• (bkz: yaman hayallenmişsin delikanlı)

sistemin kendisinin zenginden alıp fakire vereceğini, dahası parasını elinden alıp işçi haklarına falan kullanacağını düşünebilmek için gece çok içilmiş, birleriyle konuşup fazla gelinmiş, gerçekten kopulmuş falan olunması gerekiyor.

fikrini yaz tabi ama bana da “öyle bir dünya yok” demek düşüyor.
  • pek bir komunist gordum seni delikanli. calis kazan sen de birak coluk cocuguna
  • cemil meriç'in bir sözü vardır "karışıklığın, yoksulluğun başlıca kaynağı miras. doğuştan gelen bir imtiyaz olmamalıdır mülkiyet." diye.
  • ben ölünce paramin insanlara dagitilacagini bilsem tamamini harcarim ölünce mezar tasimi ölmezsem sikimin basini alirlar...

tanim : saçma sapan bir sistem istegidir...

edit : özel mesaj yoluyla insanlara kalsa neyin eksilir diyenler olmus, daha birkac gün önce (bkz: parasını kaybeden turist) basliginda yurtdisinda parasini kaybedip yardimci olunmasini isteyen elemani bir sikmediginiz kaldi, ben insanlara para mi birakirim amk... siktirin gidin...
  • hem para kazanmaya yonelik motivasyonu oldurur, hem de kazanilan paranin hepsinin harcanmasina, yani ortada bir miras kalmamasina sebep olur. bence asil yapilmasi gereken, devletin dusuk gelirli kisilere pozitif ayrimcilik uygulayarak gelir duzeyi yuksek kesimlerle rekabet edebilir hale gelmesini saglamak.
  • edit 2: geride bıraktığım mal mülk zaten vermem gereken vergiyi verdikten sonra kalan para. devlet zaten kendi belirlediği miktarı kat kat almış oluyor o para aileme kaldığında. o kadarcık da insanların mülk edinme hakkına saygı olsun. mülk edinme hakkını zedeleyerek ekonomi kurtarılmaz, iyice batırılır.

neden peki? bırakılan para veya mülk devlete düzenli olarak vergi getiriyor ve de para dolaşımda olduğu sürece vergilerle, komisyonlarla paramı zaten sistem emiyor. aynı zamanda para dolaşımda olursa kâr getiriyor. yine bu kâr sayesinde para yok olmuyor ve sisteme(devlete) sürekli vergi yoluyla para getiriyor. müsadere olsa bu olmaz işte.

tanım: geçmişteki müsadere gibi saçmalıkları ve mülk hakkını bilmeyen ya da bunları kavrayamamış kişi hezeyanı.

benim emeğimin ve birikimimin sefasını tabii ki çoluğum çocuğum, eşim dostum sürecek . ben biriktireyim sonra gel sen benim malıma çök. oh ne güzel..

anne ve babalar da ihtiyacı durumunda mirastan pay alabilmelidir ayrıca.

edit : genç beyinler arkadaşlarıyla devrimcilik oynayıp gaza gelip buraya yazıyorlar sonra.
  • bekara kari bosamak kolay diye davranacak richie rich ler icin:
    babadan/atadan eksi miras/borc ile baslayip, miras birakabilecek noktadayim, bu gun anayasal duzenleme olsun ve devlet tesis edilsin %50yi seve seve veririm. sanirim babadan/atadan mirasa konup ustune bir sey koymayanlar asiri agresif oluyor paylasmama israrinda.

19/20 iddiali olmus, fakat 1/2makul sayilabilir. gomonist falan demeden once tomas piketty ve kapital’i okumanizi oneririm. aslinda dunyanin ve kapitalizmin temel sorunu bu miras isi olmaya basladi. yani kapitalizmin serbest islemesinin dahi onune gecmeye basladi.

su sartlar saglandigi surece, 1/2 gayet makul:
    a) toplumsal mutakabat (aka: devlet anlasmasi) saglandigi surece. anayasal madde olacak. herkes tabii olacak
    b) gonulluluk esasli vs. oldugu an sistem yikilir. ben de yapmam boyle bir sey. insanlarin boyle sistemlere (vergi) gonullu istiraki imkansizdir. toplum mutabakati ve devlet anlasmasi bunun icin var zaten.
    c) ve bu para ayni basligin belirrtigi bicimde sosyal haklara harcanacak, egitim/kaynak/saglik esitligi.

tabii bu sekilde etik/ahlakli siyaset de olmayacagi icin bunu da ancak yapay zeka devriminden sonra yapabiliriz gibi gozukuyor.

ekleme: ornek olarak uk’de 1m pound ve uzeri miraslar icin inheritance tax %40 dolaylarinda. yani “beyaz adam” yine sorunlara cozum bulurken biz izleme moddayiz. bu sekilde universal basic income konseptleri insaa edilip toplumsal sosyo ekonomik farkliliklarin onune gecilmeye calisirken, biz eser miktarda maymunlar cehennemine devam. tabii batinin da cozmesi gereken kendi sorunlari var, devletin babalik rolune burunerek /reckless behavior/ dedigimiz imtinasiz/ozensiz/tedbirsiz davranisi tetikledigi ve baska bir toplumsal sorun yarattigi tartisilageliyor. fakat neticede batida her zaman bir tartisma, tez ve antitezden dogan sentezin gucu var. bizde su an konya milletvekilinin “mirastan %50 vergi alacagiz dedigini” ve benim de bu %50 vergi alan devletin, parami dogru kaynaklara aktaracagini ve dolayisi ile devlete guvenecegimi hayal dahi edemiyorum. bu bile aslinda turkiye olarak toplum anlasmamizin ne kadaryiprandigini ve yenilememiz gerektigini gosterir nitelikte.

ki buradan haraketle turkiye’de de max %30 olmak sureti ile miras vergisi oldugunu belirtelim. isleyip islemedigi (nakdi/gayri nakdi olarak) konusu karmasik. gayrimenkullerden tanidigim kadari ile %30 vermis olan yok. bu guvensiz durumu zaten anayasal guvensizlik anlaminda yukarida ozletmeye calistim
  • dedesinden ya da babasından kendisine kuruş miras kalmamış yazar beyanatıdır. acaba sana 500 milyon dolar miras kalsa, tek kuruşunu koklatır mısın birisine? cepte metelik yokken komünist olmak kolay. boşuna dememişler, zenginin malı züğürdün çenesini yorar diye..

not: işbu entry elimde viski bardağı, ağzımda puro, dedemden kalan gayrimenkullerin kira gelirlerini hesaplarken yazılmıştır.
292 entry daha
hesabın var mı? giriş yap