şükela:  tümü | bugün
  • schachnovelle'nin kafası ancak satranca çalışan mongol ve fsantastik karakteri..
  • --- spoiler ---

dr. b.'nin beynine verdiği adam.

imza: mcconnor
    --- spoiler ---
  • stefan zweig in, satranç romanında konu alınan karakter.
    bildiğin şark kurnazıdır.
  • stefan zweig'in schachnovelle romanında yer alan dünya satranç şampiyonu. kitaba göre slav kökenlidir ve küçük bir kasabada doğup büyümüştür. ancak slav kökeni biraz çelişkilidir.

soyadının ilk iki harfi olan 'cz'den (ve bu harflerin orta avrupa dillerinde ç olarak okunuşundan) dolayı memleketinin polonya ya da çekoslovakya olduğu düşünülebilir. ya da sonundaki 'ovic'den dolayı yugoslav olduğu. ancak ne batı slav kültüründe 'ovic' ile biten bir soyad vardır ne de güney slav kültüründe c ve z harfleri bir kelimede yan yana gelir.

başkarakterin arkadaşı banat'lı olduğunu beyan etse de bu bilgi yeterli değildir.
  • stefan zweig'in schachnovelle adlı kitabında yarattığı uyuz ve yavşak karakter.

kitabın mükemmeliğine değinmeyeceğim, ki bu beni aşar, yalnız şu ibnenin satrançta yenilmesine öyle bir haz duydum ki anlatamam. yerimden sıçradım resmen. mına koyduğum ibnesi. nasıl da narsist narsist takılıyordu. eline verirler adamın böyle. dr.b'nin mokuna kurban ol!
    oh rahatladım.
  • stefan zweig'in satrançisimli romanının kurgusal dünya satranç şampiyonu karakter.
    hızla güçlenen faşizmi - ya da nazizmi- simgelemektedir.