şükela:  tümü | bugün
  • edit3 cevaben eklendi

bir insanın yıllarca çalışıp didinip çok kazanması normal bir şeydir veya çok iyi bir fikir bulup girişimçilik ruhuyla da çok para kazanabilir.zamanında bir arsa almıştır arsanın fiyatı uçmuştur vs vs. asıl gereksiz olan bu paranın sürekli nesilden nesile iletilmesiyle adeta bir lordlar grubunun oluşmasıdır.hiçbir emek harcanmadan,çile çekilmeden babadan,dededen kalan paralarla belli soyadı taşıyan kişilerin milyonları yönetmesi saçmalığıdır.
    500 milyon doları olan bi adamı düşünün.yıllarca çalışıp bu uğurda ömrünü ve sağlığını yitirmiş işçilerin sırtından kazanılmış,elini bile sürmediği malların satılmasıyla resmen bir sömürü sisteminin ürünü olan paradan bahsediyoruz. adam ölüyor ve çocuklarına yüzer milyon lira bırakıyor.sonra çocukları da aynı çarkı döndürüp servetlerine servet ekliyor ve kendi çocuklarına bırakıyor.bu böyle yüzyıllarca gider..öte yanda ise evine ekmek bile götüremeyen ve haftada 72 saat çalışan zavallı işçiler.asıl emeği veren asıl ürünü oluşturan ama karnı bile doymayan insanlar...
    bu lord sınıfının oluşmaması ve emek sömürüsü çarkının daha fazla dönmemesi için ölen kişilerin çocuklarına mirasın 1/20 oranında verilmesi ve kalan 19/20'sinin ise kamulaştırılıp işçilerin çalışma saatlerinin azaltılmasına ve haklarının genişletilmesine harcanmalıdır.böylece fırsat eşitsizliği bir nebze de olsa engellenebilir.

edit:bana fakir vs. diyen arkadaşlar fakir değilim ama fakir kelimesini hakaret etmek için kullanmanız bile kapitalizmin ne kadar kölesi olduğunuzun bir göstergesi.dünyada gelir adaletsizliğini büyük oranda çözebilecek bir şeyden,milyar dolarlardan bahsediyoruz ailenizden kalacak üç kuruşu ben yiyecekmişim gibi tepkiler vermeyin.

edit2:birçok çıkarım yapılmış ayrıntıya girmediğim için ama ayrıntıları da açıklayayım ki yanlış anladığınız noktalar açığa kavuşsun.burada bahsettiğim sermaye milyar dolarları veya milyon dolarları elinde tutan,işçileri nesiller boyunca karın tokluğuna çalıştırıp üretimin,ihracatın kaymağını yiyen kesim.yani rahat ol orta gelirli normal aile çocuğu dostum senin kaybedeceğin pek bir şey yok.belli bir miktarın altındaki sermayeler bu vergiden muaf tutulacaktır.bu sermaye 1 milyon tl gibi bir miktar olabilir mesela.asıl tepkiyi bu paranın nereye kullanılacağının anlaşılmamış olmasına bağlıyorum.vergilerimizin suriyeliler,saraylar gibi boş işlere harcanmasından dolayı halkta ciddi bir güvensizlik var yönetime karşı.bu da paranın gideceği yer konusunda korkutuyor insanları.bu parayla ne yapılacak?

-dürüst bir komisyon kurulacak,üyeleri atamayla değil bağımsız bir seçimle seçilecek ve ekonomi bu kurula devredilecek.ekonomi siyasi emellerin kuklası olmayacak.

-bu para normal vergilerle bir tutulmayacak o sahibi olmazsa batar dediğiniz fabrikaları kapatıp halka dağıtamayacağız tabii ki üretim devam edecek.işçi sömürüsü olmadan,yeterli maaş ödenerek,iş sağlığı ve güvenliği maksimum düzeyde olacak şekilde bir çalışma ortamı oluşturularak.ülkeyi 3-5 aile yönetmeyecek devletin sahip olduğu fabrikaların özelleştirilmesi engellenecek,isteyen herkese en kötü yoksulluk sınırının üzerinde maaşla iş sağlanacak,
    -elde edilen nakit para sadece ar-ge,istihdam,sağlık ve eğitimin tamamen ücretsiz olması ve ihracatın artırılmasına harcanacak.
    -çalışan kesim sömürülmeyecek,bir genç üniversiteyi bitirince iş bulamama korkusu yaşamayacak çünkü gencin arkasında devleti olacak.mühendis çok diye mühendislere asgari ücret teklif edilmeyecek yaptığı işin hakkı verilecek.
    -insanlar işten çıkarılırım korkusuyla değil insanca yarınından emin bir şekilde çalışacak.
    -devlet yaptığı karı lüks yatlara katlara yatırmayacak,elde ettiği karla başka fabrikalar açacak,ar-ge sahaları oluşturacak,teknolojiyi geliştiren,ekonomiye katkı sağlayan herkese yüksek destek primleri verecek.

