şükela:  tümü | bugün
 • bir uçagin; kalkisa geçmeden önce, sorunsuz çalışabilmesi için gerekli olan teçhizatın listesi.
 • 4 kategori vardır;

  a kategori; cycle veya süre verilebiliyor burada. kimi zaman c kategoriden dahi uzun olabilir. genelde emercensi ekipmanlar var.
  b kategori; mel'de b kategoriye göre hold a alınmış bir sistem 3 gün içinde normal haline döndürülmelidir, bu süre aştıktan sonra uçak sefere verilemez.
  c kategori; mel'de c kategoriye göre hold a alınmış bir sistem 10 gün içinde normal haline döndürülmelidir, bu süre aştıktan sonra uçak sefere verilemez.
  d kategori; mel'de d kategoriye göre hold a alınmış bir sistem 120 gün içinde normal haline döndürülmelidir, bu süre aştıktan sonra uçak sefere verilemez.

  eğer çok gerekliyse b, c ve d kategoriler için ilgili ülkenin sivil havacılığından izin alınıp bir seferlik süre uzatması yapılabiliyor. fakat a kategori bir eksiklik için böyle bir şey yok.

  peki bu eksiklikleri mel'e kim kayıt eder? mel'de belirtilen bazı eksiklikleri pilot in command hold'a atabiiyor. çok kısıtlı bir liste var. atıyorum işte runway turn off light gibi basit şeyler bunlar. diğer itemlar ise şirketin yetkilendirdiği kişi tarafından mel'e göre hold'a atılabiliyor. easa part 145 bakım yetkileri ile ilgisi yok bu kısmın.

  fakat mel'e göre hold a atılmış bir item'ın kapatılması için b1(mekanik) veya b2(aviyonik) yetkili onaylayıcı personelin(uçak teknisyeni) mührü gerekiyor. tabi gerekli düzeltici işlemler uygulandıktan sonra mühürlenip uçak sefere verilebiliyor.
 • uçakta bir ekipman ya da sistem arızalanmışsa ve hemen giderilemeyecekse, mel de bu arızayla uçmaya izin veriyorsa uçuş yapılabilir.

  arıza tipleri 4'e ayrılır.

  category a: gün için belli bir standart yoktur.
  category b: farkedildikten sonra 3 gün içinde
  category c: farkedildikten sonra 10 gün içinde
  category d: farkedildikten sonra 120 gün içinde

  giderilmelidir.

  mel eğer izin veriyorsa ertelenen arıza hil'e eklenir.
  (bkz: hil)
  (bkz: hold item list)

  ayrıca kategori b,c ve d arızalar için erteleme süresi otoriteden izin almak kaydıyla iki katına çıkarılabilir .