anakart biçimi.
 • kullanıcının anakart alırken, küçük olduğu için vasadın altında özelliklere mecbur bırakıldığı anakart ebadını belirtilen ibare. en azından bir süre öncesine kadar öyleydi. şimdilerde, boyutları aynı kalırken özellikleri abileri atx ve m-atx kartlardakilerle aynı hale geldi. tabii özellikler artınca fiyatlar da abileriyle aynı düzeye geldi :d.
  örnek vermek gerekirse asus rog ımpact'in ülkemizdeki fiyatı 800 liranın üzerinde seyrediyor :(
 • via tarafından geliştirilmiş bir anakart standartı olarak geçmişi 2001 senesine dayansa da, eskiden sadece meraklıların ve profesyonellerin tercihi olabilirken son üç beş senedir yavaş yavaş popularite kazanmaya başlamıştır.

  üreticiler fazladan birkaç pci yuvası hariç atx anakartların tüm özelliklerini sunan micro atx kartlar üretmeye başlayınca, o denli genişleme yuvasına ihtiyaç duymayan kullanıcılar daha küçük boyutlu bu kartlara yöneldi. micro atx standartı bugün en az atx kadar yaygın ve daha taşınabilir, daha kompakt bir sistem isteyen insanlar için pek çok micro atx kasa seçeneği mevcut.

  benzer şekilde, son yıllarda üreticiler tek bir pci express slotu ve iki ram slotu barındırmak dışında atx ve micro atx kartlara göre hemen hiçbir eksiği olmayan, intel ve amd'nin en yeni işlemci mimarisine uygun, en gelişmiş özelliklere sahip anakartları mini itx standartında üretmeye başlayınca, kullanıcıların dikkati el kadar bir kare boyutundaki (17cm x 17cm) bu kartlara yöneldi. zaten tv konsolunun altına yerleştirilecek ve sinema izlemek dışında pek bir amaca hizmet etmeyecek, öyle çok genişleme yuvasına ihtiyaç duyulmayan bilgisayarlarda (htpc) bir pc kasasının dörtte birinden ufak özel kasalara kurulan mini itx sistemleri sıkça görüyorduk.

  http://www.evercase.com/…ages/e0706/0706 spec-1.jpg

  asus, msi, gigabyte gibi firmaların oyuncu gençlik için ürettiği ve en canavar işlemcileri, en hızlı ramleri destekleyen, her türlü overclock imkanını sunan cep herkülü tadında kartlar ise, mini itx standartının sahip olduğu düşük performans ile özdeşleşmiş algıyı kırmayı başardı. micro atx kasalara göre halen biraz pahalılar ve seçenekler daha kısıtlı, ama bugün standart kasaların yarısı büyüklükteki şık kasalar içerisinde, devasa bir grafik kartından çift fanlı su soğutma sistemine kadar oyuncuların rüyasını süsleyen tüm donanım özelliklerini barındıran sistemler toplanabiliyor.

  http://www.techpowerup.com/…-03-06/silverstone4.jpg

  bence mini itx kasalar arttıkça ve anakartların fiyatları micro atx kartların fiyatlarına yaklaştıkça, bu standart daha da yaygınlaşır. sonuçta notebook kullanmıyorsak yüksek performans istediğimiz için kullanmıyoruz, yoksa biz de isteriz bilgisayarı koltuğumuzun altına alıp götürebilmeyi (ühü).