şükela:  tümü | bugün
  • herhangi bir işi başlatmadan evvel, o işe başlanmasını sağlayan en küçük ürün.
  • doktora için doktora yeterlilik ve tez önerisidir.
  • low fidelity ve high fidelity die wiki grub ayırmak mümkündür. türkçe'ye nasıl çevrilmiştir bulamadım ama düşük uygunluk ve yüksek uygunluk diyorum ben.

low fidelity olarak gruplandırdığımızda mvp'nizin temelini oluşturan value propositions'u oluşturan özelliği baz alan çizimler, taslaklar ve anlatımlar vardır ve müşteri görüşmeleri, internette site açıp değerlendirme yapma gibi teknikleri bunun üzerinden uygularsınız.

high fidelity olarak gruplandırdığımız mvp'niz ise, artık biraz daha ele gelir bir prototipinizdir. müşteri araştırmanızı (customer discovery) bunun üzerinden devam ettirirsiniz.

her ikisinde de amaç, ürünü üretip bir sürü yatırım yapmadan önce müşterilerin esas (burası önemli çünkü yapılacak çalışmalarda şeytan ayrıntıda gizlidir diyerekten müşterinin konuyla ilgili gerçek problemlerini gün yüzüne çıkarmanız gerekmektedir.) ihtiyaçlarını belirlemeye yararlar.
  • lean start up kavramının temel yapıtaşlarındandır
  • toplu konut inşaatında kullanılan maketler örnek olarak verilebilir. işin özü müşteriye gösterdiğin prototipi en az efor ve maliyetle ortaya çıkarmaktır. evi yapıp da "işte ev bu" demektense maket yapıp son kullanıcıyla paylaşarak daha inşaat başlamadan gerekli feedback ve önerilerin alınması, geliştirilmelerin yapılması mümkün olur.
  • aslında toplu konut inşaatlarındaki maket ile aynı şey değildir.
    mvp, çok basit fonksiyonlarla iş gören ilk üründür. güvenlik, loglama, istatistik, diğer modüllerle ilişkiler eksik olabilir.
    inşaat ile bağdaştırırsak örnek daire diyebiliriz.