şükela:  tümü | bugün
  • eski adı amasya tur olan turizm şirketi-acentası.
  • aslen mis tur ile amasya tur'un ekonomik kriz sonrasinda evlenmeleriyle vuku bulmus firma.
  • aynı kişilere ait olan yeni amasya tur ile mis tur'un kriz sonrasında birleşerek oluşturduğu seyahat firması. otobüs olarak ellerindeki yeni amasya tur'a ait iyi durumdaki 0403 ler ve mis tur'a ait eski neoplanların üzerini yeni firma amblemi kaplamış, ardından da kriz sırasında yeni otobüsler alarak kriz ekonomisini olabildiğince iyi değerlendirmişlerdir. servisinin kötü olmaması ve firma politikası olarak gelişmeye açık olmaları müşterilerini kaybetmemelerini sağlamıştır.. yalnız diğer firmalar gibi hala istanbul-amasya arası fiyatla amasya-istanbul arası fiyatın birbirinden farklı oluşu can sıkmaktadır (istanbul-amasya 35 ytl, amasya-istanbul 24 ytl anlayan beri gelsin.)
  • var böyle bir şirket, ve en dikkat çekici yanı, acentalara yalan-yanlış bilgi vererek acentanın müşterilerine karşı yalancı duruma düşmesini sağlamak. (bkz: ben bugün bunu gördüm)

muavinlerinin de "15-20 dakika önemli değil, sekiz buçuk yazabilir biletinizde, ama normali bu" (20:48'de geri vitese takan bir otobüste kalkış sırasında söyleniyor)

ve aynı yolculukta "canım 30 dakika diye anons ediyoruz molayı ama 30 dakika sürmez mola, 15-20 dakika sonra çıkarız yola" dedikleri vakidir. (molanın 35. dakikasında mola yerinde bir anons: "mis amasya turizmin otobüsü yolcusunu beklemektedir, lütfen acele ediniz.")

hata, tabii ki sözünde duran* insanlarla muhatap olduğunu sanan müşteride elbette, katiyyen, kesinlikle!.

not: mis amasya turizm hakkında kafamdaki tanım ve verebileceğim örnek, ha budur.
  • amasyadaki iki büyük otobüs şirketinden biri. eski adı "amasya tur"ken ortakların ayrılmasıyla bu adı almıştır. bu iki şirket arasındaki rekabet zaman zaman kızışır, fiyatlar düşer de düşer; ne var ki bu rdurum çok uzun sürmez, bir anda %70-80 i bulan zamlar yapılır. böyle şeylere alışığız ama işin asıl ilginç yanı muavinlerin "fiyatlar neden arttı?" şeklindeki soruları pişkin pişkin sırıtarak "oturduk anlaştık!" şeklinde yanıtlayabilmesidir.
  • türkiye'nin her yerinden ulaşılabilecek telefonu 444 00 18 olan amasya'nın otobüs işletmesi.
  • izmir ankara arası yolu bir bucuk saat fazla gitmesine rağmen bir adet kek vermeyen cimri, hacı misi ve ayak kokulu firma.
  • hız limiti olan 88'i, güvenlik nedeniyle değil de basınca çok yakıyor diyerek geçmeyen yurdum firması.
  • amasyada bolca gorulen gocmen-multecilere karşı pozitif ayrimcilik yapan dandik firma. boyum uzun anca sigiyorum diye en arkadan koltuk almışım. 8 kisilik bi multeci aile geliyor. hebele hubele bagirip cagirarak benim etrafimdaki koltuklari dolduruyolar. birisi ayri koltukta kaldi diye muavin abi gelip beni kaldirmaya çalışıyor. siktir git ben gunler onceden almışım bileti. neymiş onlar yabanciymis. yavşak herif