şükela:  tümü | bugün
  • eğer sinir uçlarımın bakımını yapayım, öfke eşiğimi yükselteyim, sabır neymiş öğreneyim derseniz başvurun. beni mısır'dan soğutan hatta nötr olan sevgi çizgimi nefret düzeyine indiren bir süreç.

eğer iş için gitmiyorsanız ve acenta aracılığıyla başvurmuyorsanız kesinlikle önermediğimdir.

sabrı olanlar ve detaylı öğrenmek isteyenler için baştan sona yaşadıklarımı yazıyorum.

nişanlımla beraber balayı için yurtdışına gitmek, deniz tatili yapmak istedik. üniversite ve sonrası dönemde hemen hemen tüm avrupa ülkelerine gittiğimiz için yönümüzü doğuya çevirdik.

tayland, bali gibi uzakdoğu ülkelerine baktık. fakat hem uçak parası hem orada yiyip içmemiz epey masraflı olacağından (dolar kuru malum) vazgeçtik. düğün sonrası da bir miktar borç ödememiz gerekiyordu.

pegasus'un dış hatlar listesine bakarken sharm el-sheik gözüme çarptı. daha öncesinde adını duymuştum, güzel bir yer olduğunu biliyordum. otel araştırması yaparken dünyaca bilinen otellerin erken rezervasyonla çok komik paralara ayarlandığını gördük ve atladık. buraya kadar her şey çok güzel.

mısır vizesinde yaptığımız ufak bir araştırma sonucu çok problemli olmadığını gördük. oteli ve uçak biletleri ödeme hatasını yaptık. tarih: mart 2018.

ardından mısır vizesi için hangi evraklar lazım diye araştırırken ilk saçmalığı fark ettim. konsolosluğun kendi sitesi yok. hangi evrakların toplanacağını internette yardımcı olmak amaçlı açılmış bir websitesinden öğreniyorsunuz.

evraklar basit, bir günde toplandı. başvurmak için rezervasyon almak istedim. rezervasyon diye bir şey yok. bebek'teki mısır konsolosluğu saat 10:00-12:00 arası rezervasyon alıyormuş, o saatte orada olmamız gerekiyormuş. saçmalık no.2.

eğer vizemizde bir problem çıkarsa diye mart ayında gittik. kapının önünde kuyruk. dışarıda bekliyorsun. ve hava yağmurluydu. köpek gibi sokakta bekletiyorlar. ne sıramatik ne oturmak için bank ne tente. soğuk ve yağmurda yaklaşık 1-1,5 saat ayakta bekliyorsun başvuru yapabilmek için. önüne geçenler oluyor, içeri girip oturanlar. kimseye bir şey soramıyorsun. "evrak verip çıkacam" veya "bir şey sorup çıkacam" diyenler, başvuru alan adamın acentalardan kankaları hep önüne geçiyor. saçmalık no.3

1,5 saatlik dış mekan ve sırasız bekleyişimizin ardından sıra bize geldi. adam evraklarımızı inceledi ve dedi ki: "temmuz'daki seyahat için çok erken gelmişsiniz, mısır vizesi basıldığı tarihten itibaren üç ay geçerlidir. biz ileri tarihli vize veremiyoruz. şimdi gidin mayısta gelin." yorum yok. saçmalık no. 4

bu arada ben tuzla'da çalışıyorum, nişanlım da ataşehir'de. 10'da vizeye başvurabilmek için 9:30'da sıraya girmek gerekiyor. kaçta çıkıp kaç saat işten izin aldığımızı da hesaplayabilirsiniz.

haziran ayı ortası muhtemel bir iş seyahatim için hemen mayıs başında aynı şekilde (bekleme, sistemsizlik) 10 mayıs'ta nişanlımdan ayrı olarak vizeye başvurdum. böylelikle pasaportum 15 haziran'a kadar gelecekti(!) ben de ingiltere'ye gidecektim.

