şükela:  tümü | bugün
 • ufak ufak takiyye, azar azar şeriat, gıdım gıdım özgürlük, cayır cayır dayak, açık açık işkence'den sonra payımıza düşendir.
 • allahim nolur toplanti iyi gecsin, bir dahakine daha iyi hazirlanicam soz vb. kisa dualardir.
 • hemen (bkz: karınca duası)
 • müzik kanallarında klipleri bile dönmekte olan bir grup duygu sömürü aracı çocuk. bir zamanlar yaşı küçük diye televizyonlara cıkmasına kızılan küçük ibo, harika çocuk onur gibi elemanlara tepkiler gösteren güziide basınımız ise olaya hiç bir yerde ses bile çıkartmamakta. ellerini havaya açarak dua eden minikleri, ne kullanan müzik şirketlerine de kullandıran ailelerine hak vermek doğru olmaz. bize öğretilen bir şey vardı. ibadet de gizli kabahat de. bu çocuklara da birinin öğretmesi lazım.
 • "rabbim sen sev onları
  ayırma cennetinden
  cennete gittiğimizde de birbirimizden..." gibi bir takım sözler içeren, çocuk sesinden bir şarkıyla ne oluyoruz* diyerek yanından geçtiğim televizyona, geri adımlarla yaklaşmamı sağlayan bir grup bu.
  aman tanrım dedim. niye dedim? şarkının ana fikri, annesi babası ölmüş çocukların duamsı sözleriydi çünkü. duygu/inanç sömürüsünün müzikli versiyonuydu. bir acıma duygusu kapladı içimi. o durumdaki çocuklar için üzüldüm, sonra bu şarkıyı söyleyen (söyletilen) çocuklar için.
  zap esnasında, bir müzik kanalında rastladığım bu dini içerikli, acılı, ruh sömüren, halı üstü seccadede diz çöküp dua eden çocuklu klip, toplumsal ve de global yaralara parmak basmak için mi çekilmiş gerçekten? grup elemanı çocuklar bunun için mi bir araya getirilmiş. yoksa her türlü yaranın ilacı aynı yerden geçer de, 'sevgiden yolu geçenler birgün bir yerde buluşur*' gibi bir mesaj mı verilmek istenmiş?
  hizmette sınır yokmuş. iş, müzik kanallarına, kliplere kadar gelmiş, yollar o kadar çatallanmış, çeşitlenmiş yani. acaipmiş...
 • cocuklardan neffret etmemi saglayan guzide topluluk.. yaslari ilerleyip taksimde ortamlara akarlarken goz goze gelmek isterim bir kaci ile.. (bkz: soyleyecek soz bulamamak)
 • sadece ve sadece amin
 • yaşları 5 ve 11 arasında değişen bir kaç çocuğun ilahi türünde şarkılar söylediği grup. pop müziğin revaçta olduğu bu dönemde farklı birşeyler yaptıklarını hissediyorlarmış.

  uzman olmadığım için tam psikolojik etkilerini bilemesem de, tahmin edebiliyorum. aileleri bu yolda onları çok destekliyormuş. ne diyelim;
  (bkz: allah akıl fikir versin)
 • müzik grubu imiş, dinlemem etmem...

  minik dualar deyince benim aklıma gelenler yüksek sesle söylenmez. kimselerin duyamayacağı düşüncelerdir bunlar. yazılmazlar da, yazılınca büyüsü bozulur ama bir örnek de verelim, tam tutsun:
  (duanın tutmayanına aşina değilim)
  "allahım, ne olur bi eşeklik etmeyeyim... akıl fikir ya rabbim... kimsenin ayağına basmayayım. ayağıma basan biri çıkarsa, onu ve bana yaşattığı acıyı böyle unutur gibi affedebileyim. hem yurtta barış cihanda sulh, hem de tam tersi olsun. hem bana ve çevreme barış gelsin, hem ihsan hem de roksan... ne kadar yoksan o kadar noksan, hem de sana tanrı(m) da diyebileyim. lüften..." gibilerinden sayısız ve anlık şizofrenik dua etmeceler işte.
  (dua anlatmak)

  saçma mı dediniz? saçmalamayın. budur işte minik dualar. kimseye zararı dokunmayacak, insanlık tarihinde büyük çalkanmalara yol açmayacak, büyük farklar yaratmayacak ama minik bir kalbin aydınlattığı dilekler, istekler. ettik bi eşeklik ya işte, neyse... offf tanrım!!!

  müzik grubu imiş, dinlemem etmem... ben kendi duamı kendim ederim. (ta 6 yaşımdan beri dua ediyorum lan?)