şükela:  tümü | bugün
  • türkçesi açısal dakika olarak yazılmış.
    bir dereceyi altmış eşit parçaya böldüğümüzde elde edilir ve çok uzak mesafelere atış yapılırken atıcılar tarafından kullanılması gerekir.
    mermi, üzerine etki eden hava sürtünmesi ve yerçekimi kuvvetleri sebebi ile düz bir yol yerine yükselip alçalan eğimli bir mermi yolunu takip eder. bunun yanında rüzgar sebebi ile merminin sağa veya sola hareketi de söz konusudur. atıcı tüm bu etkenleri hesapladığında, mermisinin nişan aldığı noktadan ne kadar sapacağını bulabilir. bunu yaptıktan sonra geriye kalan tek şey, nişan noktasını, merminin hedef üzerinde gerçekte çarpacağı noktaya getirmektir. bunun yapılabilmesi için de dürbün üzerinde düzeltme değerlerinin girilmesi gerekir ki işte bunlar açısal dakika olarak hesaplanır. 100 yarda mesafede yaklaşık olarak 1 inçtir*. daha uzak mesafelerde katları şeklinde artar.
  • bir çok kullanım alanı olmasına rağmen ateşli silahlar düşünüldüğünde, isabetliliği ölçen birimdir. kısa bir ifadeyle bir tüfeğin 1 moa isabetliliğe sahip olması, tüfeğin 100 yardtaki (91m) bir hedefe attığı 3 merminin merkezlerinin 1 inç (2.9cm) çapında bir çember oluşturduğunu ifade eder. mesafe arttıkça atış grubu büyümektedir, örn. 1 moa'lık tüfeğimiz (dikkat: teorik olarak) 400 yardta 4 inç, 800 yardta 8 inçlik bir performans sergileyecektir.

    günümüzde 1 moa bir çok amaç için "yeterli" isabetlilik anlamına gelse de piyasada "sub-moa", yani 1 moa'nın altı performans sergileyebilen tüfekler de bulunabilmektedir. ancak sub-moa performans elde etmek için büyük oranda özel mermiye* ihtiyaç duyulmaktadır.
  • minute of arc'ın silah endüstrisindeki adı.