şükela:  tümü | bugün
  • birkaç aydır kendimce yaptığım protestodur. kadıköy bölgesinde oturuyorum. mavi minibüs ve sarı dolmuşlardan bıktım ve nefret ediyorum. mavi dolmuşlar da hıncahınç doldurup üst üste yolculuk yaptırıyorlar, içeride yolcu varken sigara içiyorlar, birbirleriyle yolcu kapma yarışı yapıp aşırı hız yapıp makas atıyorlar, küfürlü konuşuyorlar,azıcık ilerde boşluk varken yanaşmayıp yolun ortasında durup yolcu alıyorlar, yolcu aldıktan sonra birden yola çıkıp arabaların üzerine sürüyorlar,kırmızı ışıkta durmuyorlar. daha aklıma gelmeyen bir sürü şey var. sarı dolmuşlarda durum farklı değil. yeni dolmuşlar var mesela onlar da 3+2+2+1 şekilnde binilmesi lazım ama 2 kişilik yere 3 kişi oturtuyor ve de oturanın kıçının yarısı dışarda kalıyor. bazen deli gibi hızlı gidiyorlar,trafik olunca aralara girip ters yoldan gidiyorlar,sürekli korna çalıp hem yol kenarında bekleyenleri hem de etraftaki insanları rahatsız ve taciz ediyorlar.

valla bunları kullanmak zorunda değiliz tabi ki tek alternatifin bu araçlar olduğu yerleri tenzih edyorum fakat insanlar şikayet etse bile o hatta otobüsle ulaşım olsa bile tercih ediyorlar. bence burda birçok etken var, mesela otobüse binmeyi küçüklük gören bir zihniyet var,2 adım atmamak için bunları tercih edenler var ki bu sadece ulaşım araçları için değil bu tip insanlar gideceği dükkanın önünde durup 2 adım atmamak için kaldırıma da çıkar yolun ortasına da park eder zaten.birde gereğinden fazla dolmuş ve minibüs olduğu için bunların yarattığı trafikte cabası. kadıköy'de kafalarına göre her yeri durak yapmaları(rıhtım'a inen sokak, itfaiye'ye giden yol vs.)

ayrıca minibus ve dolmuş ulaşımının kullanıldığı ülkeler genelde geri kalmış ülkeler. şimdi bununla ilgili metro ağımız filan diyecekler olabilir ama esas konu insanların 2 dakika yürümemesi çünkü paris'te,barcelona'da her evin kapısının önünden metro kalkmıyor.tabiki bizden çok çok daha bir metro ağına sahipler,adamların 100 yılda kurduğu ağı biz 20 senedir zar zor kurmaya çalııyoruz. bizim de mevcut iyi ağların olduğu bölgelerimiz var.

daha yazacak çok şey var ama burada bitiriyorum. genelleme yapmayı sevmem ama çoğunluğu kötü,saygısız ve arsız insanlardan oluşan bir topluluğun dünyanın hiçbir yerinde barınamamasını diliyorum.evet başka bir problem denetimsizlik,başka bir problem siyasi iradelerin bunlara oy için göz yumması.

ben protesto ediyorum ve gücüm yettiği kadar da kullanmıcam çevreme de kullandırmayacağım.

edit: https://www.cnnturk.com/…cik-minibusten-boyle-dustu

tırt eylem diyen arkadaş buralardadır umarım
  • sen binme
  • ikisinin arasındaki farkı söylersen söz sana.
  • kendim için; marmaray varken artık gereksiz olduklarından kullanmadığım araçlardır.
  • başlık çoğul, altında tekil muhabbet var. kendisinden bahsetmiş, kullanmayacağım falan demiş. kullanmıyorsan kullanma bize ne amk nedir bu tercihlerinizi başkalarına da duyurma merakı? istersen tuvalete de gitme kendini bezle beze sıç, sikimizde mi?

t: tırt kampanya.
  • hadi lafı açılmışken ortaya bir fikir atayım. ekşi sözlüğe ait bir ulaşım ağı kuralım. herkes kendi imkanlarından yola çıksın.