şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: minimalizm)
 • minimalizmi anlayamamış bazı minimalistlerin sürdürmediklerine şahit olunmuş yaşam.
 • sabah kalktım. pastaneden peynirli poğaça aldım. okula gittim. eve geldim. dünden kalan makarnayı ısıtıp yedim. bütün akşam ders çalıştım. gece saat oniki gibi yattım. sabah kalktım. pastaneden peynirli poğaça aldım. okula gittim. eve geldi....
 • bekârlıktır.
 • günümüze uyarlandığında yemek, seks ve uykudan oluşabilir.
 • en sevdiğim, normal bir hayat gibi hayat, her şeyin minimumu, lükse gerek yok ona buna hava atmaya gerek yok sakin bir hayat huzurlu
 • hayatımdaki tüketim çılgınlığına dur dediğim dönemlerde geçmiş olduğum yaşam tarzı. üretimin tüketimi bir türlü karşılamadığı bir dönemde olmamıza rağmen amaçsızca ve bilinçsizce her şeyi tüketim çılgınlığına çevirdiğimizi fark ettim. işte o arada biraz durup soluklandım ve bunun sonu olmadığını anladım. işte o zamandan beri ihtiyacım olmayan hiçbir şeyi ama hiçbir şeyi almıyorum.

  öncelikle minimal bir yaşama geçmek istiyor ama bir türlü başaramıyorsanız size kendi yaptığım birkaç şeyi örnek verebilirim. her şeyi tam anlamıyla başaramasam da birçoğunu başardığımı söyleyebilirim. hatta şöyle bakıyorum son 6 ayda aldığım kıyafet sadece ihtiyacım olan birkaç parça. makyaj malzemesi zaten almadım. sadece nemlendirici krem ve güneş kremi aldım. yani aslında istediğimiz zaman bazı şeyleri değiştirebiliyormuşuz.

  - alışverişe çıkmadan önce ihtiyacınızı belirleyin. örnek veriyorum; çanta ve beyaz bir tişört. daha sonra mağazaya gidin ve sadece o ihtiyacınız olanı alın. diğer albenisi olan her şeyden gözünü uzak tutun.

  - bir makyaj malzemesi bitmeden onlarca farklı markasını almaktan vazgeçin. 10 tane siyah rimelinizin olmasının gerçekten hiçbir mantığı yok.

  - aldığınız bakım ürünlerinden memnun olmadığınız için değiştirmeye karar verdiğinizde belki sizin cildinize iyi gelmemiştir diyerek atmadan önce çevrenizdekiler ile paylaşabilirsiniz. paylaşmak güzeldir. raflara dizerek alanınızı kalabalıklaştırmanın ve göz yormanın anlamı yok.

  - evinizde ya da odanızda kullanmadığınız tüm eşyaları elden çıkartın. kullanılmayan eşyalar toz biriktirir ve bu da temizlikte sizi gereksiz yorar. ayrıca gereksiz bir eşya havanın elektriğini de değiştirdiğine inanıyorum.

  - ucuz nasıl olsa birkaç kere giyer atarım diye kıyafet almaktan vazgeçin. sosyal medyanın vermiş olduğu kapitalizm gerçekten bir felaket. siz birkaç kez giyip atacaksınız diye 12 13 yaşında çocuklar çok kötü şartlarda çalışıyor. ve lütfen bana ama bu bizim problemimiz değil demeyin. bu tam bizim problemimiz. bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın dediğimiz için dünya artık bu kadar kötü bir yer.

  unutmayın ki sosyal medya sizin nasıl kullandığınıza göre tamamen değişir. adblock gibi algılarınızı kapitalizm çağrılarını engellemesi için kullanın lütfen.
 • küçük ve malca bir yaşamdır. mini mal yaşam.