edit3:burda bakıyorum da itiraz edenlerin çoğu benim tırnağımla dişimle kazandığım para niye başkasına gitsin diye serzenişte bulunmuş.yukarıda da söylediğim gibi bu bir sisteme oturacaktır yani senin 3-5 kuruşuna bir şey olmayacak anlamak bu kadar mı zor?1 milyon tl'nin üzerinde paran varsa öyle gel konuş.zaten 19/20 oran çok uç servetler için söylenmiş bir orandır.düşük miraslarda bu oran çok daha aşağı çekilebilir ki bu anlamda adalet sağlanabilsin.yani size kalan miras 5 milyon tl ise bunun 2 milyonunu devletin alması gibi vs vs. bunlar ayrıntılar bunların oranları zaten belirlenir.
    yahu sizi anlamıyorum arkadaşım zengin rollerine girmene gerek yok sen de o işçilerden birisin zaten.çoluk çocuğunu düşünüyorsan asıl söylediğim sisteme destek vermen gerekir.milyarderlerden,milyonerlerden gelen gelir zaten toplumu tümden kalkındıracak.emin ol senin 3-5 kuruşundan daha faydalı olacak bu durum.toplum mutlu olacak ki birey de mutlu olsun.refah bir toplumda büyümesini istemez misin çocuğunun?yoksa senden kalan eski bir daire oturup bu lord takımının işçisi mi olsun ömür boyunca?lafa gelince hepinizin ülkenin kalkınması hakkında birkaç entry'i vardır ama konu icraate gelince,bir şeylere katkı sağlamaya gelince hepiniz ben kazandım diğerleri ölsün diyebiliyorsunuz.o zaman iktidarı falan eleştirmeyin zira gücü eline geçirdiğinizde siz o iktidardan bin kat daha kötü olacaksınız.ben emeğimle iktidar oldum diğerleri ölsün diyecek tiplersiniz çünkü.
    gerekli motivasyon ne olacak diye çok yazı yazılmış ona da açıklık getirelim.sağcınız solcunuz hepiniz atatürk'ü ve kurduğu cumhuriyeti sevmiyor musunuz?ülkenin fakir gençlerinin de okuyup kendini geliştirmesinin,mezun olduğu gibi iş bulmasının size ne zararı var?bu fondan siz yararlanacaksınız zaten.hiç sıra beklemeden doktora gidecek olan sensin,kaliteli okullarda çocuğunu okutacak olan sensin,her türlü imkandan zaten senin çocukların faydalanacak.rantın olmadığı,kar gütme amacıyla insanların sömürülmediği bir ülke çocuğun için daha faydalı değil mi?çocuğun istediği bölüme girebilecek çünkü devletin sağladığı istihdamla her türlü emeğinin karşılığını fazlasıyla alabileceği işi bulabilecek.çalışmak için,üretmek için daha nasıl bir motivasyon istiyorsun?milyarlar kazanmıyorsan zaten servetinin önemli bir kısmı çocuğuna geçecek.üstelik eğitim,sağlık,istihdam vs. toplum yararına ne varsa bunlarda çağ atlayacaksın.

kimseyi hedef almıyorum.insanların aşırı zenginleşmesi ve toplumun %5'inin %95'e hükmetmesini doğru bulmuyorum.bu ülkede nefes alan herkes insandır.devlet aşırı zenginleşmeyi önleyemiyorsa zaten devletin yerine milyarderler geçecektir zamanla.devletin en zengini yine devlet olmalıdır.belki milyarder çocuğu olup bunu okuyan da vardır ama düzen böyle işlemez.bilirsiniz para parayı çeker bir tarafta doğuştan milyonerler varken öbür tarafta açlıktan ölen bebeklerin olması bir toplum sorunudur.bunun en iyi çözümü gelir adaletsizliğinin çözümüdür.bu çözümün en kolay ve hızlı yolu ise miras sisteminde mirasın büyüklüğüne göre çok yüksek vergiler alınıp tamamen topluma harcanmasıdır.

bu zorunuza gidiyorsa artık hiçbir şeyden şikayet edecek başlıklar açmayın. ben çoğu kişiden zenginim ben az sürünüyorum ama onlar zaten çok çok sürünüyorlar o yüzden kendimi mutlu hissediyorum diyorsanız bu sisteme destek vermeyin .demekki amacınız rehaf olmak değil başkalarına göre daha refah olmak.

