şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ülkelerin aynası anlamına gelen bu kitap seydi ali reis tarafından istek üzerine yazılmıstır.
  seydi ali reis'in hindistan'dan bağdad'a dönüşünde yol arkadaşlarının, görülen şehirleri, karşılaşılan değişik ve ilginç olayları, ziyaret edilen türbeleri ve çekilen zorlukları anlatan bir kitap yazmasını istemeleri üzerine kaleme almaya başladığı bu eseri 1557' de istanbul'da tamamlamıştır. süveyş kaptanlığına tayininden sonra yaşadıklarının bir hikayesi olan bu eserde seydi ali reis, geçtiği memleketler, tanıştığı hükümdarlar ve şahit olduğu olaylar hakkında bilgi vermektedir. aynı zamanda şair olan seydi ali reis' in mir'at al-memalik' te şiirlerinden örnekler mevcuttur.
  http://www.sinop.gov.tr/tarih/memalik.asp
 • memleketler aynası manasına geliyor ve çağatayca dilinde yazılmış. 4 bölümlük türkçe'si şuradan okunabilir;

  http://goo.gl/krupqs
 • ah seydi ali reis'im benim, ilk göz ağrım. senin o çakma çağatayca şiirlerle bezeyip götünü kurtarmaya çalışmak için hint diyarında kanuni reklamı yaptığını söylediğin şu nadide eserini bak insanlar çağatayca yazmış sanıyorlar 450 sene sonra. brafo lan, vallahi brafo, demek ki o tırt çağatayca beyitlerin insanların kanına ciğerine işlemiş. demek ki kitabında "bana ali-yi sani (çağataycanın duayeni ali şir nevai'ye atıfla) diyolladi hint diyarında da ben öhöm öhöm çok da şey etmiyordum" tarzı böbürlenmelerin boşa değilmiş.

  evet, bu kitabı seydi ali reis istek üzerine kaleme almış, eserini etimesgut'ta askerliğini yapmakta olan hikmete adamıştır. zaten hep de öyle olur. şu eski zamanlarda bir tane yazar çıksın ki ben bu eseri skimin keyfine yazdım desin. yok, illa ki ahbabları, yarenleri istemiştir; ya da kendisini çok düşüncelidir ve o işin acemilerine, mübtedilerine hayırlı olsun, onların hayır duasını alsın demiştir. ulan de işte dobra dobra, benden önce kaptan-ı deryalık yapan piri reis hint okyanusu'na giderken gemilerini kaybettikten sonra kelleyi de kaybedince aynı boku yiyip gemileri kaybedip bir de üstüne dört-beş sene hint diyarında sürttükten sonra dersaadete kuyruğu kıstırıp geldiğimde aynı akıbete uğramayayım, sultanımın gazını alayım diye bu eseri yazdım de. ama demez, niye desin, herkes saf mı bizim gibi. ah seydi aliiiiii, seni gidi çakal seni.