şükela:  tümü | bugün
 • tom cruiselu steven spielbergun yeni filmi. gelecek gorulebilmekte ve suclar islenmeden cezalandirilmaktadir. olaylar gelisir. konsept daha onceden bir cok defa islenmistir*. acaba bu sefer mr spielberg ne gibi naneler yedi* dierekten gorulmesi gerektigini dusundugum, rahatsiz olunursa ki* belli bi sahnede kacilmali dedigim film.
 • philip kindred dick * in bir oykusunden uyarlama oldugunu fragmaninda gorunce dumur oldugum steven spielbergde tom cruiseda umurumda olmaz ama bu filmde gelecek var $ansal dedigim film. (daha onceden yapilan philip k dick uyarlamalarinin ne kadar guzel oldugunu hesaba katacak olursak mesela blade runner)
 • guzel oyku, yakisikli adam, zengin yonetmen...
  (bkz: ucu bir arada)
 • ayrıntılar için;

  http://www.minorityreport.com/
 • bir filme bu kadar da mi reklam alinir kardesim dedirten film. sokaklardaki tum reklam tabelalari, tom abinin bulgari marka saati, aquafina sulari, nokia monitorler, gap magazalari vs. vs.. bunun yaninda filmin tahmin edilebilen bir kurgusu var, kendi icinde hafif paradoksal vaziyetler de seziliyor. bence son zamanlardaki iyi filmlerden bi tanesi. aiin oldugu kadar basarisiz bir film olarak degerlendirmedim filmi. ancak yorum yapmadan once bladerunner`i izlemek lazim sanirim.
 • fragmanlardan anla$ildigi kadariyla, gelecegi goren polislerden biri cinayet i$leyecegini gorur, olaylar geli$ir...
 • spilbergin kafasinda ne vardi bilinmez ama umarim filmi godukten sonra "eh be.. ben ne istedim bu ne oldu ama vakit yok bile surecez piyasaya" demistir yoksa durum kendisi icin vahim..gap, usa times, bulgari vs vs bilimun markanin reklam filmi olmus..konu pek hos, islenisde fena degil ama malesef averaj olmaktan ileriye gidememis..
 • philip k. dick'in ilk kez 1956 yılında fantastic universe dergisinde yayınlanan kısa öyküsünden uyarlanan yeni spielberg filmi. hikayeyi ke$fedip yonetmene yollayan ise yillardir spielberg'le birlikte çalı$mak isteyen tom cruise olmu$
 • adı doğru türkçeleştirilmiş ender filmlerden...
  (bkz: azınlık raporu)
  [update: z'nin uyarısı sonrası öğrendim ki türk hukuk terimi olarak tam birebir karşılığı "muhalefet şerhi" imiş.
  tabii şimdi de diyebiliriz ki film o adla piyasaya çıksa ne kadar tutunurdu? neyse olsun, hak yenmesin, bu da bilinsin.. :]

  ne kadar piyasa ve trend filmi olduğu söylense de merakla bekliyorum ben şahsen. efektin de hastasıyım, aksiyonun da, biraz da ben para veririm hiç koymaz!
  spielberg kötü aksiyon-bilim kurgu filmi yapmaz!

  *10 yıl sonra gelen edit:
  bak unutmuşum o zaman güncellemeyi, şimdi söyleyeyim, sinemada üç kez falan izledim ve gayet de o zamandan beri hastasıyım bu filmin, zerre pişman etmedi.
  zaten philip k. dick uyarlaması ve bunu yapan da spielberg yani ne kadar kötü olabilirdi? tabii yine malüm kesimler tarafından zor anlaşılsa ve underrated kalsa da bilakis kendi türünde klasik oldu.

  bu entry'me gelen hatırlatıcı oy şerefine de 1080p versiyonunu çekip izliyorum hemen!
  şerefe!

  *2021 editi:
  -de yerine -te yazmışım, o zamanlar o kadar cahilmişim bakınız. ironik olanı 2017'den beri çeviri editörlüğü yapıyorum. işte "ne oldum?" değil "neydim?" de demek lazım belki de bazen!*
  düzeltme için uyaran yossi kohenhs nick'li arkadaşa buradan da ayrıca teşekkürler, onun da sayesinde şimdi 4k versiyonunu çektim onu izliyorum (yukarıda onu da "versyon" ve hatta "tabii"yi de "tabi", "şerh"i de "serh", "koymaz"ı "komaz" yazmışım, ünlem yerine iki nokta koymuşum bakınız, gözümüzden kaçmış, olmasın bir daha ey uyaranlar! ;b)
 • precrime org isminde ilginç bir tanıtım sitesi olan film.
hesabın var mı? giriş yap