şükela:  tümü | bugün
 • minimal techno adından da anlasılacagı gibi,minimum ritim degisikligi,basit ve karmasık olmayan bir alt yapı uzerinde gider,gurultu ya da hard olarak nitelendirilebilecek fazla seslerden cok sadece yeterlidir ve tabii plagın cogu bosluklardan olusur..pointed drum programs, stark sequencer ve synthesizer patterns ve bazen de arada gelen vokaller agarlıklıdır..(-ki dinledigim seslerin hangi aparatlardan cıktıgını okudugum zaman ogrenmisimdir zira tanımının hissettirdikleri kadar onemli de olmadıgını dusunmekteyim)..
  minimal technodan zevk almayan biri icin elestirilecek nokta muhtemelen sıkıcı,monoton ve degismez gelmesinden kaynaklanacaktır ve fakat zaten dagılmak,yıkılmak isteyen insan kitlesinin sorumlulugunu degil sadece kendi adını ustune almıs minimal technonun olayı da budur..
  fikrimce insanın dinledigi yalın sesler ve arada kalan bosluklar,bi butunluge kafanızda ulastıgı zaman zevk alınabilir,bazen de huzur verir hale geliyor..bu muzikten zevk almak icin katalizore ihtiyac var mıdır bilemem ama direk olarak dinlenilen seyden bi ekstra enerji almayla degil,onu tamamlamaya baslama ve duydugunu anlamlandırmayla alakası olabilir diye dusunuyorum..
 • turbo enjection arzulayan kulakların pekde beğenmediği-beğenemediği tarz...bir dj için abnormal karsılanmayan hadise...özünde rhtyme yakalayamama olgusudur diye düşünüyorum...
 • elektronik dans müziğinin son zamanlarda geldiği nokta. takkyu ishino, dave clarke vb gibi bir çok dj, techno'dan bu türe çoktan geçiş yapmıştır. özellikle dave clarke'ın istanbuldaki son setinin tamamen minimal techno üzerine kurulu olması her ne kadar izleyecilerinin bir bölümünün kaçmasına neden olduysa da müziğin gittiği yön budur, insanlar için bir wake up call'dur. 80'lerin diskotek ve 90'ların club müziğinin güzel bir birleşimidir.
  minimal techno için daha ayrıntılı bilgi için (bkz: minimalist techno)
 • tribal ortamlara akmak için dinlenilesi tarzlardan birisidir...! adami alir goturur... ozellikle dave clarke son zamanlarda bu isi iyi kivirmaktadir.!.!*
 • türkiye sınırlarında bir çok dj** minimal technonun farkına varmış olmasına rağmen gerek kitlelerin tepkisi gerek de club sahibi insanların kar bazlı politikaları yüzüden bu türe geçişi yapamamışlardır. minimal techno'nun bir güzel yanı da 1nci deck'in baslarını kısıp 2nci deck'in baslarını kökleyerek geçiş yapmanın pek mümkün olmayışıdır. bu müziği çalmak bir takım becerilere sahip olmayı gerektirdiğinden bir çok dj'i de işinden edecektir. becerebilenler ise elbetteki başarılı olacaktır geç ve güç de olsa.
 • adi uzerinde minimal bir anlayis uzerine kurulmustur. dinlerken ekrandaki winamp'e bakmak yerine mumkunse ya gozunuzu kapamaniz ya da bir manzaraya bakmaniz gereken bir muzik turudur. patlamak isteyenlerin birebir ilacidir. tabii her ilac gibi bu da acidir.
 • (bkz: minimalizm)
 • massive attack'in son albumunde rastlanan bir olgudur.
 • (bkz: alexander kowalski)

  (bkz: dirk diggler) (andreas muegge)