şükela:  tümü | bugün
 • misafir icin yapilmi$, hazirlanmi$, dizayn edilmi$
  "dur yeme, onlar*** misafirlik, artarsa ilk sana vericem soz"
 • eskiden pek bi sık icra edilen sosyal ilişki tatmini. küçükken ebeveynlerimin kollarında oradan oraya savrularak, göçebe bir çocukluk geçirmeme vesile müessese. günümüzde yok denecek kadar azalmıştır.
  (bkz: kültür erezyonu)
 • çocuklar için anlamı; çikolata, süt, kurabiye, değişik oyuncaklar, uyumak ve gecenin bir yarısı eve baba kucağında dönmek.
 • misafirlik, devlet başkanlarının ağırlanmasından bile daha resmi geçen bir süreçtir.misafirlik deplasman maçına benzer.özellikle kız istemek için gidilen misafirlikler çok önemlidir.misafirlikte; misafir konumundakiler ve ev sahibi konumundakiler halinde iki takım bulunur.misafir takımı ile ev sahibi takımı önce birbirlerini tartar,ilk atak ev sahibi takımından gelir ve "kahveniz nasıl olsun?" sorusunu yöneltir.ev sahibi bu atağı "orta şekerli lütfen" cevabıyla savuşturur ve havadan sudan konuşarak muhabbete başlar.ev sahibi takımı bu muhabbete cevap verir ve maç ortada seyreder.kahvelerin gelmesiyle ilk yarı biter.kahve içtikten sonra ikinci yarı başlar ve misafir takım organize bir atak geliştirerek "kızımızın kahvesi de pek güzel olmuş.." der.ev sahibi takım kaptanı olan aile kişisi "kızımızın elinden her iş gelir,çok güzel yemekler yapar" cümlesiyle atağı keser.burada kontra atağa kalkan kaptan ve onun takımı "oğlumuz ne iş yapıyor?" sorusunu yöneltir.bu şekilde maç bir süre geçtikten sonra misafir takım son kozunu oynar ve "...öyleyse allahın emri ve peygamberin kavli ile..." diye başlayan cümleyi kullanır.ev sahibi eğer "verdim gitti" derse misafir takım evine 3 puan ile döner,"hayırlısı" derse maç berabere biter ve "bu iş olmaz" derse ev sahibi takımı maçı kazanır.
 • yıllarca ailece katılmadığım bu organizasyonların izmir durağında ev sahibinin bir odasında bulunan lap top u alıp başka bir odada da telefon hattı bulup gözden ırak sözlüğe girerim ve ardından koşar adım odayı terkedip başka bir odada oyun oynarım. anlaşıldı ki misafirlik çağım çoktan geçmiş; tuvalette şampuanlara kremlere bakmak artık bana göre değilmiş...
 • eskiden gidilecekse ayrıyeten bir de hediye, çukulata filan götürülürdü. şimdilerde, misafirlikten hediye alınıp çıkılıyor.
  (bkz: bayram mendili)
 • önemli bir taşra insanı aktivitesidir. ailecek yapılanı makbuldür.
  ideal bir misafirlikte ikram edilecekler sırasıyla aşağıdaki gibi olmalıdır.

  1. kolonya
  2. çikolata veya şeker
  3. çay veya kahve
  4. yine kolonya
  5. meyve

  eğer yemekli bir misafirlikse ilk kolonyadan önce yemek yenir. eğer yatılı bir misafirlikse meyveden sonra yatılır.