• mirage 3 ün ucuzlatılmış verisyonudur. radar aviyonik neyin sökülmüş alet basitleştirilmiştir.
  • mirage 3 ün hava/yer kabiliyetleri azaltılarak daha çok hava/hava - av/av önleme olarak modifiye edilmiş halidir. uçaktaki bazı aviyonik ve radar bileşenleri çıkartılmış uçak dahada basitleştirilmiş fakat bomba/silah yükü taşıyabilme kapasitesi mirage 3 ile aynı tutulmuştur. mirage 3'e göre daha sevimli ve en az onun kadarda ölümcüldür.

    fransız hava kuvvetlerinden sonra en büyük kullanıcısı israil hava kuvvetleri olmuştur.

    israil'in lübnan'a saldırmasından sonra fransa hali hazırda üretimde olan mirage 5 lerin siparişlerini tek taraflı olarak feshetmiş. hal böyle olunca yeni uçaklarına kavuşamayan israil elinde iyi durumda bulunan mirage 5 leri allayıp pullayıp şemalarını çıkartıp nesher i üretmiş yaklaşık olarak 8 yıl kadar nesher ile idare ettikten sonra amerikanında ağır desteği ile j-79 motoru ile değiştirilen mirage'lardan ortaya kfir çıkmış arta kalan uçaklarda arjantin hava kuvvetlerine satılmıştır. arjantin'e satılan miragelar her ne kadar falkland savaşı'nda heba da olsalar kayda değer pek çok başarı elde etmişlerdir.
  • mirage 3'ten türetilmiş, fransız dassault üretimi savaş uçağı. israil hava kuvvetleri'nin isteği üzerine geliştirilmiştir.

    wikipedia'daki mirage 5 başlığı altında, mirage 3'ün başarısına dair şöyle güzel bir cümle var: "...olağanüstü başarılı mirage 3 savaş uçağından türetilmiştir..."

    eh, artık ben daha ne diyeyim? bu cümle benden "mirage'sa kötüdür" diyenlere gelsin.
hesabın var mı? giriş yap