• yine, yeni, yeniden (bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak)

en azından şu an için, gerçek olmayan bir şeydir. yani "minimum adsl hızı 8mbps olmamıştır"!!. sadece eskiden varolan tarifelere yeni 3 adet tarife eklenmiştir, "esnek" tarifeler adı altında. bunlarda türk telekom herhangi bir hız garanti etmemektedir, sadece maksimum 8mbit olabileceğini söylemektedir. bu değer de kullanıcının bağlı olduğu santralin yoğunluğuna bağlı olacak. yani benim öyle çok hızla falan işim olmaz, download falan da yapmam, internete giriyim, msn, facebook bana yeter diyen son kullanıcıya yönelik olduğunu tahmin ettiğim, fiyatı diğer eski tarifelere göre daha uygun olan yeni tarifeler eklenmiştir.

adil kullanım sınırı denen şey de o kadar saçma gelmiyor açıkçası. çünkü dediğim gibi bu tarifede hızınızı bağlı olduğunuz santralin yoğunluğu belirliyor. dolayısıyla eğer bazı kullanıcılar sürekli sömürürse, diğerleri bundan etkileniyor. eğer download yapmak istiyorsanız "esnek olmayan", yani eski tarifenizde kalabilirsiniz.

kaynak: http://cnetturkiye.com/haberler/haberler/2661

edit: kaynak eklendi.
  • elin evladı "sadece telifini öde, sana internet üzerinden high definition film izleteyim, tam sürüm oyun oynatayım, diskine kutusuna kargosuna para verme" derken (bkz: xbox live) (bkz: direct2drive) (bkz: netflix) (ebatları için bkz: dvd5, dvd9) (bkz: bakınız da bakınız); türkiye'deki kullanıcıya aylık 15gb'ı yeterli görmüş, boyut idrakı eksik, "internet üzerinden yapılan veri aktarımı eşittir korsan" zihniyetinin ortaya attığı hadise.

zaten onlar gerizekalı şerefsiz gavurlarken bir tek siz hakkaniyetin yılmaz savunucusuydunuz, bir tek siz bilirdiniz fair use'un ne olduğunu.
  • nası olsa bir çok kullanıcının 24 aylık taahhütü var, ne kadar siksek kardır mantığında yapılmış, kampanya adı altında kazığın daniskasıdır.

ben sözleşmemi 1mbps sınırsız tarife üzerinden yapmışım, tt net de iki gun tavaşana havuç verir gibi 8mbps'yi gösterecek, 15 gb dolunca,''hoop bilader sen çok sömürdün interneti'' deyip hızı 512k ya düşürecek. amacım download olmasa gider zaten kotalı alırdım. sınırsız tarife almamın amacı belli, sabah akşam download yapmak. kimin değil ki ? bu hakkı da parasını çatır çatır ödeyerek alıyorum.

telekom da bu kampanya fikrini kim ortaya attıysa kendisine selam ederim.bugün arkadaşlarla kulaklarını epey bir çınlattık.
  • minimum adsl hızının 8mbps olması gibi bir durum söz konusu değildir. başlıkta söylenmek istenen artık 8mbit internetin kotalı olarak ve istenirse 1024 fiyatından sınırsız olarak kullanılabileceğidir. fakat sizin de fark edeceğiniz gibi 1024 parasına 8mbit sınırsız da bir katakulli vardır. çünkü bu sınırsızda kota 15gb'tır ve bunu geçince hızınız 512' ye düşecektir.
    işte olaylar bundan ibaret, kimse sizin 1024' ünüzü alıp zorla 15gb kotalı, düşmeli 8mbit yapmayacak. yani isteyen varsa buyursun yesin diyor telekom.
    ayrıca şimdilik 4mbit' e kadar olan tarifelerde 10 lira, üstünde 20 liralık bir indirim gözüküyor ama bu kesin bilgi değil tabi ki.
  • 400 hp* gücünde araba alıp arabaya 50 km/saat lık hız sınırlaması koymak ile eşdeğer hizmet.
  • ---

sınırsız*

*sınır 15 gb.

