şükela:  tümü | bugün
  • 70'ler ve 80'ler arasında sıkça yapılan eylemdir. kesme özel şişesi nanelisi portakallısı envai çeşidiyle keyifli bir ritüeldi. önce özal sonra rte dönemi mahvettiler bu naif ritüeli.
  • sene 2000-2001 falan kapı komşumuz olan selanik göçmeni tomris teyzeciğimin o yıllarda 8-9 yaşında olan bana bile ikram ettiği ziyaretleri hatırlamama neden olan başlık.

çeşit çeşit likörleri vardı her gittiğimizde mutlaka birer tane verirdi. tadı hala damağımdadır.
  • dini bayramlarda da ikram edilmesi saçmalıktır.
  • ailem adina konusacak olursam su an icinde bulundugumuz donemdir.
  • batı ile doğunun fena halde "çitilenmesi"dir. (bkz: mütasyon)
  • arnavutköy'dür benim için. 5 yaşımdır, kapı komşumuz kira katina' dır. hiç içki içmedim diyorsam, ortaokuldan sonra * bir rum mahallesinde oturmaya dair en güzel anılardandır. başka bir ülkede geçmiş gibi geliyor şimdi.
  • (bkz: türkiye'nin bir ara neredeyse modernleşiyor olması)

ben maalesef ancak büfelerdeki kullanılmayan likör takımlarına yetişebildim. dönemin ithal ikameci ekonomik sistemin ömrüyle paralel sona ermesi tesadüf değildir. ondan sonra öyle bir döndük ki sorma. stephen hawking'e rahmetli bile diyemiyoruz. neden çünkü kafirdi kendisi. hırsıza, eşkıyaya daha bilmem hangi türlü orospu çocuğuna allah'tan rahmet dileyebiliyoruz ama hawking'e dileyemiyoruz. kafir çünkü amk. kafire rahmet olduğu nerde görülmüş.
  • dönemi tam olarak yaşadığımı söyleyemem ama bizim ev dahil tüm akrabalarımın evinde bu dönemin kalıntıları olan likör bardakları ve şişeleri mevcut. kendileri halen sadece misafir için açılan, geri kalan zamanlarda aile üyeleri tarafından girilmesi yasak olan "military security zone" yani salonun, baş köşesinde büfe/vitrin'de durmaktadır.

ayrıca küçükken ananemlerdeki likörlerden ve küçük* şişe içkilerden gizli gizli içerdim. içine de envai çeşit şey karıştırarak renk tutturmaya çalışırdım. tabi her seferinde yakalanırdım.*

tek yakalanmadıklarım küçük votkalar ve rakılar oldu.* halen farketmemiş olabilirler içtiğimi. bi daha ki gidişimde bi kontrol edeyim.*