şükela:  tümü | bugün
  • kesinlikle fps olmayan oyundur.

bir kere, oyunun ağırlık noktası oradan oraya koşmak, hoplayıp zıplamak. arada sırada power-up türevinden silahlar almak, azıcık kullandıktan sonra bunların bitmesi. sonra tekrar hoplayıp zıplamak. hangi türe girer bu tanım? platforma. dice ne yapmış peki? oyunculara şu ana kadar örneği olmayan (montezuma's return hariç) first person kamerasından oynanan bir platform oyunu çıkarmış. e insanlar bunu anlamayıp dan dun shooter aksiyonu bekleyince, sonra da beceremeyince lame de der, gears da der, resistance da der.

super mario galaxy ne kadar third person shootersa, portal ne kadar first person shootersa, mirror's edge de o kadar first person shooterdır. bu da böyle biline.
  • tam benlik oyundur. her türlü fps'de gerim gerim gerilen, düşmanı gördüğü yerde kaçım kaçım kaçan bünyem bu oyunla aradığı huzuru bulmuştur. tek yapman gereken, kaçmak. ben zaten hep öldürmek yerine kaçmayı tercih ederdim.
  • oyun tarihinin en değeri bilinememiş oyunlarından biridir. birbirinin kopyası haline gelmiş oyunların arasında tepeden tırnağa herşeyiyle o kadar orjinal, o kadar güzel bir oyundu ki 4-5 kere bitirmeme rağmen hala o müthiş tema müziğini* duyduğumda tekrar oynayasım gelir.

assassin's creed serisinin 1. oyundan sonra gelen 2. oyunuyla yaptığı o muhteşem sıçrayışı yıllardır bu oyundan da bekliyorum. gelecek bir devam oyununda öyle çok seye de gerek yok. daha derin bir hikaye ve daha iyi kurguyla efsane olur o oyun. lütfen fazla bekletme bizi dice.
  • pc sürümü gün itibariyle reloaded bandrollü olarak, raflarda* yerini almıştır.
  • içinde ''it's not news anymore it's advertising'' gibisinden bir replik barındıran inanılmaz oyun.
  • kurgu ve oynanış bakımından çok farklı bir konsepti olan oyundur, hele ki büyük bir monitörde yada 106 led tv nin karşısında oynuyorsanız bambaşka olur. bir an kendiniz o çatılardan atlıyormuş hissine kaptırır sizi. bir ara bakarsınız ki kalbiniz küt küt atıyor yerinde. o derece de bünyeye heyecan ve adrenalin yükler.

anlamadığım şey böylesine sıradışı ve güzel olan bir oyunun yeteri kadar ilgi görmemesi. kesinlikle sınıfında bir numara.

5+1 sinema sistemi + 106 ekran led tv ile oyunun içinde olmaktan farksız hale gelirsiniz. atmosfer sesleri çok çok iyi.

not: kesinlikle physx destekli bir ekran kartında oynamanızı tavsiye ederim, görsellik olarak çok güzel efekler katıyor.
  • yeni bir half-life olsun sagası oyunlar boyu sürsün istenecek kadar güzel bir konsepti vardır bu oyunun. şunun şurasında bir hafta öncesine kadar oyun listesinde valve'ın yapmadığı tek bir oyun* bulunan bir insan olarak söylüyorum bunu. gerçekten, ama gerçekten tadılması gereken bir oynanışı var.

hikayeyi boşver roman mı bu.
  • ea games'in neler yapabileceğini gösteren bir oyun olmuş, pc için. oyun fps olarak geçiyor ama tüm oyun boyunca yaptığımız iş kaçmak*, yıllarca böyle bir oyun istemiştim ea sonunda duydu sanırım sesimi...
    oyunda yönettiğimiz karakter faith'e ise aşık olmamak elde değil, karakter çizimleri çok hoş olmuş, oyunda kullanılan ayakkabıları önümüzdeki günlerde insanların ayağında görürseniz şaşırmayın, özellikle ara videolardaki görüntü bize hafifte olsa prince of persia oyununu hatırlatıyor. oyunda yanlızca çatılardan çatıya atlamıyor, kanalizasyonları, inşaat alanlarını, metroları da geziyoruz, bazen sizi sinir edebilir oyun "kaldık burda geçemiyoruz" şeklinde sinir stres yapmanıza gerek yok training* bölümünü tekrar oynarsanız nasıl geçeceğiniz kafanıza dak edebilir. oyunda çeşitli görevler var diyemiyorum çünkü sürekli kaçıyoruz. bazen kız kardeşimize yardım ediyoruz, bazen düşmanlardan kaçıyoruz, bazen de onlarla mücadele ediyoruz. oyunda combo sayısı dengeli olarak ayarlanmış tamamen estetik hareketler içeriyor, oyundaki silahlara gelirsek silah kullanımı biraz zor olmuş, ama alışınca zorlanmıyoruz, genel olarak kullanılan silahlar ise; tabanca, uzi, sniper tarzı, zaten pek fazla silaha ihtiyaç duyulmuyor oyunda. oyunun bir diğer özelliği ise saklanmış gizli çantalar, bu çantaları buldukça extra kısmındaki artwork'leri, videoları görebiliyoruz.

oyunun sistem ihtiyaçlarına gelirsek sistem dostu bir oyun olmuş dersek pek fazla abartmamış oluruz, orta seviye bir işlemci*, yine orta seviye bir ekran kartı ve 1 gb ram'iniz ile çok rahat bir şekilde oynayabilirsiniz oyunumuzu.

genelde ati sahiplerinin şikayet ettiği physx'i ati kartımızla açabiliyoruz, oyun gayet akıcı oluyor ama kötü haber ne yazık ki verim alınamıyor, herhangi bir camı kırdığımızda physx açıkken fps inanılmaz düşüşler yaşıyor. ati kullanıcıları olarak nvdia'cı arkadaşlara imrenerek bakacağız sanırım.

oyunların olmassa olmazı soundtrack'leri ise mükemmel olmuş, ea bu işi zaten her oyununda alnının akıyla başarıyor. oyunun soundtrack listesi ise şöyle;

01. still alive (armand van helden mix) 05:28
    02. still alive (paul van dyk mix) 09:38
    03. still alive (benny benassi mix) 08:26
    04. still alive (junkie xl mix) 04:39
    05. still alive (teddybears mix) 04:40
    06. the theme from mirrors edge (radio edit) 03:36

oyunda beğenmediğim iki olay var; oyunda sürekli koştuğumuzdan, hassas midesi olanlar için oyun tehlikeli, iki-üç kere başım döndü oyunu oynarken, şöyle bir silkelendim kendime geldim, yine de uzun süre başında kalmamak lazım oyunun. oyunun en kötü diyebileceğim olayı ise sadece 9 bölüm* olması, bu oyun da son yıllarda çıkan oyunlar gibi çok kısa.

bizlere böyle bir oyun kazandırdığı için ea'i ayakta alkışlamak gerekir. umuyorum, bu tür oyunların devamı gelir.
  • neden bilmiyorum bana feci sekilde run lola run cagrisimlari yapan bir oyun.
  • acayip guzel bir tv reklami mevcut sirf o yuzden ilgimi cekti.

http://www.youtube.com/watch?v=dfkas0cdu9i