şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: minimalist)
  (bkz: minimalizm)
 • benimseyip uygulayabildiğimiz bir akım değil ama hayatın içinde stres kaynaklarından kurtulmak bakımından faydasının anlatıldığı "minimalism-a documentary about the important things" isimli bir belgeseli çekilmiş. ufku iki katına çıkarmıyor da hakketen ha dedirtiyor. belgesel içinden bir alıntıyla bitireyim.

  --- spoiler ---

  insanları sevin ve eşyaları kullanın, tam tersi asla işe yaramaz.

  --- spoiler ---
 • bu hayata geçiş yapmayı planlayanlar için ufuk açıcı bir belgesel. ne kadar hayata uygulanabilir bilmiyorum. büyük ihtimalle izleyen herkes özenip biz yapamayız diye vazgeçecekler.

  http://www.imdb.com/title/tt3810760/
 • netflix'te mevcuttur. izleyelim, izlettirelim.

  http://www.theminimalists.com/
 • bir süredir benimsediğim ve uyguladığım bir şey olmasına rağmen belgeseli çok sıkıcı ve uzun buldum.
 • minimalist olmayı tam anlamıyla başaramamış insanların öyküsünü anlatan bir belgesel. yine de günümüz dünyasının tüketim çılgını insanlarına bir şeyler öğretmeyi başarabilecek bir yapıt. tabi öğrenmek isterlerse.
 • dün izleyip pek beğenmediğim, hatta beni minimalizmden soğutan belgesel.

  bir süredir minimalizm akımı ilgimi çekiyor. hakkında epey bir şey de biliyorum. belgesel bilgi anlamında çok bir şey katmadı bana. öte yandan özellikle amerikalıların bu derece tüketim çılgını olduğunu görmek beni epey dehşete düşürdü. önceki akşam da that sugar film belgeselinde yeme-içme alışkanlıklarını görüp şaşırmaya başlamıştım zaten. bu da üstüne cuk oldu.

  belgesele dönecek olursak, bir kere minimalist elemanlardan (özellikle sakalsız olanından) hiç hoşlanmadım. çok yapay geldi. herkesle kucaklaşmaları, bu olayı bu derece kutsamaları, dünyayı değiştirdiklerini düşünmeleri filan beni sıktı. öte yandan ben aşırı bir alışveriş delisi, çok eşyası olan vs. biri olmadığım için belki beni çok etkilemedi. ama bunu bir akım olarak sunmak, kutsamak orada yaşayan insanlar üzerinde gerçekten etki yaratabilir. beni ise artık çok etkilemiyor sanırım.