tarih 13 haziran 2018. arefe gününden bir gün önce. mısır konsolosluğundan e-mail. başvurduğum zaman vize ücreti 105 tl idi. ben başvurumu yaptıktan sonra vize ücreti kurdan dolayı 120 tl olmuş. gelip 15 tl'lik farkı yatırırsanız vizemin basılacağını söylüyor. arkadaşlara ne kadar saçma olduğunu anlatmaya çalışırken hala bile dilim kitleniyor, sinirimden gülüyorum. siz de tahmin edersiniz. bankaya falan yatırmak yok. tuzla'dan bebek'e 15 lira ödemek için gittim. 5 gün sonrasına gel pasaportunu al dediler. saçmalık no. 5

tabii pasaportum konsoloslukta rehin olduğu için ingiltere seyahatimi de kaçırıyorum. bu arada konsolosluğun hiçbir telefonu cartı curtu yok. sadece gidip kapıda sıra beklersen vize evraklarını alan ve hiçbir yetkisi olmayan adamla konuşabiliyorsunuz. o da mütemadiyen "yapabileceğimiz bir şey yok, bekleyin lütfen, sıradaki" deyip seni def ediyor.

26 haziran'da dördüncü gidişimde pasaportumu alıyorum.

eş zamanlı olarak nişanlım da benden bir hafta sonra başvurmak istiyor, yani 17 mayıs'ta. web sitesi olmayan, istenen evrağı açık bir şekilde belirtmeyen über ülkenin muhteşem sistemli konsolosluğu nişanlımın şirketten götürdüğü evrağı beğenmiyor ve başka evrak istiyor. saçmalık no. 6

bir hafta sonra 25 mayısta nişanlım tekrardan ataşehirden bebek'e gidiyor. yine sıra beklemeler, üç saat yolda geçirmeler sonucunda başvurusunu yapıyor.

bakın 25 mayıstan bugüne kadar bayramı çıkartırsak 38 iş günü geçiyor. ve hala nişanlımın vizesinden haber yok. geçtiğimiz hafta arkadaşımız bizim adımıza gitti sordu, çıkmadığını belirtmişler. 22 mayıs, 23 mayıs tarihinde başvuranların çıkmış diğerleri için mısır'dan haber bekliyorlarmış.

geçen cuma resmen yalvarmaya gittik. yapmayın etmeyin, 4 bin tl'miz yanacak, hızlandıramaz mısınız diye. beklemekten başka yapacak yok, biz de bekliyoruz deyip def edildik.

başvurular gün gün alınıyormuş ve o gün sabahtan ilk baktıkları pasaportlardan birinde sorun varsa bütün günün başvurularını bekletiyorlarmış. saçmalık no.7

düğünümüz önümüzdeki cuma günü. önümüzde iki seçenek var: paramızın bir kısmını kurtarmak için otel rezervasyonunu öteletmemiz için bugün son gün. ya oteli erteleteceğiz ve bu hafta da çıkmamasını göze alıp otel paramızı yakmayacağız; ya da oteli erteletmeyip risk alıp bekleyeceğiz ve vize çıkmazsa otelimiz (ödediğimiz para) yanacak.

arkadaşlar gitmeye çalıştığımız ülke mısır. herhalde zannediyorum kimsenin gidip de kaçak yaşamaya çalışacağı, illegal işlerde çalışıp yasa dışı göçmen olacağı falan yok. bize uyguladıkları vize politikasına bakar mısınız?!

kesinlikle ve kesinlikle tatil, turistik gezi vs. düşünüyorsanız uzak durun diyorum. biz yandık siz yanmayın.

