şükela:  tümü | bugün
  • minnesota'nin en buyuk sehridir. midwest'in nispeten en liberal sehirlerinden biri oldugu icin civar sehir ve eyaletlerden kucuk kasaba hayatindan bikarak kacmis insanlarla doludur. bir nebze gece hayati bile vardir ve bir sure kalmak icin hic fena degildir. ama iklim dolayisiyla (birrrr) cok fazla kalmak insani grip yapabilir. ayrica paisley park da buradadir, prince'in vatanidir...
  • son üç sezonun nba şampiyonu los angeles lakers'ın eski mekanı.
  • dunyadaki en ic daraltici sehirlerden biri olmasi itibari ile, akil sagligini yitirmis sakinleri ile taninir.
  • (bkz: twin cities)
  • dakota yerlilerinin dilinde su anlamina gelen minne ile yunan kizilderilerinin dilinde kent anlamina gelen polis'in sonradan gorme bilesminden olusmus egreti isim.
  • terry gilliam'ın da memleketidir.
  • northwest airlines'in merkezi
  • abd'de çeşitli kuruluşlarca derlenen "en yaşanacak şehirler" listelerinde sürekli başa oynayan, nüfusu 3 milyona yaklaşan metropolitan bölgenin* çekirdek şehridir. bu listeler sağlık, eğitim, suç oranları, kültür faaliyetleri, gelir seviyeleri, v.b. göstergelere bakılarak hazırlanır, ve doğrudur, minneapolis bu alanlarda abd'nin çoğu şehrinden daha ileridir. eğitim seviyesi yüksektir, sağlık hizmetleri üstündür, suç oranları nispeten düşüktür, kültür faaliyetleri çoktur. ancak, böyle şeylere bakıp da oraya yeni hayat kurmaya gidenler kendilerini büyük bir hayal kırıklığına hazır tutmalılar. "yaşanabilir" sayılabilecek bir yerin, istatistiklerin yakalayamayağı öğeleri barındırdığını kendi acı tecrübelerinden öğreneceklerdir. minneapolis, her ne kadar kağıt üzerinde güzel görünse de bir şehir olarak tatmin edici olmaktan çok uzaktır. bunda, yılın 6-7 ayının karakış halinde geçmesi, sokaklarının bomboş olması, iç bayıltan sakinliği, yerlilerinin abd'nin diğer yerlerinde genelgeçer olan sıcakkanlılıktan nasibini almamış olması gibi faktörler etkili olabilir. nitekim, orada geçen yıllarım içinde şu veya bu sebeple abd'nin ve dünya'nın diğer yerlerinden oraya yerleşenler içinde hiç memnun olan kimseyle tanışmadım, ki buna somali'den kaçan mülteciler de dahildir.
  • sakin duzenli ve yasanasi sehir. etrafi gollerle ve minik ormanlarla doludur. tam ortasindan mississipi nehri gecer ve nehrin etrafinda tarihi un fabrikalari vardir. minnesota twins denilen efsanevi beyzbol takiminin sehridir. sehrin her yerini dolasan ve skyway denilen gecit sistemine sahiptir. binalar arasinda bildigimiz yaya ust gecidi gibi duran ve aslinda binalarin ikinci katlarini baglayan bu sistem ki$in -40 derecelere varan sicaklikta sehirlinin normal hayatini surdurmesi icin yapilmistir.