---

sonrasında 8mbit yalan. hahaha gerçi öncesinde de yalan. çıkmaz o hız 8mbit'e.

adil kullanım sınırı ne olm? bugün türk nokta net'in adsl hizmetlerine bakarken görmüştüm de kıllanmıştım "lan bunlar telekom'dan interneti alip nasıl 8mbit yapiolar ve nasıl sınır koyabiliyorlar" diye. görünen o ki fikir babası telekom* imiş.

mevcut tarifeler sabit kalır herhalde. bunu yeni bir tarife olarak açarlar. zorlama durumu yok ama böyle adilik olmaz.

bu iş tüketici mahkemelerine gider, gitmeli. ya da biz artık gücümüzün farkına varıp kesin bir tavır almalıyız. göt açık, domalık bir vaziyette beklediğimiz sürece s-i-k-i-l-e-c-e-ğ-i-z.
  • gerçekleşmeyen uygulamadır. bir kere minimum adsl hızının 8 mbps olması gibi bir uygulama söz konusu değildir.

heyecan yapan arkadaşlar için söylüyorum; mevcut tarifelerde ne hız, ne fiyat, ne limit değişikliği yoktur.

adil kullanım limiti denilen 15 gb bugün açıklanan 3 yeni tarife için geçerlidir. yeni açıklanan bu tarifeler diğer tarifelerden farklı olarak değişken hızlardadır. bu durum tarife açıklamasında 8 mbps'ye kadar şeklinde belirtilmiştir. yani bu ne demek; bu tarifelerden birine geçen birisi 8 mbps'ye kadar hıza ulaşabilecek ama tabi ulaşabilen olursa alnından öperim. neyse efendim peki bu 15 gb olayı ne diye soran olur hemen ona değineyim; şimdi bildiğiniz üzere kotalı paketlerde kota aşıldıktan sonra belli bir kota aşım ücreti ödeniyordu ama bu kota aşım bedelinin de bir üst sınırı vardı. yani 1 mbps 4gb kotalı paket kotayı ne kadar aşarsa aşsın 56 tl den fazla fatura ödemiyordu. ee bu durumda bazen battı balık yan gider deyip 150 gb'a kadar vurduranlar olabiliyordu.

8 mbps'ye kadar limitsiz 49 tl
    8 mbps'ye kadar 4gb 29 tl
    8 mbps'ye kadar 6 gb 39 tl

şimdi bu tarifelerde yukarıda açıkladığım üzere hızlar yüksek hızlara ulaşabiliyor. ee bazı uyanıklar da nasıl olsa fatura üst sınırı var battı balık yan gider diye 600 gb'a vurdurmasın diye kotaya da üst sınır getirilmiş ve o da 15 gb. sonuçta hepimiz türküz biz uyanıksak onlar da uyanık. ee kardeşim bu paketlerden birinde limitsiz yazıyor o nasıl olcak diyenlerniz olur. onu da açıklayayım. limitsiz dediysek o da 15gb a kadar çalışıyor bu sınıra ulaşınca hızı yine 512 kbps'ye indiriyor.

yani efendim bu nasıl saçmalıktır diyenler için fatura üst sınırından bahsedeyim ve ttnet sayfasından yaptığım alıntıyı buraya yapıştırıyorum:
    limitli paketlere abone olan müşterilerimize faturalanacak aylık toplam ücret (aylık ücret + kota aşım ücreti), aynı hızdaki limitsiz paketin aylık ücretinin % 25 fazlasını aşamaz. yani 1024 kbps 4 gb,4 gb (plus) ve 6 gb kotalı paketler için aylık ücret ve kota aşım ücreti toplamı 56,64 tl'yi ve 2048 kbps 4gb ve 6gb kotalı paket için aylık ücret ve kota aşım ücreti toplamı ise 79,76 tl'yi geçemez.

sonuç olarak bu yeni tarifeler bilgisayarını msn, ekşi sözlük, my brute, omegle vs. için kullanan arkadaşlar için anlık sürat sağlamaktan öteye gitmemektedir. anlık sürati de sağlayamayacağına hepimiz eminiz. dolayısıyla bizi etkilemeyen bir tarifedir.

tekrar ediyorum mevcut abonelerin paketlerinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. ne hız sınırı ne kota uygulanmamıştır. anlaşılmasını arz ederim.
  • yamulmuyorsam hali hazırdaki kullanıcıları bağlamayacak bir durumdur. bağlıyorsa bu entry ttnet i imha edecektir.
  • ttnet'in sitesi çöktüğü için bakamıyorum ama chip'teki habere bakılırsa 1 mbps kaldırılmıyor. yapılan şey şu; 8 mbps'ye kadar olan tarifeler tek fiyatta toplanacak. buna göre düşük hızda kota daha fazla olabilir. ama yok böyle değil hepiniz 8 mbps'ye geçeceksiniz derlerse bu olayı minimum adsl hızının 8mbps olması olarak değil de maximum adsl hızının 512 kbps olarak açıklamak gerekir. her ayın ilk günü saat 01.30'dan sonra 512'ye döneceksem bu iş burada biter ttnet kusura bakma.

edit: site çökmemiş, ama herhangi bir bilgi yok konuyla ilgili.
hesabın var mı? giriş yap