şükela:  tümü | bugün soru sor
 • en genç satranç yeteneklerinden birisidir. kendisi 3 yaşındadır.
 • karpov la gösteri maçı yapmıştır. maç sonunda ağlayarak annesinin yanına koşmuş.
 • dünyanın en genç satranç oyuncusu. asıl adı mikhail osipov.
  şimdilerde 5 yaşında olan misha, henüz 3 yaşındayken bir tv programında dünya satranç şampiyonu anatoli karpov ile yaptığı maçta beraberlik teklifini asla kabul etmemiş, fakat süreyi iyi kullanamamaktan mağlup olmuştur. her ne kadar zeka ve beceri gerektiren, boyundan büyük işlerle uğraşsa da sonuçta minnoş bir bebek olduğu için göz yaşlarını tutamamıştır. bu konuda karpov'a ben de kırgınım, fakat gerçekçi bir maçla onurunu yücelttiği için de takdir ediyorum.

  4 yaşına geldiğinde de dünyanın en genç vs en yaşlı satranç oyuncusu maçında, o zaman 95 yaşında olan grandmaster yuri averbakh ile karşılaşmış ve galip olmuştur.

  bir de şu maçta rakibinin, henüz oyunun başlarındayken çifte saldırısına karşılık oyunu vermesini kabul etmeyip savunma hamlesini göstermesi yok mu, yerim.

  (bkz: en sevdiğimiz rus)
 • yeni nesil türk ebeveynlerinin tabletle büyüttüğü , özgüveni kaybolmasın ayağına
  aile şerefi filmindeki oktaygibi şımarık , laftan anlamaz ve zamanında biteceği haftayı iple çekmiş olduğum küçük ağa dizisindeki içine hıncal uluç kaçmış antipatik velet gibi ukala yetiştirdiği
  çocuklarından kat be kat sevimli ve zeki yumurcak.
  gönül isterdi ki enes batur gibilerinin zehirlemediği , satranç turnuvalarında yedi düveli hayran bırakan , pisa'da rekor kıran sabiler görelim ama ebeveynleri o sırada acur yapımlarını izlemekte olduğu için anca bu ufaklıkları izleyebiliyoruz.
 • türkiye'de benzer çocuklar var meslegimden dolayı biliyorum, dogru disiplinli ve sistemli bir eğitim ile hersey mümkündür fakat ne yazık ki cocuktan evvel ailenin eğitilmesi gerekir. yakinda dunyada bizde türk çocuklarını benzer sekilde görebiliriz unutmayin bunu.