• kardeşimle bayram harçlıklarını birleştirip kuzey kalesi ni almıştık. sonra annemler kızmıştı bize ama geri vermedik çok ağladık falan. çok oynadık bunlarla.
  • en nadide parçaları tabancalar ve kılıflarıydı. (küçük olunca nadide oluyo)
  • iki tip adamları vardı ilk başta kare kare adamlar yaptılar, ya oturur ya ayakta durur şekilde idi. iki ayak biribirine yapışıktı. sonradan daha yumuşak plastikle kol bacak bağımsız oynayanını yaptılar. bunların bacakları ve ayak eklemleri de oynuyodu üstelik.
  • favorim bu mavi adamlara süvari şapkası giydirmekti. en sevdiim konfigürasyon ise tabanca kılıflı şapkalı ve 2. sınıf eklemli adamları oynatmaktı. tüfekliler de iyiydi tabi.
  • legolarin yaninda kazmatronik dururdu ama.. beyaz uzay gemisini cok severdim.. icine civciv sokmustum.. uzay civcivi sonra pörtlemisti.. gömdük devlet töreniyle yandaki çoplüge.
  • çok eskiden, gi joe veya lego'dan da önce oyuncak sepetlerimizi süsleyen; mavi, standart tipli, iki bacağı aynı anda belden kırılabilen kanca elli adamlardı bunlar. kovboy teması üzerinde yoğunlaşılmıştı az çok, şapkaları, tabanca - tüfek taşımak için kemerleri falan vardı.
    lego'da olduğu gibi bunda da en büyük ayrım; genelde çocuk ekonomisiyle ancak satın alabildiğimiz küçük kutular, ve de vitrinlerde duran kocaman kutulu karargahlar, üsler arasındaydı (sonradan öğrendim ki kuzey kalesi'ymiş bahsettiğim kalenin adı).
    playmobil'dir bunun oricinal, gavur icadı versiyonunun adı. ama herzaman şunu söylemişimdir: yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı.
  • her karne doneminde bir seri edindigim hala sakladigim oyuncaklarim dreamania gibi. mavi kutular icinde satilir, kutunun yanlarinda diger serilerin de fotolari olurdu. bu kutularin kenarlarina hayran hayran bakilip, "-bir sonra hangi seriyi istesem?" diye du$unulurdu.
    (bkz: hey gidi gunler)
    atmi$ olmak istemem ama uretici firma galiba "pilsan" idi.
  • bir jenerasyon turk cocuklarini pokemon gibi buyulemis olan kazma kilikli oyuncaklarin adi. netekim cocukluk anilarimin cogu bir halinin uzerinde uc dort komsu cocuguyla bunlari birbirlerine toslatmasini icerip, ozelllikle kovboylarin kalemsi bir seyin gerisinde konuslandiklari versyonu o zamanin super zevkli oyunlarindan biri olarak hatirda kalmis. (bkz: cocukluk oyunlari)
  • saclari da cikabilirdi bunlarin, sonra elimizde kafatasi bos cukur bir kafa kalirdi, ama saclari ayni zamanda gozlerini olusturdugu icin gozleri de iptal olurdu ozaman... acinir kapanir kucuk sari cantalari ellerine takip cikarma gibi ufak haz veren detaylar yasatirdi, arabalari da vardi cok guzel, favorim hastane kitinde bulunan turuncu ameliyat masasidir birsuru oynar doner girer cikar kisimlari mevcuttu, ayakkabilari kaybolurdu bide cok kolay.
  • gelmi$ gecmi$ en iyi erkek cocuk oyuncaklaridir bunlar bence. her karne doneminde 1-2 set alinirdi bana. iyi ogrenci olmanin ekmegini yedigim tek hediyesel tezahurdur bunlar bende.
    lakin hicbir zaman kuzey kalesi alamadik pahali diye. hala ukte icimde, ah ah...
hesabın var mı? giriş yap