• camel'ın baştan aşağı eksiksiz, kalite kokan, efsane albümü. biri bana "camel nasıl müzik yapıyor?" diye sorsa, göstereceğim adres bu albümdür. enstrümanların kullanımından kompozisyonlara, vokallerden sololara, düzenlemelere kusursuz, zamanının ötesinde bir albüm mirage. kanımca müzik dünyasının en önemli albümleri arasında yer bulur kendine müzikal anlamda; camel pek popüler bir grup değildir.

camel içer, camel dinlerim ve mirage gelmiş geçmiş en iyi 5 albüm listemde mutlaka yer alır.
  • güzel film. oriol paulo reyis zaten contratiempo ve el cuerpo'dan malumumuz, tatlı tatlı geriyor insanı. bu sefer fantastik ortamlara yelken açmış, iyi de yapmış. böyle çok ufaktan bir dark hissiyatı da verdi bana mesela, o güzel. ama gerçekten biraz fazla uzun değil mi? yani o gereksiz bakışmalar, uzun uzadıya çekilen sahneler çıkarılsa film daha da vurucu olabilirdi. yine de izlenir tabi ki. 7.4/10.
  • gecemi güzelleştiren, beğendiğim, başrollerden birini (bkz: nuri şahin)in oynadığı ispanyol yapımı film.

son yıllarda (bkz: celda 211), (bkz: contratiempo), (bkz: el cuerpo) vb filmler ile çıtayı yükselten ispanyol sinemasının dikkat çeken filmlerinden birisi olmuş.

film yaklaşık iki saat olmasına rağmen çok sıkmadan, ana hikayeden fazla uzaklaşmadan aynı toz gerilim, dram ve macera ile birlikte ilerliyor. ilerledikçe de puzzladaki parçaları doğru yere oturtmakta sıkıntı yaşamasanız bile kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum.

ayrıca belirtmeden geçemeyeceğim, filmdeki gloria rolünü oynayan (bkz: luna fulgencio)'ya bayıldım. allahım bu ne şirinlik, tatlılık ve masumiyet. (bkz: neyse hayal kurmayalım şimdi)

bir eleştiri de türk dizi ve sinema sektörüne getirmek istiyorum. (bkz: dark)'ta olduğu gibi bu filmde de gördük ki bilim-kurgu, uzay-zaman vb bir film yapmak için inanılmaz bütçe, teknoloji, uçan arabalar, ışın kılıçlarına gerek yok. iyi bir hikaye, sağlam bir kurgu ve cast ile gayet güzel şeyler yapılabiliyor.
  • fransiz yapimi bir savas ucagi markasi
    (bkz: dallama fransizlar)
  • teomanın eski grubunun ismidir... winds of change diye hoş bi şarkıları da vardı vakt-i zamanında... parçanın isim benzerliği dışında scorpionsla ilgisi yoktur...
  • isvecli post-rock grubu oh hiroshima eseri muhtesem sarki. defalarca dinleseniz de biktirmiyor.
    mirage
  • red alert 2'den bilinen, sabitken ağaç görünümünü alabilen ve yakınından geçen düşmanın farketmediği tank türü/ismi.
    (bkz: mirage tank)
  • herkesin hakkını verdiği gibi, son zamanlarda ispanyol sineması ve dizileri insanın izlerken zekasıyla dans ediyor.

mirage 10 numara bir film.
    bir fırsatını bulup 2 saatinizi mutlaka ayırın.
    pişman olmayacaksınız.
  • --- spoiler ---

abi o pilot ne alakaydı. elinde çantasıyla ikide bir çıkıp uçuşa gidiyorum diye peydah oluyor. havada fırtına, şimşek, kıyamet. diyorsun eyvah herhalde uçak düşecek. zaten fırtınadan ayrı uçaktan ayrı tırsıyorum.

sonra başka sahne geliyor, bir şey olduğu yok. bu elinde yine çantasıyla ben gidiyorum diyor, yine hava kıyamet. lan diyorsun acaba paralel iki hikayenin birinde, değişen olaylar sonucu bu da ölüyor mu, acaba o yüzden hiç tanışamıyorlar mı?

e sonra bakıyorsun bu trende kızın yanına oturmamış, nico oturmuş. hayatta yani. sonra yine hava kararıyor, canına yandığımın memleketinde güneş yok zaten büyük ihtimalle, hortum çıktı çıkacak, bu gene uçuşa gidiyor. anası da arkadan bu havada nereye diyor. aha diyorsun bu sefer uçak kesin düştü.

herif her şeyin bittiği sabah karşı evdeki kadına el sallıyor. yine ölmemiş. ve muhtemelen yine uçuşa gidiyor. hay senin uçuşuna. bu neydi arkadaş, uçak düştü düşecek gerilimi yüzünden filmin gerilimine gerilemedim.

ne halta hizmet etti şimdi bu adamın üstünde üniformasıyla habire uçuşa gitmesi. uçak korkusu olanlara zindan olsun diye koymuşlar herhalde filme herifi.

neye gerilecektik ne oldu.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap