şükela:  tümü | bugün
 • dün itibarı ile vefat eden afrika'nın annesi, muhteşem ses. çok fazla ön plana çıkmayan afrika aktivistlerinden, müzik aktivistlerindendir kendisi. paul simon'ın graceland turu, cosby show'daki bir bölüm ile bilinilirliği artan makeba'nın en önemli başarısı olan 1966'da çıkardığı an evening with harry belafonte and miriam makeba albümü ile grammy alan ilk afrikalı olması kendisine takılan mama africa lakabını ne kadar hakettiğini gösteriyor.

  tam adı: "zenzile makeba qgwashu nguvama yiketheli nxgowa bantana balomzi xa ufun ubajabulisa ubaphekeli mbiza yotshwala sithi xa saku qgiba ukutja sithathe izitsha sizi khabe singama lawu singama qgwashu singama nqamla nqgithi" imiş.
 • ölüm haberi an itibariyle güney afrika cumhuriyeti'nde büyük ses getirmiş, gerçek bir sanatçı.dün italya'da verdiği konserin hemen ardından geçirdiği kalp krizi nedeniyle vefat etmiştir.ardında birbirinden değerli şarkılar bıraktı.sadece güney afrika cumhuriyeti'ni değil - afrika kıtasının tamamını dünya'ya hem sanatıyla hem de güleryüzüyle tanıtarak, afrika kıtasının, sadece olumsuz olayların olduğu bir yer değil, içinde birçok potansiyel bulunan kültür hazinesi olabileceğini göstermiştir.

  türkiye'de çok tanınan biri değildi - genelde dünya müziğine ilgi duyan insanlar ismini duymuş olabilir.aşağıdaki linkteki şarkı oldukça popülerdi yalnız:
  http://www.youtube.com/watch?v=kcc61z9ifu4

  kendisi birçok ülkede konser verdi.

  gerçekten bir mama africa'ymış kendisi.zira, az önce güney afrika televizyonu'nda miriam makeba'yla yıllardır çalışmış bir müzik yapımcısının söylediğine göre; stüdoya her geldiğinde mutlaka kendisinin pişirdiği yemekler getirirmiş.yani "bize annelik yapardı" diyordu adam.çok iyi yemek de pişirirmiş söylediğine göre.

  göründüğü gibi gerçek bir sanatçı olarak nitelendirilmesinin sebebi sadece ürettiği ve ses verdiği şarkılar değil - kendisinin insanlara karşı olan hoşgörüsü, güler yüzü, alçakgönüllüğü ve evinden yemek getirip stüdyo elemanlarıyla paylaşacak kadar cömert biri olmasıydı.

  bu arada, vefatından hemen önce sahnede şarkı söylüyor olması kaderin garip bir cilvesi.

  huzur içinde yatsın
 • e-mailime üniversitem tarafından gönderilen mesajda hayatından bazı kesitler sunulmuş:

  miriam makeba, a south african grammy-winning recording artist, died of a heart attack last night at the age of 76 after giving a concert in italy.

  makeba ``collapsed as she was leaving the stage,'' south african minister of foreign affairs nkosazana dlamini zuma said in an e-mailed statement today. makeba had been performing at the vastel volturno in the province of caserta, 35 kilometers (22 miles) northwest of the city of naples.

  ``one of the greatest songstresses of our time miriam makeba has ceased to sing,'' dlamini zuma said. ``south africa's goodwill ambassador died performing what she did best -- an ability to communicate a positive message through the art of singing.''

  makeba has been credited with making south african folk music familiar to a global audience. in 1962, she sang at john f. kennedy's birthday party at madison square garden. her best known songs were the click song, ``qongoqothwane'' in her native language of isixhosa, which she described as a 'xhosa wedding song' and pata pata which means touch touch. the latter was a hit in the u.s. in 1967, according to web site emusic.com.

  makeba, known as mama afrika, lived in exile for more than thirty years after her passport was revoked when she tried to return to south africa in 1960 to attend her mother's funeral after touring. she was outspoken in her criticism of apartheid during her exile.

  she won a grammy in 1966 for a folk-music album she recorded with harry belafonte. her marriage to stokely carmichael, a trinidadian black power activist, stirred controversy. she and carmichael moved to guinea. makeba later represented the country at the united nations.

  in an interview with the u.k.'s guardian in may, makeba told the newspaper of her struggle to perform in italy the month before. ``i couldn't breathe, and i was struggling. but i'd rather cancel a show than go on stage and sit in a chair, or walk on with a stick.''
 • dünyaca ünlü güney afrikalı caz vokalisti. güney afrika'dan sürüldükten sonra amerika birleşik devletleri'nde henri belafonte'nin menajerliğinde uluslarası üne kavuşmuştur. çok sayıda ünlü caz müzisyeniyle konser vermiştir. aktivist stokely carmicheal ile evlendikten sonra abd'de iş bulamayınca ayrılmak zorunda kalmış ve ekibiyle birlikte gine'ye gitmiştir. gine'de yönetime askeri dikta gelmesiyle yine zor durumda kalmış ve belçika'ya taşınmıştır. nelson mandela özgürlüğüne kavuşunca mama afrika'yı ülkesine geri çağırmış ve 30 yıl sonra ülkesine dönebilmiştir. şifacı aile geleneğini şarkılarıyla sürdürmüş tüm afrikalıların yoksunluklarına derman olmuştur. etrafı her zaman gençlerle, öğrencilerle çevrilmiş ve her zaman onlara yemek yapıp eğitim masraflarını karşılamaya çalışmıştı. köklerine tutunarak her zaman ayrımcılığa ve yoksulluğa karşı savaşan şarkılar söylemiştir. italya konserinde sahneye selama çıkamadan kuliste yere yığılarak aniden terk-i dünya eylemiştir.
  müzik üzerine filmler çeken finlandiya'lı yönetmen mika kaurismaki'nin 2011 yılında mama afrika filminde uluslararası bir yıldız olan afrikali şarkıcı miriam makeba'nın hayatını filme almıştır. biyografik filmi 31. uluslararası istanbul film festival'inde gösterilmiştir.
 • google'ın bir doodle'la doğum gününü kutladığı çilekeş bacı.
 • google hatırlatması ile günü güzel geçirten teyze...
  iyi ki doğmuş, allah rahmet eylesin...

  geçen sene festivalde kendisi ile ilgili filmi izlemiştim. pek bi etkileyici idi,
  bugün google sayesinde hatırladım, sabahtan beri dinliyorum, güzel oldu...

  yeterince entel olmuşumdur değil mi sizce de :)?
 • (bkz: pata pata)
 • ebedi kraliçemiz, dünya tatlısı insan.

  ntyilo ntyilo

  (bkz: xhosa)
 • miriam makeba, (bilinen adı mamma afrika - afrika ana) (d. 4 mart 1932, johannesburg - ö. 10 kasım 2008, italya), güney afrikalı şarkıcı, sivil haklar eylemcisi.

  "afrika'nın sesi" olarak bilinen ve tanınan adıyla "afrika ana" miriam makeba, güney afrika johannesburg'da bir kasabada doğdu. genç yaşlarda çeşitli yerel törenler ve düğün gibi toplantılarda şarkılar söyleyerek tanınmaya başladı. 1956 yılında ilk şarkısını yazdı. apartheid yönetimine muhalif bir belgesel filmde oynayan ve mandela'ya destek veren sanatçı, devrimci düşünceleri nedeniyle 1960 yılında ülkesinde "tehlikeli" ilan edilerek pasaportunun iptal edilmesi ve vatandaşlıktan çıkarılmak durumunda kaldı.[2] 9 ayrı ülkeden pasaport alan ve 10 ülkede fahri vatandaşlık payesi verilen miriam makeba, güney afrika'ya ancak 30 yıl sonra dönebildi.

  afrika ana makeba, 1966'da an evening with harry belafonte and miriam makeba adlı albümüyle grammy ödülü alan ilk siyahi afrikalı sanatçı oldu.

  1968 yılında sivil haklar savunucu militanı stokely carmichael ile yaptığı evlilik yüzünden abd'deki konser ve albüm çalışmaları iptal edilince gine'ye giderek yerleşti ve müzik alanındaki çalışmalarını sürdürdü. birleşmiş milletler genel kurulu'na iki kez gine hükümeti'nin temsilcisi olarak katıldı, apartheid'ı eleştirdi.[3] 30'un üstünde albümü olan makeba, ırkçılık anlayışına karşı sürekli savaş verdi. miriam makeba, italya'da mafya tarafından tehdit edilen gazeteci-yazar roberto saviano'ya destek için düzenlenen bir konserde şarkı söylemesinin ardından kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi.

  kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/miriam_makeba

  bbc'den bir dosya; http://www.bbc.co.uk/programmes/p031zp5j