edit: otelimiz ve uçak biletlerimiz yandı, gidemedik. 04.09.2018 tarihiyle eşime hala vize çıkmadı. veya çıktıysa da mail atmadılar. sistemsizlik oluk oluk olduğu için mail atan kişi atlamış olabilir. eşimin de bu zamana kadar pasaporta ihtiyacı olmadığı için tenezzül edip almadık. bi' taraflarına soksalar keşke.
  • ilk gidişimizde mesleğimiz ve işimizin aciliyeti nedeniyle istanbul bebek'te bulunan konsolosluktan bize yardımcı oldular. normal şartlarda buradan 1 hafta gibi bir sürede verdikleri vizeyi, pasaportumuzu sabah teslim ettikten sonra aynı gün, saat 15'te pasaport teslim saatinde verdiler. istanbul konsolosluğunda single 50 tl multiple vize ise 70 tl idi, ülkeyi terkedeceğimiz ve tekrar gireceğimiz için başvuru sırasında multiple vize istemiştim. ancak konsolos yetkisiyle size ekspres vize veriyoruz, multiple için mısır'dan onay gelmesi lazım falan dediler. biz de napalım en kötü tekrar mısır'a giremeyiz dedik, önemli olan bizim akşam kahire'de olabilmemizdi. ülkeye indik, pasaporttan geçmeden para bozacağız yanda bankolara gittik, bize direk vize uzattılar. saol vizemiz var dedik dolar'ı bozduk. vize için 1 gün kaybettik bir baktık ki gelene geçene kapıda verilmekte. sözün özü zaten bu vizeyi 2000'li yıllarda türk vatandaşları için neden çıkardıklarını anlayamamıştım. istanbul'da 50 tl verip beklemek yerine mısır'a girerken direk kapıdan 15 usd'ye almak çok daha da hesaplı.
    dahasını merak eden varsa 1 hafta sonra gazze dönüşü refah sınır kapısı'nda da bu vizeyi 15 usd karşılığında, kahire'ye 15 gün sonra ki son ziyaretimizde ise direk kapıdan aldık. 2 kişi vize alıp pasaporttan geçmemiz 5 dakika sürmedi. bunun 1-2 dakikası da vizeleri yapışkanlı kağıtlarından ayırmakla geçti. orada yaşayanlara bunu sorduğumuzda eğer schengen vs. varsa direk kapıdan alıyosun falan dediler de kimsenin zaten birşeye baktığı yok. eğer mısır'a gidecekseniz direk atlayın uçağa derim.
  • akp'nin mursi yanlısı politikalar izlemesi sonucu geçmişte havalimanında alınabilen ama akp'nin 4 parmaklı rabiacı politikaları sonucu tc vatandaşlarının şahsen başvurup konsolluktan alması gereken vizedir. istenen evraklar şunlardır:

1- vize başvuru formu
    2- yeni çekilmiş ve arka fonu beyaz 2 adet vesikalık resim.
    3- antetli kağıda ingilizce olarak yazılmış dilekçe. (bireysel olarak başvuru yapanlar için)
    4- nüfus cüzdanı fotokopisi
    5- otel ve uçak rezervasyonu yada tur program
  • turkiye icin utanc vesikasi.
    misir gibi bir ulke dahi vize istiyor vatandasindan.
  • iş için başvurulduğunda normalde 3 haftada çıkan vizeymiş* lakin ben başvurdum 4 hafta oldu hala çıkmadı. başka seyahatlerim olduğu için geri çekmek zorunda kaldım başvurumu, zira pasaportumu aylarca mısırın uyuşuk memurlarına bırakacak değilim.

ama aldığım bir duyuma göre şu sıralar kasten bekletiyorlarmış türkiyeden gelen başvuruları. bizim dış politikalarımıza bayıldıkları için bu mısırlı yetkililer ve memurcuklar, ayılıp da vize basmaya zaman bulamıyorlarmış. bizim gibi ortadoğu ve islam aleminin lideri konumundaki bir ülkeye yapılacak iş mi bu..

diğer taraftan mısıra gidemiyorum diye sevindim, yalan yok. çok da meraklı değildim mısır organize sanayi bölgesindeki kıçı kırık bir fabrikayı denetlemeye amk.
  • dünyanın yedi harikasından ve tarihin en ilginç, en büyük medeniyetlerinden birine ev sahipliği yapmasına rağmen bunların kıymetini bilmeyen, turizm anlayışı ülkeye gelen herkesi tepeden tırnağa soymak olan bir ortadoğu ülkesinin uyguladığı vize. ülkeye gittiğiniz zaman medeniyet olarak modern mısır geçmişte, antik mısır günümüzde yaşamalıymış gibi hissediyorsunuz.
  • istanbul'daki konsoloslugunda min 2 saat ayakta vize kuyruğunda bekleyeceginiz bir ortadogu ülkesine ait vizedir.

edith: pasaportunuzu size iade ediyorlar. vize minimum 1 ay içinde çıkıyormuş, vize çıktığında haber veriyorlar pasaportunuzla tekrar gidip teslim ediyor ve 2 gün sonra vizeli haliyle geri alıyorsunuz.

beyin yakıcı bir vize süreci...
  • saka mi bu ya. misir da mi vize uyguluyor bize.
  • mısırda gördüğüm bi festival üzerine vize yoktu herhalde diyerek başlığına baktığım ve eskiden kapıda alınırken şimdi 30-45 gün içinde alındığını görünce şok olduğum vize. dış politikamız gerçekten süper.