şükela:  tümü | bugün
 • nisastadan elde edilmis besleyici sakkaritlerin saflastırılmıs sulu cozeltısı. mısır patates bugday nisatası mısır surubu hammedesı olarak kullanılmaktaysada urun mısır surubu ısmini en buyuk uretici olan abd de hammadde olarak yaygın bicimde mısır kullanımından alır. glikoz surubu olarak da adlandırılırlar
  baslıca kullanım alanları : sekerleme sanayii, recel ve marmelatlar, alkollu alkolsuz ıcecekler, fırıncılık urunleri
 • seker pancarindan elde edilen bildigimiz sekerin yerine kullanilmaya baslanilan, uretimi daha ucuz ama sagliga son derece zararli olan tatlandirici. cogu icecekte kullanilir. ozellikle coca cola urunlerinde. kiside bagimlilik yarattigina dair bulgular var. mumkun oldugunca kacinilmali.
 • carrie'nin tepesinden aşağıya dökülen bir kova domuz kanı aslında gıda boyasıyla renklendirilmiş mısır şurubundan başka bir şey değildir. işte böyle değişik, her alanda kullanımı olabilecek bir maddedir kendisi.
 • şekerpancarının hayli yüksek oranda sübvanse edilmesi nedeniyle, türkiye'de dünyaya göre fiyatı çok yüksek olan kristal şeker yerine tercih edilebilen fruktoz formunda şuruptur efenim bu...
 • arayip da bulunamayan urun. turkiyede pek cok marka uretip kendi urunlerine koyuyor ama kimse son kullaniciya direk satmiyor. oysa ki pek cok tatli tarifinde var kendisi. biz de burda su, seker, glikoz karistirip benzer bir kivam elde etmek icin kendimizi paraliyoruz.
 • bodrum bali denilen sahte ballarin imalatinda da kullanilan ticari glikoz. bu surubun uretiminden yukunu tutan firmalarin basini da cargill ceker.
 • http://www.ntvmsnbc.com/id/25180566/

  "salgınların nedeni mısır şurubu mu?
  gazozdan çikolataya dek pek çok üründe kullanılan mısır şurubu, kronik hastalıkları salgına dönüştürdüğü ve kanser, kalp, siroz, diyabet gibi çok sayıda hastalığa neden olduğu için fransa, hollanda ve ingiltere’de yasaklandı. en büyük üretici olan abd’de üretim kotası yüzde 10’dan yüzde 2’ye düşürülürken, türkiye’de yüzde 10’dan 15’e çıkarıldı."

  neden şaşırmıyorum acaba?
 • türkiye'de kullanım kotası %15'e yükseltilmiş ürün. bu kota artışıyla pek çok gıda ürünü daha ucuza üretilebilecek, gıda fiyatlarındaki enflasyon önlenip türkiye'de sosyal patlamanın önüne geçilecek. harika bir toplum mühendisliği çalışması. peki bu maddenin kullanımı batıda niye azaltılıyor acaba? sağlığa zararlı olduğu için olabilir mi?

  http://www.hurriyet.com.tr/…at/16975816.asp?gid=373

  edit: bu maddenin türkiyedeki iki büyük üreticisi cargill ve ülker grubudur.
 • (bkz: #22045570)