şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dünyanın en nadide, en ferah, en cana yakın insanlarının bulunduğu, en huzurlu yerleşim yerlerinden biridir. portekizin kuzeydoğusunda, ispanya'ya 70 km, nüfusu on bin civarındadır. tua nehri şehri ikiye böler. nehrin üzerinde 3 köprü var; en eski olanında sadece yayalar yürüyebiliyor, diğer ikisinde hem arabalar hem de yayalara izin var. son yapılan köprünün altında kapaklar var, bir nevi baraj gibi. ama gölet oluşturulmak için yapılmış. temmuz ayının sonunda avrupa jetski şampiyonası burada yapılır. bazen kış aylarında nehrin üzeri donar. harika manzaralar oluşur. nehrin kıyısında; avrupanın en güzel şehir parkı ödülünü alan parkları vardır. birinde anfi tiyatro, ağaçlı-çiçekli uzunca bir yol var. diğer park birkaç km uzunluğunda, meyve ağaçlarıyla, piknik masalarıyla, açık spor alanlarıyla dolu.

  insanları inanılmaz sıcakkanlı, yardımseverdir. örneğin; şehrin en büyük marketi feira nova'ya gidilip kasiyere bir şey sorulur. kasiyer hanım ingilizce bilmiyorsa, hemen yan taraftaki kasiyer arkadaşlarına yardımcı olmalarını rica eder, bir bakarsınız ki onlarca kişi sırada beklemekte ve tüm kasiyerler yanınıza toplamıştır. onlar da bilmiyorsa özür dileyerek bir yere gider. hemen sonra bir anons duyulur, ingilizce bilen personel gelir ve yardımcı olmaya çalışır. halbuki ortada gereksiz bir soru soran türk arkadaş vardır, yardım edilmese de olur ama hayır, müşteri hemen memnun edilir. sonra aylarca korna sesi duyulmayabilir. bunun yanında sokakta pek insan ve araba da görülmez, sakin, ferah bir yerdir. müzik gece yarılarına kadar sonuna kadar açık şekilde evde parti yapıldığı halde hiçbir komşu rahatsız olmaz.

  pek büyük olmasa da art nova ve kiss adında güzel iki diskosu var. çok güzel cafe ver barlar var. en eski olanı belha bar adında tatlı bir yer. çalışanlar güleryüzlü insanlar.

  zamanında isviçre'de çalışmış bir pizzacı amca var, türkleri görünce "arkadaş!" diye sesleniyor. bir büfenin sahibininde üniversite yıllarında tanıştığı istanbullu bir türk arkadaşı var, gelen türklerle konuşurken onu tanıyıp tanımadıklarını soruyor. bilmiyorki istanbulun nüfusu portekizin nüfusundan fazla.

  velhasil kelam mirandela güzel bir yerdir.
 • yamaç paraşütü için de güzel tepeler barındırıyor.
  http://vimeo.com/6296426
 • bragança iline bağlı bir ilçe.
 • hayatımın sonuna kadar yaşamak istediğim portekiz ilçesi.