çocuğumun rızkı vs yorumlar yapmayın herkes aynı şeyleri yazmış yukarda yazdım azıcık anlamak isteyen anlar motivasyonu da açıkladım.başka da meramı olan sorabilir.

buraya bir anket bırakıyorum herkes fikrini belirtebilir.

(bkz: https://www.strawpoll.me/18352450)
  • (bkz: yaman hayallenmişsin delikanlı)

sistemin kendisinin zenginden alıp fakire vereceğini, dahası parasını elinden alıp işçi haklarına falan kullanacağını düşünebilmek için gece çok içilmiş, birleriyle konuşup fazla gelinmiş, gerçekten kopulmuş falan olunması gerekiyor.

fikrini yaz tabi ama bana da “öyle bir dünya yok” demek düşüyor.
  • liberal komünist anlayışın çelik gibi yıkılmaz doneleri ile çürütülmüş bir saçmalık.

proletarya'nın zincirlerini serbest piyasada okutması gibi bir şey ya da belki biraz "lanet olsun comrade, ben sscb vatandaşıyım, bana bir şey yapamazsınız" gibi.
  • pek bir komunist gordum seni delikanli. calis kazan sen de birak coluk cocuguna
  • cemil meriç'in bir sözü vardır "karışıklığın, yoksulluğun başlıca kaynağı miras. doğuştan gelen bir imtiyaz olmamalıdır mülkiyet." diye.
  • ben ölünce paramin insanlara dagitilacagini bilsem tamamini harcarim ölünce mezar tasimi ölmezsem sikimin basini alirlar...

tanim : saçma sapan bir sistem istegidir...

edit : özel mesaj yoluyla insanlara kalsa neyin eksilir diyenler olmus, daha birkac gün önce (bkz: parasını kaybeden turist) basliginda yurtdisinda parasini kaybedip yardimci olunmasini isteyen elemani bir sikmediginiz kaldi, ben insanlara para mi birakirim amk... siktirin gidin...
  • hem para kazanmaya yonelik motivasyonu oldurur, hem de kazanilan paranin hepsinin harcanmasina, yani ortada bir miras kalmamasina sebep olur. bence asil yapilmasi gereken, devletin dusuk gelirli kisilere pozitif ayrimcilik uygulayarak gelir duzeyi yuksek kesimlerle rekabet edebilir hale gelmesini saglamak.
  • miras gerçekten ciddiyetle düşündüğünüzde sistemdeki eşitliği altüst eden bir kavram. ancak bu olaya komple komünist yaklaşmayı da makul bulmuyorum, çünkü genel olarak komünizmi makul bulmuyorum. kendi kazandığı parayı ne şekilde değerlendirmek istediği ölmeden önce kişiye bırakılmış bir tercih olmalı. bu konuda özgürlükten yanayım.

yine de bir welfare state'in mirasdan bir miktar vergi alması gerektiği kanaatindeyim. burda adaletsiz bir durum olmadığını düşünüyorum. nasıl kdv, vat vb. vergiler norm ise bugün, sırf lüks tüketimden fakirlerin de bir kazancı olsun diye, bence miras vergisi de son derece ahlaka uygun olabilir. mesela yüzde 10 miras vergisi, her miras işleminin yüzde 10'una devlet vergi olarak çökecek.

tabii detaylı düşünmüşlüğüm yok, vurmayın hemen. sadece bir welfare state'in mirasdan vergi alması bana mantıklı geliyor o kadar. ama bugüne kadar alınmadıysa eminim bir bildikleri vardır. yeryüzünde bu konuları benden daha iyi bilen 950334 kişi var.

edit: biraz baktım, mirastan vergi alan ülkeler varmış. norveç'te 2014 yılında kaldırılmış, isveç'te 2005 vb. almanya, ingiltere vb. ülkeler ise hala alıyor anladığım kadarıyla. bu legal mevzuların detayı çok olur, bilirsiniz. diyebiliriz ki bu mirastan vergi alma fikri zaten yaygın, üstelik sanki gözden düşmeye başlayan bir fikir. bu ufak araştırmama rağmen fikrim değişmedi, mirastan vergi almayı hala adil buluyorum.

edit2: türkiye'de de varmış, arkadaşlar uyardı. adı veraset ve intikal vergisi. umarım adil ve düzgün bir şekilde de toplanıyordur. (sanmıyorum)