şükela:  tümü | bugün
 • her turlu 2. el giysinin veya ayakkabinin veya yan turevlerinin ucuza bulunabilineceği eminönündeki güzel bir çarşı mekanımız.
 • pazar günleri yanından bile geçilmemesi gereken mekan. mahşeri kalabalığıyla istanbulun göbeğinde sırıtan küçük afganistan.
  hafta içi ise pek makbul bir alışveriş yapılabilir.
 • pandelli lokantasının olduğu yer
 • eminönü'nde yeni cami'nin arkasında ve çiçek pazarı'nın yanındadır. istanbul'un en eski kapalı çarşılarından olan mısır çarşısı 1660 yılında turhan sultan tarafından yaptırılmıştır. mimarı kazım ağa'dır. çarşı son olarak 1940-1943 yılları arasında istanbul belediyesi tarafından restore edilmiştir. aktarlarıyla meşhur bu çarşıda halen tabii ilaçlar, baharat, çiçek tohumları, nadir bitki kök ve kabukları gibi eski geleneğine uygun ürünlerin yanısıra, kuruyemiş, şarküteri ürünleri, değişik gıda maddeleri yer satılmaktadır. pazar günleri kapalıdır. (kaynak: www.istanbul.gov.tr/default.aspx?pid=365) eminonu meydaninda her daim fotograf cektiren turistleri, cami merdivenlerinin onundeki ku$lara yem atan ya$lisi ve genci ile yurdum insanini ve otantik giysiler icindeki kestane, pamuk $ekeri ve simit saticilarini gorebilirsiniz. buyuk ali$veri$ merkezleri istanbul'da bu kadar yayginla$madan once kahvaltilik ali$veri$imi surekli buradan yapardim. ozellikle malatya pazari'nin onu surekli ana baba gunudur.
 • kacinci gidisiniz olursa olsun, kaybolmanizin,daha sorada binbir ugrasla yolunuzu bulmanizin siddetle muhtemel hatta allahin emri oldugu* , insanin yon duygusunun felegini sasirmasina sebep olan mekan..
 • bilmeyen kisilerce belki de defalarca kapali carsi ile karistirilip onun yerine gidildigi olmustur. bunun nedeni birbirlerine yakin olmalari ve ikisinin de kapali olmasidir. ancak misir carsisi cok ulasilabilir bir yerde digeri ise yokus cikilmadan ulasilamayan yerdedir.
 • misir'da bulunan car$i olabilir.
 • en güzel kahvenin satıldığı çarşı.*
 • daha önceleri burada mısırdan ve suudi arabistandan gelen ecza,baharat vs. ürünleri satıldıgı için, bu isim verilmiştir.hala öyle mi bilmem ama zannetmem.
 • yenicami kapısından girilip düz ilerlendiğinde tam karşıdaki kapı tahtakaleye, sağdaki kapı tahtakalenin bol miktarda kagıt ve türevleri satılan bölümüne, soldaki kapı ise postane tarafına acılır. esnaf dışında nüfusu yerli yabancı turist ve müşteriler dışında mısır carsısını kestirme yol olarak kullananlardan olusur. satılan mallar ise eminönünde azcık gezinilerek daha ucuza bulunabilir. dükkanlarda ordan burdan sarkan lambaların, gümüş kaplama eşyaların vs nin imalatcıları genelde kapalıcarsi etrafındaki hanlardadır.
  aceleyle yürümekteyseniz, karılarını peşine takıp evinin salonunda yürür gibi gezen hödükleriyle, koca kara torbalar taşıyan bastığı yeri yıkıp gecen görgüsüz bayanlarıyla, fazla ısrarcı esnafıyla sinir edebilen bir mekandır.