şükela:  tümü | bugün soru sor
 • her şeyin olduğu gibi minibüsün de sözsüz kuralları vardır. sadece otururken değil, minibüsün genelinde para elden ele uzatılır.
 • nefret ediyorum hepsinden. kardeş şunu uzatırmısın dedikleri an, o parayı alıp burunlarından sokup götlerinden çıkarmak istiyorum bu kadar nefret ettim artık.

  hepsi sadrazamın sol taşşağı ya, hemen biner binmez götünü en yakın yere hızlıca koyup, ayakta parasını verip üstünü bekleyen adamı muavin olarak kullanırlar.
  azıcık insan olun lan, elin var ayağın var , biner binmez ver paranı sonra otur nereye oturacaksan, bir allahın akıllısı sensin biz enayimiyiz.

  işim gereği her gün minibüse binmek zorundayım ,
  bu sabah 3 kişi aynı anda bindik minibüse, 3 kişilikde oturma yeri var, bu benimle beraber binen biri sadrazamın sol taşşağı öbürü sağ taşşağı olan iki yaratık hemen götlerini yerleştirdiler, ben enayiyim ya ayakta paramı verdim üstüne alıp son kalan yere oturmayı bekliyorum,

  paramı aldım oturmaya niyetlendim, bir tanesi kardeş şunuda uzatırmısın dedi, aldık paşamızın parasını verdik, tam oturacam bu sefer öbürü kardeş şunuda bir zahmet dedi, onuda verdik parasının üstünü beklerken, hop minibüs durdu içeri biri girdi ve benim oturacağım yere götünü yerleştiriverdi, tabi bu pezevenkde parasını vermedi, bir de üstüne kardeş sunuda uzatırmısın diyince , senin dedim paranıda kardeşinide kafa göz daldım.. yok içimden geçirdim ama yapmadım, ben onlar gibi hayvan değilim.

  şimdi bunu okuyan , böyle minibüslerde parasını vermeden oturan , sadrazam taşşakları varsa, bu lafım onlara, azıcık insan olun lan! binin adam gibi paranızı verin oturun lan nereye oturacaksınız. çük kafalı japon askerleri.
 • bu zihniyet, ondan once binip, parasini odemeye yonelen kisinin yerini calan bencil zihniyettir ayni zamanda.
 • ankaralıdır.
 • öndeki insanları parayı uzatması için rahatsız etmekten çekinmez.
 • yanlış yapandır. oturmamalı ve şöför mahalinin hemen arkasındaki bankoda sıraya geçilmelidir. ulan minibüs kıç kadar zaten ne'sine adam oturmayıp ayakta para verip para üstünü bekleyecek.

  zaten kuvvetle muhtemel sistem ilk başladığında ayakta parayı herkes kendi veriyordur ve bu yöntemin dezavantajlarından dolayı insanlar yardımlaşarak minibüste parayı ileri gönderme metoduna dönmüşlerdir.

  otobüslerde bu tip bir olayın zorluğu için(paranın katetmesi gereken mesafenin fazlalığı) bilet/akbil sistemine geçilmiş ve şöför mahalinde sıra oluşumu engellenmeye çalışılmıştır. yani işin özü şu; para kullanılmasın, minibüslerde de akbil vs. gibi araçlar geçsin diyorsanız amenna ama minibüste oturmadan para vermeyi bir medeniyet timsali olarak görüyorsanız ya hareketli minibüste düşme tehlikesi hiç yaşamadınız ya da para verilene kadar bekleyen bir minibüs şöförü istiyorsunuz ve gideceğiniz yere 48 saatte varmak sizin için sorun değil.
 • minibüste son derece doğal doğru bir harekettir. önce herkes oturur. sonra paralar uzatılır. bi zihniyet değildir, bir uygulamadır.
 • eğer inene kadar hâlâ para vermemişse hak yemiştir. hesabını sorarlar ahirette.
 • oturacak yer varsa ayakta kimse yok demektir, bu durumda kişinin kendi parasını uzatmasına engel olacak bir kalabalık da yok demektir. bu nedenle hatalı bir zihniyettir.

  minibüste para uzatma ritüeli, şöförün minibüste olmadığı ve aşağıda beklediği ilk durakta biriken yolcuların yerlerine oturmasından sonra gerçekleşir, orada herkesin minibüs hareket halinde olsun olmasın yerinden kalkıp para verip oturması makul değildir, herkes birbirinin parasını yeri geldikçe uzatır.

  bir de eli çok dolu, ayakta durması güç kişinin önce oturup sonra parasını başkaları ile yollamasını mazur görmek gerekir. bunlar küçük bir çanta ile yanında kitap alışveriş poşeti vs. taşıyan kadınlar kadınlarımız da olabilir, yaşlılar da olabilir ama ayı da çıkabilir. ancak binecek kişi parasını binmeden kolayca verebilecek şekilde hazır ederse yine başkalarına angarya yaptırmaktan imtina etmiş olur.

  ilkokul kompozisyonumun sonuç bölümünde bu para uzatma ritüelini başlığı açan kişinin anlattığı şekilde sömüren hıyar tiplere uyuz olmak hakkı herkes için sakldır demek istiyorum.