şükela:  tümü | bugün
  • minübüslerde zaman zaman rastladığımız insanlardır. bunlar genelde şoför camiasından olup her zaman şoförün yanındaki koltuğa otururlar. para vermedikleri gibi diğer yolcuların paralarını da minübüsün ikinci sahibiymiş edasıyla toplarlar.
  • bir alt sürümü motor üstü yalakası olan adamlardır.
  • mahalleden ya da hemşehriler derneğinden tanıdığı olabilir şöförün. bu arkadaş ile şöför arasındaki oracıkta oluşu veren sessiz sözleşme nasıl oluşuyor, hayret verici. paraları toplaması karşılığı para vermiyor kendisi.
  • zaman kaybina neden olup ustune kafa siken bir insandir kendisi. cunku hicbir yerin, minibusun bulundugu konuma gore uzun mesafe mi kisa mesafe mi oldugunu bilmez, surekli sofore sorar. para ustunu verirken olsun, "eet ucretleri gonderelim" derken olsun; surekli de bagirir pezevenk. bir de bu once ondeki tekli koltukta oturur. minibus cok doldugu zamansa motorun ustune gecer. cabbar bir tonlamayla ayakta bir bayan varsa ona, yoksa bir yasliya "gecin boyle" diyerek bosalan koltugu verir. eger bozuk para kutusu cikintili bir yapiya sahipse, gotune kacmasin diye alir kucaginda tutar. minibus icindeki organizasyonu saglamaya calisir. bir de ilginctir ki bu insanlara birilerinin surekli borcu vardir, bunlar da surekli tahsil etmektedirler bu paralari zorlanarak. "gittim iste. baktim dayilandi param yok falan dedi, cektim kenara uleayn akilli ol, almiyim aklini, ben parami kimsede birakmam dedim" gibi muhabbetleri fikstir. bence toplanmalilar ve bir cek-senet tahsil olayina girmeliler. her sey daha guzel olur o zaman sanirim.
  • ilk defa adana'da karşılaştıgım;ben kaldırımın ucunda beklerken hararetle kaldırımı yalayarak gelen minibüsün kapısını açıp beni biçmeye çalışmış,kendimi bu durumdan kurtarıp minibüse binmeye meylettiğimde tavrıyla hücrelerime korku salmıs;cebimdeki paranın tümünü uzattıgım halde sadece standart tarifedeki ücreti alıp gerisini bana bahsetmiş yüce insandır.
  • saçma sapan konuşan ve 10 saniyede bir 'ücretini gönderemeyen var mı' diye soran kişiler.harbici kanka modunda olanlar ön koltukta şoförle koyu bir muhabbet çevirir, motorun üzerinde duran para kutusundan para üstlerini verir, radyoyla oynar, 'sağ taraf açık sağdan kaç' gibi sözlerle şoföre copilotluk yaparlar.

minibüsler hacim ve yükseklik bakımından ferah yerler olmadığı aşikardır.bu copilot kıvamındaki abilerimiz eziyet şeklinde geçen iğrenç minibüs yolculuklarını gerek açtıkları radyo kanalları veya taktıkları kasetlerle gerekse kalın sesleri ve üsturuplu jargonlarıyla çekilmez hale getirirler.
  • beleş yolculuğu imkansız hale getirdiğinden pek sevilmezler.
  • genelde şöförün abi diye hitap ettikleri adamlardır.. zira şöföre abi diyen yada şöförle aynı yaşlarda veya aynı statüde olanlar motor üstünde oturup para toplarlar... şöför ön koltukta oturan abisine maddiyata yıkılmış hayatın bıkkınlığından söz eder, abi de nasihat çeker karşılık olarak.. bir elde tespih yada bir parmakta gümüş yüzük olması büyük bir ihtimaldir. ayrıca bu abimiz minibüs hattının eski tadının kalmadığını, eskiden bilmem kaç yolcuyu ne şekilde taşıdığından bahsedebilir.. opsiyonel olarak memleket meseleleri, futbol yada kadınlardan konu açılabilir.. yeni model arabaların ayrıntıları ise mutlaka bir araya sıkıştırılır, olmazsa olmaz.
  • yanlış bir tanımlamaya kurban gitmiş insanlardır. minibüste paraları genelde şoförün kendisi toplar, en azından istanbul ve ankara'da durum böyledir ve fakat bazen şoförün bi arkadaşı da oturur yan tarafta ve paraları o toplar..şimdi bu başlık altında tanımlanmaya çalışılan kişi büyük bir ihtimalle budur. ama minibüste paraları toplayan şoförün arkadaşı dersek minibüsü kullanandan farklı olarak sadece paraları toplamakla yükümlü bi co-pilotu da işin içine sokmuş oluruz ki onun arkadaşı sen de olabilirsin ben de..doğrusu: "minibüs şöforlerinin para toplayan arkadaşları" olabilir.

anlamsız not: kendimi öss sınavına hazırlanan, her yazıyı her ifadeyi anlatım bozukluğu süzgecinden geçiren üniversite öğrencisi adayı gibi hissettim..dikkat ederseniz hata yapmamak için fena kasmış vaziyetteyim..
  • "bozuk var dikkat"
    "kapıya dikkat edelim"
    "tuzla kalmasın" gibi uyarı cümlelerinin yaratıcısı kişidir. yolcu parası vermeyip, şöförden sigara otlakçılığı da yapabilir. gözü sürekli yolcular üzerindedir. herhangi bir fordculuk olayına karşı delikanlı bir tavır takınır, etrafı keser.