şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ana-babası zengin diye hayata 5-0 önde başlamanın önüne geçecek formül.

komünist bir öğreti olduğu hatta islami kaidelere aykırı olduğu ve dahi ütopik bir fikir olduğu doğrudur. yalnız burada komünist sistemden ayrılan bir nokta var. kişisel mal edinebilme hakkı kısıtlanmıyor. sadece bunun kan yoluyla devredilmesi kısıtlanıyor.

gerçekleştirilmesi imkansızdır. öncelikle gücü elinde bulunduranların buna izin vermeyeceği herkesin malumu.

ama olur da gerçekleşirse;

-devlet kişilere bağlılıktan kurtulur.
    -seçilecek kişiler birilerine söz/vaat vermek zorunda kalmaz.
    -herkes eşit ortamda doğar. çabası oranında yükselir.
  • islamiyetin kendi belirttiği ölüm hak miras helal anlayışının yok edilmesi durumu.

ölülerin bile parasına göz diktiniz be!
  • gitti benim evler. yapmayın lan! iki kuruşluk mülk edineceğiz onu da çok görmeyin. *
  • kalan yüklü mirası oğlu sıfırlamasın diye düşünülmüştür. haklı tabi adam.
  • ya anne baba ne için çalışır?
    -çocukları
    peki soruyorum kimin o mirası almaya hakkı var
    zaten en basından beri cocukları için çalışıyorlar
    devletin yeni hamlesi bu olsa gerek çünkü herkes devletin kasasına çalışmalı
    ye ye gözleri doymadı sözlük
  • anne babası zengin diye 5-0 öne geçilmesini engellemeyecektir. zaten anne baba hayattayken çocuğu için bolca harcama yapacak, vefat etmeden önce de mesela "ev hediye etmek" gibi yöntemlerle o paranın aileden çıkmasına engel olacaktır.

geç edit: bence çözüm zenginin malını kendinden ya da ailesinden almak olmamalı, öyle güzel bir sistem kuracaksın ki mesela parası olmayan da parası olan kalitesinde eğitim ve sağlık hizmeti alabilecek. vergiler düzgün işleyecek böylece zaten kazancı çok olan daha çok vergi verdiği için sıkıntı olmayacak. bunlar olduktan sonra varsın ben fakir olayım, iphone yerine gm kullanayım, nautica yerine lcw giyeyim ama aynı çabayla diğeriyle aynı yükselme şansına sahip olabileyim.
    eskiden biraz öyleydi, ilkokuldan hemen sonra anadolu lisesi vardı ve eğitimi değme kolejlere taş çıkartırdı. 4 çocuklu memur evinden 3 mühendis 1 öğretmen çıkabildiysek buna borçluyuz. şimdi yok öyle bir şey, devlet okullarının içi boşaltıldı, mecbur millet parasını denkleştirip koleje göndermeye kasıyor, çocuğumun biraz şansı olsun diyerek, o parayı denkleştiremeyenin çocuğu da eğitim sistemimizin güzide basamaklarında kaybolup gidiyor.
  • yetmez ama evet.

bence buna ek olarak zenginleşme de engellenmeli. çok fazla zenginleşen adamın parasına devlet el koymalı.
  • zenginlerin ölmeden mal varlığını evladına bırakacağı, dini telkinlerle bunu yaptırmayacakları saf fakirimin de mirasına konacakları sistemdir.
  • hep düşündüğüm şey.

kimilerinde düşüncesi bile paniğe neden olmuş. çok alemsiniz. dünya zenginliğinin %90'ı nüfusun %1'inde
    toplanmış, adam "benim babadan kalma evlerim gidecek" diye korkuyor. "ben de zengin olacam, binecem eve, vurucam kırbacı" kafasında hala!

miras olmasa ev almak gibi derdin de olmayacak. ne yapacaksın 5 tane evi? zengin olup ne yapacaksın miras bırakamadıktan sonra?

çalışıp geçeneceksin işte. hatta istemiyorsan az çalışıp ona göre de yaşayabilirsin. %90 herkese yeter.

miras olmayınca ev fiyatları = evin maliyeti + emek şeklinde olacak. elbette kar etmenin anlamı olmayacağı için evin maliyeti de düşecek.

siyahlar, kızılderililer ve maoriler tembel, fakir diye hakir görülmeyecek, bilakis imrenilecek. zengin olmak yerine, zamanını nasıl eğlenceli, huzurlu kullandığın temel kıstas olacak.

son olarak, ozon tabakasındaki delik kapanacak.