şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: minotor)
 • 2005 yapımı bu film, lgf'den çıkmasına rağmen o kadar ama o kadar dandiktir ki, bilgisayardan fast forward'la bile izleseniz, buna ayırdığınız 15-20 dakikaya acırsınız.
 • (bkz: minotaure)
 • yunan mitolojisindeki yarı insan yarı boğa olan minotordan esinlenerek yazılmış(uydurulmuş) bir senaryoya sahip film.
  --- spoiler ---
  minoslular karanlıklar tanrısı tapmaktadır o da onlara sonsuz zenginlik vermiştir ama onlar bununla yetinmez yeryüzünde yaşayan bir tanrı kral isterler ve kraliçelerinin tanrılarından bir çocuk doğurmasını sağlamak için büyü yaparlar kraliçe yarı boğa yarı insan minotauru doğurur. yaratık doğar doğmaz annnesini kanı ile beslenir sonra da prensi yer. saray bu yaratık ile başa çıkamayınca onu sarayın altında bir labirente hapsederler ve bir köyden her beş yılda bir sekiz genç minotaura kurban edilir. köyün başının oğlunun sevgilisi de kurban edilir ama o kızın öldüğüne inanmaz ve minotaurun elinden kızı kurtarmaya karar verir.
  --- spoiler ---
 • harrison birtwisle tarafindan bestelenmis bir opera, dunyada ilk sahnelenmesi 2008 nisan ayinda royal opera house da, basrolde de john tomlinson
 • jackues prever' in gerçeğin ressamı olarak adlandırdığı pablo picasso'nun bazı resimlerine konu olmuş mitolojik kahramana verilen isim. boğa başına sahip insan olarak betimlenen bu varlık picasso'nun resimlerinde şans eseri yer almamıştır. ispanya'da geçen çocukluk ve bu çocukluktan kalan hatıraların, imgeler dünyasında kendine edindiği arkadaştır minotaur.
 • yunan mitolojisindeki yarı insan yarı boğa yaratık. girit kralı minos, poseidon'dan, kurban etmek üzere bir boğa ister ancak kurban etmeyince poseidon sinirlenir ve minos'un karısı pasiphae'yi boğaya aşık eder. işte minotaur bu yasak olmayan aşkın meyvesidir. çok saldırgan bir yaratık olan minotaur daidalus'un labirentine hapsedilir ve theseus tarafından uykusunda öldürülür.
 • mitoloji ve mitlerle beslenen eşsiz oyun heroes 3 might and magicdeki dungeon kalesinin 5.ünite * yaratığı,yarı boğa yarı insan sevimli şey.
  hızması bile heybetini bozmamaktadır.minotaur
  homm3ve homm5de upgrade edilmiş hali girit kültüründe sıkça rastlanan bir tür çift başlı balta taşır.*uzmanlar bu baltaların boğa kültürünün bir ritüeli olarak hayvanları kurban etmekte kullanıldıklarını düşünmektedir. (bkz: ayrıntı manyağı olmak)

  ayrıca bakacağımız minotaur miti ise :
  deniz tanrısı poseidon bir zamanlar kral minos'a girit boğası adıyla bilinen beyaz bir boğa verir. ancak kral canavarı kurban etmek yerine sağ bırakmaya karar verince poseidon sinirlenir. aşk tanrıçası aphrodite’den ceza olarak minos’un karısı pasiphae’yi boğaya aşık etmesini ister.bu birleşmeden insan etine doymak bilmez bir iştahı olan minotaur doğar. bunun üzerine kral minos minotaur’u hapsetmek için daedalus’dan * muazzam ve tek çıkışlı bir labirent yapmasını ister. (hommdaki labyrinth )
  tüm bunların dışında kral minos uzun zamandır atinalıların ellerinde ölen oğlunun intikamını almak istemektedir.
  atina kralı aegeus’as savaş açar ve kazanır.tanzimat olarak da her yıl minotaur beslemek için atina’dan ondört genç gönderilmesini ister.bu talihsiz gençlerden biri olan aegeus’un oğlu theseus girit’e gidip canavarı öldürmeye karar verir.theseus ve diğer kurbanları taşıyan gemi siyah yelkenlerini çekmiş olarak atina’dan ayrılırken theseus babasına eğer minotour u öldürmeye başarırsa geri dönerken gemisine beyaz yelken çekeceğine söz verir.

  atinalılar girit’e ulaştıklarında minos’un kızı ariadne theseus’u görüp aşık olur. theseus’un canavarı öldürdükten sonra dışarı çıkabilmek için karmaşık labirentin içinde yolunu bulması gerektiğini bilmektedir. ona yün ipliklere sarılmış bir iğ verir. theseus labirentin içinde ilerlerken makarayı açarak arkasında iplikle bir iz bırakacak ve dönüş yolunu bulabilecektir. labirentin yarı yolunda theseus canavarla karşılaşır ve babasının altın kılıcının bir darbesiyle onu öldürür. theseus ariadne'nin ipini izleyerek minotaur’un cesediyle birlikte labirentten dışarı çıkar. atinalı arkadaşları theseus zaferle döndüğünü görünce hemen bir araya gelirler ve eve dönmek için gemilere koşarlar. theseus ariadne’yi de yanına alır. o heyecanla başarısını simgeleyecek olan beyaz yelkenleri çekmeyi unutur.

  gemi atina’ya yaklaşırken aegeus * * da bir kayalığın tepesinde heyecanla onları beklemektedir. uzaktan siyah yelkenleri görünce theseus’un öldüğünü zanneder,üzüntüsünden kendini denize atar.
  içine düşüp boğulduğu deniz o zamanda bu yana ege denizi olarak anılır.
 • the clientele'in 2010 çıkışlı son albümünün adıdır.
 • (bkz: nigmash)