şükela:  tümü | bugün
  • vardır böyle birşey. misafir giderken “kapı önü sohbeti” yapılır ayakkabılar giyilir, asansöre doğru yürüyen misafirin arkasından normalde çat çut kapattığın ev kapısını daha bir kibar kapatırsın. sanki gitmeni istemiyorum bak kendi kendine kapandı kapı der gibi bir gariplik hali sözlük.
  • hızlı kapatırsam kapattıktan sonra bana küfredecekmişler gibi geliyor
  • e herhalde yani, olması gerekendir. arkamdan kapı çarpan adamın evine tekrar niye gideyim.
  • sadece misafire değil, kapıda görüştüğüm kişilere de aynı şeyi yapıyorum. bu beni iyi hissettiriyor, gerisi önemli değil. ben giderken isterse biri kapıyı çarpıp açıp sonra tekrar çarpsın, ben yine bildiğim gibi davranacağım ne de olsa.
  • "misafir binadan çıkana kadar beklemek"
    diye bir şey var ki, plaza ve site çocukları bilmez bunu.
  • (bkz: adab-i muaseret) kurallarini hazmedip, evrilmis insanlarin hos hareketidir
    bunu yapan insan, naiftir; konusurken sesi kulaklarinizi tirmalamaz
  • eskort evlerinde yaşanan hadisedir.
  • küçüklüğümüzde öğretilen bir görgü kuralıdır. hızlı kapatıldığında giden misafire küfür etmek ile eş anlamlıdır.
    ne olursa olsun kapı hızlı çarpılmamalı belki bir gün lazım olur; ya gittiklerin ya da uğurladıkların.
  • görgü kuralıdır. mümkünse bina dışına, arabalarına kadar uğurlanır. misafir, "misafirlikten" çıkıp saçmaladıysa kapı daha sert kapatılarak hatasını anlaması umulur.