şükela:  tümü | bugün soru sor
 • renk ısısı dengeleme filtrelerinde kullanılan bir birimdir. kelvin sistemi kullanılırken hesaplamaların güç olduğu durumlar vardır. bu durumların ortadan kaldırılması için micro-reciprocal degree'nin kısaltması olan mired derecesi kullanılmaktadır. mired = 1000000/kelvin olarak kabul edilmektedir.
 • sinema ve video gibi "devamlılık" gerektiren yapımların vazgeçilmezi ışık ile renklerin, birbiri ile uyum sağlayabilmesi için kullanılması gereken bazı renk düzeltme filtreleri vardır.
  renk sıcaklığına istinaden günümüz dijital kameraları üzerinde bulunan white balance üzerinden "beyaz dengesi ince ayarı" ile ortamdan gelen ışığın geneli ayarlansa bile projektör gibi harici ışık kaynaklarından gelen farklı ışıklar için yine bu filtrelerin ayarlanıp kullanılması zorunludur.
  renk ısı derecesinin ölçülmesi için "color temperature meter" veya kelvinmetre denilen ve ilke olarak pozometreye benzeyen bir ölçüm cihazı kullanılır.
  renkli filmler daylight ve tungsten adı altında iki tip olarak üretilmiş ve bu filmlerden tungsten olanı 3200 kelvin, günışığı olanı ise 5600 kelvin dereceye sabitlenmiş, böylece bütün ışık kaynaklarının bu standart değerlere göre ayarlanması sağlanmıştır.
  haliyle kelvin derece sistemi ile çalışılırken bazı dengelemeler daha zor ve hassas bir hal almış ve bu durumda micro-reciprocal degree yani mired hesabı ortaya çıkmıştır. daha çok profesyonel fotoğrafçı ve yapımcılar tarafından kullanılan bu olay, kamera üzerinde white balance yani beyaz ayarı menüsü içerisinde bulunan "white balance shift/bracket" (beyaz dengesi ince ayarı) ile yapılan düzeltmeden farklı bir hal almıştır.

  mired = 1000000/kelvin olarak hesaplanır.
  örneğin;
  kapalı mekanda tungsten ışık kaynağı altında yapılacak bir çekimde görüntünün sarı-turuncu çıkmasını önlemek için kullanılması gereken mired düzeltme miktarı şöyle hesaplanır;
  film mired değeri - mevcut ışık mired değeri = (1000000/5500) - (1000000/2800) = 182 - 357 = -175 mired bulunur.
  bu durumda toplam -175 mired düzeltme yapılır. bunun için -130 mired düzeltme yapan "80b" numaralı mavi filtre, -45 mired düzeltme yapan açık mavi "82c" filtre ile birlikte kullanılmalıdır.
  çekim yapılan ortamdaki doğal renkleri bozmadan iyi bir dengeleme yapmak için;
  düzeltme miktarı = film mired değeri - mevcut ışık mired değeri olarak hesaplanır.
  örneğin;
  öğle vakti açık hava günışığı 5500-5600 kelvin, tungsten akkor lambalar ise yaklaşık 2800 kelvin'dir.
  1000000/5500 - 1000000/2800 denkleminden çıkan fark yapılacak çekimde meydana gelecek farklılıktır ve mired cinsinden bu değere yakın bir filtre kullanılarak telafi edilebilir. burada sonuç yine -175 mired'dir.
  ayrıca, renk sıcaklığında yapılan her bir değişiklik, düşük renk sıcaklıklarında renk üzerinde gerçekleşen ile yüksek renk sıcaklıklarında olandan daha büyük bir değişiklik meydana getirir.
  sonuç olarak mired, böyle bir değişikliği dikkate alan bir renk sıcaklık ölçüsüdür ve bu nedenle renk sıcaklığı telafisi filtrelerinde kullanılan bir birimdir.
  filtrelerin mired değerleri matematiksel olarak bulunur ve kataloglarında belirtilir.
 • ing. batmış, gömülmüş, çamura batmış.